Dünyanın en ilginç 15 hayvanı

kirmizi-dudakli-yarasa-baligi

Dünyanın en ilginç hayvanlarıyla tanışmaya ne dersiniz?

1. Sfenks Hummingbird – Atmaca Güvesi

sfenks-hummingbird-atmaca-guvesi

Sfenk güvesi ya da Atmaca güvesi olarak bilinen bu küçük böceğin en önemli özelliği uzun hortumudur. Bu hortum sayesinde bu böcek, diğer böceklerin özlerini alamadığı çiçeklerin bal özlerini alabiliyor. Böcek hortumu kullanmadığında, hortumu katlanarak karnının altına saklayabiliyor.

2. Kurbağa Balığı

kurbaga-baligi

Şirin görüntüsüyle dikkat çeken Tüylü kurbağa balıkları deniz altı çölünün bir üyesidir. Bu balıklar düşmanlarından korunmak için diledikleri anda kumun altına saklanarak görünmez hale gelebilirler.

3. Cüce İpek Maymun

cuce-ipek-maymun

Marmosetgiller familyasından bir primat türü. Doğduğunda yalnızca 15 gramdır. Kuyruk hariç ortalama 136 mm boyunda olan bu hayvanların kuyrukları çoğu zaman vücutlarından daha büyük olur. Bu özellikleriyle beraber, Güney Amerika kıtasının en küçük maymunu ünvanını kazanmıştır Küçücük boylarına rağmen 5 metre sıçrayabilen cüce ipek maymunları, Yukarı Amazonlarda, Peru, Ekvador, Kolombiya, Bolivya ve Brezilya’da yaşamaktadırlar.

4. Aye-Aye – Ay Ay

aye-aye

Ay-ay, Madagascar’da yaşayan ve oldukça nadir görülen bir maymun türüdür. Daubentoniidae familyasının tek üyesidir. Familyanın büyük Ay-Ay (Daubentonia Robusta) adındaki bir diğer türünün soyu tükenmiştir. Ay-ay’lar gece ortaya çıkarlar. Kuyruğu sayılmazsa 30-37 cm boyundadadır. Kuyruğu ile birlikte 44-53 cm’ye kadar çıkabilirler ve ortalama 2,5 kg ağırlığındadır. Kuyruğu sincap kuyruğu gibi tüylüdür. Parmakları ince ve uzundur. Orta parmak diğer tüm parmaklardan 3 kat daha uzun olabilir.

5. Balon Balığı

balon-baligi

Pasifik okyanusunda yaşayan bu balık türü istediği zaman 50 cm’ye kadar genişleyebilir.

6. Beyaz Kaplumbağa

beyaz-kaplumbaga

Çin kültüründe önemli bir yeri olan beyaz kaplumbağalar, kreme çalan pembe renkleri ve yumuşak dokularıyla dikkat çekmektedir.

7. Purple Frog – Hint Mor Kurbağası

hint-mor-kurbagasi

‘Nasikabatrachus sahyadrensis’ adlı Hindistan’ın güneyinde yeni keşfedilen bir kurbağa türü mor olan kurbağa, hem suda hem karada yaşayabilmektedir. Fiziksel özellikleri bakımından bildiğimiz kurbağalardan farklı olan bu canlının, gelişmiş kurbağaların evrimi konusunda çok büyük önem taşıdığı açıklanmıştır.

8. Thorny Dragon – Dikenli Ejderha

dikenli-ejderha

Bir diğer adı Dikenli Molok olan Dikenli Ejderhalar nesli çok önceden tükenen efsane ejderhalara benzerlikleriyle dikkat çekerler. Boyları 15 cm’ye kadar görülebilir. Geniş ve yayvan olan bedeni dikenlerle doludur ve bu sayede kendini savunur. Zararsız bir hayvandır. Dikenli Ejderhalar, yaşayabilmek için çöle çok iyi uyum sağlamışlardır. Sabahın erken saatlerinde dikenlerinin üstünde oluşan çiy taneleri buradan ağzına kayarlar. Böylece su arama zahmetine katlanmadan haftalarca yaşayabilir. Sıcaktan korunmak için kendini kumlara gömer. En sevdiği yiyeceklerden biri karıncadır. Duruma göre renk değiştirebilir.

