“Muhteşem Yüzyıl” dizisinde ölüm sırası kimde?

muhtesem-yuzyil-siradaki-olum-hurrem-sultan

muhtesem-yuzyil-siradaki-olum-hurrem-sultan

Tarihi kaynaklara göre, sıradaki isim; dizide bin bir entrika ile karşımıza çıkan, Şehzade Mustafa’nın ölümünde büyük rol oynadığı düşünülen, oğlu Cihangir’i geçtiğimiz bölümde kaybeden Hürrem Sultan…

Mihrünnisa Hatun’un geçtiğimiz bölümdeki intihar sahnesinde söylediği “Benim kışım bitti Sultanım, sizin kışınız başlıyor” lafı gerçekten de Hürrem Sultan’ın kışının geldiğini gösteriyordu. Şehzade Mustafa’nın ölümü aslında Hürrem Sultan’ın yapmış olduğu büyük yanlışlardan birisiydi. Çünkü Şehzade Mustafa’nın ölümü kendi oğulları arasındaki taht savaşını canlandırmıştı. Nerede duracağını ne yapacağını bilemeyen Hürrem Sultan’ı zor dönemler bekliyordu. Bazı kaynaklara göre saraydan sürülen Hürrem Sultan hastalanınca saraya geri getirildi.

Dizide nasıl bir ölüm sahnesi ile karşılaşırız bilmiyorum ama tarih sayfalarında Hürrem Sultan’ın ölümü 15 Nisan 1558’de İstanbul’da hayatını kaybettiği yöndedir. Hürrem Sultan’ın zehirlenerek ya da kadın hastalığı sonucu öldüğü düşünülüyor fakat tam gerçek bilinmiyor.

hurrem-sultan-muhtesem-yuzyil-olumu

Hürrem Sultan hayatı boyunca kendi oğullarından birini tahta geçirmek için savaştı ve buna ulaştıktan sonra hayattan ayrıldı. Bu ölümden en çok etkilenen Kanuni Sultan Süleyman oldu. Öyle ki bazı kaynaklara göre Hürrem’e benzediği için Gülfem Hatun’la tekrar yakınlaştı.

Hürrem Sultan, büyük bir cenaze töreninin ardından Süleymaniye Camisi avlusuna gömüldü. Mezarı üzerine türbesi eşi I. Süleyman tarafından yaptırıldı.

Kanuni Sultan Süleyman, sevgili zevcesi Hürrem Sultan için şu beyitleri kaleme almıştır:
N’ola baksam şem-i hüsnüne gönül pervâneveş
Dostum sen şem olıcak âşıkım pervânedir.
Gülşen-i hüsnünde dil mürgün yine saydetmeye
Zülfünün ağında Muhibbî hâli ânın divânedir.

Hürrem Sultan’ın Sultan Kanunî’ye yazdığı mektup (Sadeleştirilmiş)
“Yüzümü yere koyup, mutluluk sığınağı ayağınızın topraklarını öptükten sonra, benim devletimin güneşi ve saadetimin sermayesi sultanım! Eğer bu ayrılık ateşine yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap, gözleri yaş dolu, gecesi gündüzü belirsiz olan, hasret deryasına gark biçâre, aşkınız ile müptelâ, Ferhat ile Mecnun’dan beter şeydâ kölenizi sorarsanız; ne zamandır ki sultanımdan ayrıyım. Bülbül gibi âh u feryâdım dinlemeyip, ayrılığınızdan dolayı öyle bir hâlim var ki, Allah kâfir olan kullarına dahi vermesin.

Benim devletim, benim sultanım! Bilhassa bir buçuk ay olduğu halde sizden bir haber gelmemesi yüzünden Allah biliyor ki hiçbir şekilde rahatlık yüzü görmeyip, gece gündüz ağlayıp, kendi hayatımdan el çekip, cihan gözüme dar oldu. Ne yapacağımı bilmeden ağlayıp, gözyaşları içinde gözüm kapıları gözlerken, ol ferdü rabbülâlemîn, âleme rahmet eden Sübhan-ı Yezdan, cümle âleme inâyet nazarın edip, fetih haberi ve müjdeli haberlerini yetiştirdi. Ve bu haberi işitince Allah biliyor ki, benim padişahım, benim sultanım, ölmüş idim taze can buldum.

Benim Sultanım! Şehir hakkında soracak olursanız; şimdilik henüz hastalık devam etmektedir. Ancak önceki gibi değildir. İnşallah Sultanım gelince, Allah’ın inâyetiyle de geçer gider. Azizlerimiz, hazan yaprağı dökülünce geçer derler.

Benim Sultanım! Sık sık mübarek mektubunuzu gönderirsiniz diye tazarru ve iltimas ederim. Zirâ ki billah yalan değil, bir iki hafta geçip de ulak gelmezse âlem gulguleye gelir. Türlü türlü sözler söylenir. Yoksa sadece kendi nefsim için istediğimi sanmayın.”

Dizinin önümüzdeki bölümlerinde izleyeceğimiz bu olayı sizlerle paylaşacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*