Panik Atak Nedir

0

İnsanlarda herhangi bir yerde aniden ortaya çıkan ve insanları bir anda aşırı korku ile dehşete kapılmasına neden olan ve zaman zaman tekrarlanan insanda yoğun sıkıntı bırakan bir hastalıktır. Panik atak aniden ortaya çıktığı için ve birden bire artışa geçtiği için insanlar bu süreçte çok fazla korkuya kapılır ve bu korku tekrar zamanla azalır. Panik atak hastası olan insanlar dışarıya çıkma konusunda pek hevesli değildirler. Çünkü aniden gelen bu panik atak yüzünden ne yapacaklarını bilemezler, ve bu da toplum içinde bu kişiler için problemler yaratabilir, panik atağı olan kişiler her zaman yanlarında birilerinin olmasını isterler ve yardım alamayacaklarını düşündükleri yerlere gitmekten çekinirler.

Panik atak kişilerde çarpıntı, boğulma hissi, terleme, nefes alamama, göğüs sıkışması, baş dönmesi, dengesizlik gibi bedensel duyumların olması gerekenden fazla hissedildiği ve beraberinde delirme korkusu, ölüm korkusu, kontrolü kaybetme gibi korkuların belirdiği bir hastalıktır. Atak aniden başlar ve 10 dakika içinde tavan noktaya çıkar ve 15 ila 20 dakika sürer ama bazı zamanlarda 1 saat kadar sürebilmektedir. Panik atak anında kişiler beyin kanaması, felç veya kalp krizi geçirdiklerini düşünebilmektedir. Aniden düşüp bayılacağını veya çıldıracağını düşünüp büyük korkuya kapılırlar, elleri, ayakları titremeye başlar ve bu kişiler kalp krizi geçireceklerini sandıkları için hemen hastaneye gitmeye çalışırlar.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ VE BU BELİRTİLERİN NEDEN ORTAYA ÇIKTIĞI

Başlıca panik atak belirtileri nefessiz kalma, kalp çarpıntıları veya göğüs ağrıları, kontrolünü kaybetme korkusu, çevreyi gerçek değilmiş gibi algılama, ölüm korkusu veya aklını kaybetme korkusu, titreme, terleme ve ter boşalması hissi, uyuşma, karıncalanma ve o anda çok ciddi bir rahatsızlık geçiriyor olma kaygısı gibi sebeplerdir.

Panik atak daha önce söylendiği gibi vücudun korku, stres veya heyecana verdiği anormal tepkidir. Potansiyel olarak vücut böyle bir durumla karşılaşırsa kaç veya savaş refleksiyle daha fazla adrenalin üreterek kendini tehlikeye atar. Adrenalinde vücutta arttığı zaman kaslar geriliri vücut kasların enerjiye dönüştürmek için kullandığı oksijeni arttırmak için normal nefesten fazla nefes almaya çalışır ve kan kaslara daha fazla pompalanarak aniden renginizin solmasına neden olur. Tükürük bezlerinde kuruma olur ve sindirim yavaşlar, bu da ağızda kuruluğa sebep olmaktadır. Etrafta duyduğunuz sesler normalden daha çok dikkatinizi çeker ve normalden daha yüksek geliyormuş gibi his uyandırır.

PANİK ATAK OLUŞUM SEBEPLERİpanik

  • Sindirimde sıkıntılar yaşamak
  • Bedensel ağrılar paniği tetikleyebilir
  • Sigara, alkol, kafein, uyuşturucu kullanmak
  • Sık sık nefes alıp vermek panik atak başlangıcını tetikleyebilir
  • Ağır dozda ilaçlar kullanmak panik atağı tetikleyebilmektedir.

PANİK ATAK TEDAVİSİ

Panik atak tedavileri psikologlar tarafından kolayca yapılmaktadır. Genel olarak ilaç kullanımı vardır. İyi tedavi edilmez ise verilen ilaçlar yeterince dozunda ve zamanında kullanılmazsa panik atak uzayabilmektedir. Sadece ilaç tedavisi ile yetinilmemeli, psikolojik tedavi ile desteklenmelidir.

CEVAP VER

Güvenlik Sorusu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.