9. Penis Snake – Penis Yılanı

long-snake

Penise benzerliğinden dolayı Penis Yılanı denilen bu hayvan, dünyanın suda ve karada yaşayan en büyük kurtçuğudur. Boyları 75 cm. ye kadar ulaşabilir. Amazon’un büyük kollarından biri olan Madeira Nehri’nin boşaltımı sırasında keşfedilmiştir. Akciğerleri olmadığı için deri yoluyla solunum yaptığı düşünülüyor.

10. Blue Parrotfish – Mavi Papağan Balığı

mavi-papagan-baligi

Mavi Papağan Balığı o kadar parlak bir mavi renktedir ki, iri pullarının ardındaki bir ışık tarafından aydınlatılıyor gibi görünmektedir. Bazen daha koyu renkte çizgileri ve lekeleri de bulunur. Uzunluğu yaklaşık 90 cm’yi bulan bu balıklar Batı Atlantik sularında yaşayan bir türdür. Birleşik Amerika ile Panama arasında bulunur.

11. Pacu – Pacu Balığı

pacu-baligi

Pacular hem etçil hem de otçul balıklardır. Genellikle ağaçlardan düşen meyveler ve tohumlarla beslenirler. Boyları 50 cm’ye kadar ulaşabilir. Bu türün en ilginç özelliği ise yetişkin bir insanınkine benzeyen dişleridir. Meyveleri ve tohumları bu keskin dişler sayesinde yerler. Diğer balıklardaki gibi parçalamak için kullanılan sivri dişler Pacu’da yoktur, bunun yerine düz dişler vardır. Pacular, meyve tohumu ya da benzeri yiyecek bulamazsa böcek, kurt vs. şeylere yönelir. Zaten balığın arada sırada sindirim düzenliliği açısından bu gibi yemlere ihtiyacı vardır.

12. Panda Ant – Panda Karınca

panda-karinca

Panda karınca adı verilen bu karınca türünün en dikkat çekici özelliği çoğu zaman parlak kızıl veya turuncu olan; ancak siyah, beyaz, altın ya da gümüş renkte de olabilen tüyleridir. Siyah ve beyaz türler Çin pandasına benzerlikleri sebebiyle Panda Karıncası olarak adlandırılır. Bu türün parlak renkleri düşmanlarını caydırıcı özelliktedir. Sevimliliğinin yanı sıra sokmalarının şiddeti ile de bilinirler. Bu yüzden bu türe inek öldüren ya da inek karıncası da denilebilir.

13. The Sea Pig – Deniz Domuzu

the-sea-pig-deniz-domuzu

Sea pig ya da deniz domuzu olarak bilinen bu canlı ilk kez 2008 yılında Antartika’da okyanusun dibinde yapılan bir araştırma sırasında bulunmuştur. Boyu 2.7 metre, ağırlığı da 250-300 kg civarındadır. Deniz ineği ve deniz devesi olarak da adlandırılan deniz domuzları, Hint okyanusunda, Doğu Afrika’da, Kızıldeniz’de, Güneydoğu Asya kıyılarında, Avustralya’nın kuzey kıyılarında ve Hindistan’ın batı sahillerinde yaşarlar.

14. Thumbelina Atı

Thumbelina

Thumbelina adı verilen bu cüce at türü, 43 cm boyuyla Guiness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en küçük at türüdür. ABD’de yaşayan 26 kiloluk Thumbelina genetik bir bozukluk nedeniyle daha fazla büyüyememektedir.

15. Red-Lipped Batfish – Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

kirmizi-dudakli-yarasa-baligi

Galapagos adalarında görülen bu balık denizin 30 metre veya daha da altında yaşar. Boyu 40 cm’ye kadar ulaşabilen bu balıklar, iyi bir yüzücü olamadıkları için yüzmekten çok yürümeyi tercih ederler. Erişkin balıkların sırt yüzeyi dikenli bir uzantıya dönüşür ve bu şekilde avlarını kendilerine çekerler. Deniz yüzeyinde yürümek için göğüs yüzgeçlerini kullanan bu balığın en ilgi çekici özelliği kırmızı dudaklarıdır. Oldukça şirin görünse de, balığın nasıl bir evrim geçirdiğini düşünmek bile insanı şaşırtıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*