Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar

0

Fizyolojik olarak hassas ve naif bir yapıya sahip olan kadınlar, hayatları boyunca birçok hastalıkla karşılaşırlar. Kadınlara has olan sağlık sorunlarının pek çoğu erken tedavi ile çözümlenebilmektedir. Ancak zamanında önemsenmeyen ve gerekli tedaviye başlanamayan durumlarda ciddi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Oysaki önemsenmediği için geçiştirilen her hastalık, tedavi sürecinin uzamasına sebep olmaktadır.

Kadınların yaşamlarında karşılarına çıkabilecek olan ve sık olarak görülen sağlık problemlerinin başında adet düzensizliği gelmektedir. İlk olarak 12 ya da 13 yaşlarında görülen adet kanamasının daha erken yaşlarda görülmesi halinde mutlaka araştırılmalıdır. Vücut, buluğ çağında ve menopoza yakın olan dönemlerde adapte sürecine girer ve adet düzensizleri yaşanabilir. Fakat beklenmedik durum ve zamanlarda görülen, uzun süreli ya da leke halinde ve düzensiz oluşan kanamalarda mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Menopoz döneminin ardından görülen her türlü kanama da oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kadınlarda en çok görülen bir diğer hastalık ise, polikistik over sendromu olarak bilinen hormon bozukluğudur. Aşırı kilo alımı ve yanlış beslenmenin sebep olduğu dile getirilse de tam olarak nedeni tespit edilememiştir. Bu rahatsızlık genel olarak ergenlik dönemindeki genç kızlarda görülmektedir.

Genç kızlarda görülen bu hormon bozukluğu rahatsızlığı, saç dökülmelerine, kilo fazlalığına ve sivilcelenmeye neden olmaktadır. İlk olarak uygulanması gereken tedavi, kilo kontrolünün gerçekleşmesini sağlamaktır. Ancak bu tarz rahatsızlığı olana bayanların, genç kızların kilo kaybetmeleri de oldukça zordur. Kilo alımının nedeni hormon bozukluğu ise, bu duruma göre bir diyet programı hazırlanmalıdır. 35 yaşını aşmış olan beş kadından bir tanesinde görülen idrar kaçırma hastalığı, günümüzde başarılı olarak tedavi edilebilen hastalıklardandır. İdrar kaçırma problemi, kişinin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Daha çok hapşırma, öksürme ya da gülme gibi durumların karın içi basıncını artırması sonucu idrar kaçırma yaşansa da bunların dışında daha az eforun sarf edildiği durumlarda da idrar kaçırma görülebilir.

Hasta kadın

Vajinal akıntılar da kadınların cinsel sağlığını ve hayatını olumsuz etkileyen ve kadınlarda çok sık sıkıntılardandır. Enfeksiyondan kaynaklanan ve normal olan fizyolojik akıntılar diye iki bölümde inceleyebileceğimiz vajinal akıntıların fizyolojik olanında, koku, renk olmamakla beraber, saydam bir görüntüye sahiptir. Ancak enfeksiyon kaynaklı akıntılar ise kokulu ve renkli olurken, parazit veya mantar kökenli de olabilirler. Kadınların çoğunluğunun yaşadığı rahatsızlıklardan bir tanesi de adet ağrılarıdır.

Kadınların yüzde yetmiş beşi, kanamanı başladığı ilk 2-3 gün boyunca ağrı yaşamaktadırlar. Bazı kadınlarda hafif seyretse de kimilerinde günlük yaşamdan dahi uzaklaşacak kadar şiddetli olabiliyor. Dismonere olarak adlandırılan bu hastalığın belirtileri de yoğun baş ağrısı, baş dönmesi, karında kasılma ve kramplar şeklindedir. Bu rahatsızlığın tedavisi için ağrı kesici ilaçlar ve bir takım teknikler uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.