Boğaz Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

0

Özellikle kış aylarında artan boğaz ağrısı problemi önemsiz görülen ancak ciddiye alınması gereken bir problemdir. Hekimlere en sık şikâyet edilen sorunlardan biri olan boğaz ağrıları tedavi edilmezse ciddi bakteriyel enfeksiyonlarla sonuçlanabilir, ancak bu ağrıların alınacak önlemlerle önlenmesi mümkündür. Peki, boğaz ağrısı sebepleri nelerdir?

Boğaz ağrısının en sık nedeni enfeksiyonlardır ve bunlar solunum yoluyla bireyden bireye bulaşabilir. Bu tür enfeksiyonlara neden olan virüsler veya bakterilerdir. İki tür enfeksiyon da boğaz ağrısına yol açar ancak tedavileri farklıdır. Örneğin, bakteriler antibiyotikle tedavi edilebilirken virüsler edilemez.

baş ağrısı

 Virüslere bağlı boğaz ağrısı genellikle grip veya soğuk algınlığı olarak adlandırılır ve bu durumlarda burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler de boğaz ağrısıyla birlikte gözlenir. Bu tür hastalıklar kendiliğinden bir hafta içerisinde iyileşme gösterecektir. Bakterilere bağlı boğaz ağrısı ise streptokokal enfeksiyonların bir göstergesidir, yüksek ateş ve kulak enfeksiyonlarıyla birlikte gözlenir. Bu durumlarda antibiyotik tedavisine başvurulur.

Daha nadir de olsa boğaz ağrısının enfeksiyon dışında sebepleri de olabilir. Alerjiler bu sebeplerden bir tanesidir. Alerjik hastalar burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikâyetlerinin olduğu sıra boğaz ağrısı da hissederler. Alerjiye sebep olan ve Burnu rahatsız eden alerjik etkenler boğazı da rahatsız edebilirler.

 Bunun yanı sıra Kışın, evlerin ısıtılması sonucu oluşan kuru havanın etkisiyle sağlıklı burun solunumu olmaması, ağızdan nefes almaya bağlı boğaz kuruluğu boğaz ağrısına neden olabilir. Bu sebeplerden kaynaklanan ağrılar özellikle sabah saatlerinde artış gösterir. Bu durumda oda nemlendirilmeli ve bolca sıvı alınmalıdır. Hava kirliliği ve havadaki kimyasal maddeler, burun ve boğazı tahriş edebilir; özellikle sigara dumanı en sık ve etkili kronik tahriş etkenidir.

baş ağrısı 2

 Aynı zamanda alkol ve baharatlı yiyecekler de boğazı tahriş eder ve ağrıya sebep olur. Boğaz ağrılarının bir diğer sebebi de aşırı bağırma ve sesin kötü kullanımına bağlı olabilir.  Son olarak da boğaz ağrısına yol açan bir sebep olarak tümörlerden bahsedilebilir. Genellikle uzun süreli alkol ve sigara kullanımı sonucunda oluşan dil ve nefes borusu tümörleri bazen kulaklara da yansıyan boğaz ağrısı ve yutma güçlükleri ile sonuçlanabilir.

Sonuç olarak, boğaz ağrısı sebepleri viral ve bakteriyel enfeksiyonlar veya alerji, boğaz kuruluğu, sigara alkol kullanımından kaynaklanan tahrişler gibi diğer etkenlerdir. Diğer hastalıklarda da olduğu gibi, boğaz ağrısı da kişiye özel belirtiler gösterebilir ve böyle durumlarda kişiye özel tedavi gerektirir. Bu nedenle hiçbir ağrı görmezden gelinmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.