Göz şeklinize göre doğru makyajı yapın!

goz-yapisina-uygun-makyaj

Küçük gözler:

Küçük gözün hareketli bölümüne ki biz buna hareketli göz kapağı diyoruz açık renk farı sünger uçlu fırçayla yayın ve göz kıvrımının biraz üstüne kadar açık farı getirin. (Işık toplayan açık renk far bu bölümü daha geniş gösterecektir.) Koyu renk farı göz kapağı kıvrımı boyunca yayıp göz bitim yerinden kaş ucuna doğru hafifçe yayın. Göz kalemini veya eye-lineri kalın çekmemeye gayret edin. Kaş tümseğine de biraz çık far dokundurup kirpiklere bol maskara sürerken, hareketi şakaklara doğru değil yukarı doğru çekerek yapın.

Göz içine beyaz kalem çekip alt kirpiklerin dibine göz kalemi çekin. Kalın net bir hat değil silik bir çizgi yamaya gayret edin. Bunun için kalem çizgisi üzerinden pamuklu çubukla geçebilirsiniz. Küçük gözlerin içine çekilen kalemler onları olduğundan daha ufaltacaktır. Bu hataya düşmeyin…

İri gözler:

Hareketli göz kapağına hep koyu tonda olan farı, kaş altına açık farı kullanmanız gerekiyor. Maskara az kullanılmalı ve sürerken şakaklara doğru çekme hareketi yaparak maskara sürülmeli. Göz içine sürülecek kalem gözün iriliğini saklayacak, ve çıkık olan göze derinlik kazandıracaktır. Üst kirpik diplerine ince olmayan eye-liner ya da kalem çekilebilir ama alt kirpik dibine asla!..

goz-yapisina-uygun-makyaj

Sarkık gözler:

Bu tip gözlerin sarkık gibi duran alt kenarına kalem ve far sürülmez. Üst göz kapağının pınara yakın bölümüne açık far, gözün ortasından şakaklara doğru koyu far sürülür. Burada eye-liner ve kalem en önemli düzeltme aracıdır. Üst göz kapağına kalınca bir hat çizilip ucu kalınlaştırılarak çekilir. Bu göze yukarı doğru bir kalkıklık verecektir. Maskarada şakaklara doğru çekme hareketleriyle sürülür, böylece göz; ucundan hafifçe şakaklara doğru kalkar. Alt kirpik dibinden çok, sadece pınardan göz ortasına doğru pamuklu çubukla koyu far sürülür.

Birbirine yakın gözler:

Bu gözlerde tüm gölge göz kuyruklarından şakağa doğru yayılır. Amaç gözleri gölge oyunuyla birbirinden uzaklaştırmaktır. Sarkık gözlerin makyaj tekniği uygulanır, tek farklılık, alt göz çevresine boydan boya hat çizilir yarıya kadar değil.

goz-makyaji-nasil-yapilir

Birbirinden uzak gözler:

Gözlerin birbirinden fazla uzak gibi görünmesinin irsi sebeplerinin dışında 2 nedeni var. Birincisi kaşın burundan çok uzaktan başlaması. Yani kaşın normal boyutundan kısa tutulması; ikincisi de burun estetiği ameliyatı sırasında burnun çok ufaltılması. Bu durumda gözün hareketli kapağı aydınlık renkle yani açık farla boyanır. Kapak kıvrımına koyu renk far sürülür ve göz ucunda yoğunluk bırakılır, şakaklara gölge yayılmaz. Ama kaş başı çukuruna koyu renk fardan ay şeklinde gölge oturtulur. Bu gözleri birbirine yakınlaştıracaktır. Kalem ve rimel de göz fazla çekikleştirilerek sürülmez. Yani kuyruk yapılmamalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*