Eurovision 2014 birincisi sakallı kadın “Conchita Wurst” oldu!

eurovisionun_birincisi_belirlendi

Bu yıl 59. kez gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması’na Danimarka ev sahipliği yaptı. Yarışmanın yarı finalleri 6 ve 8 Mayıs 2014 tarihlerinde, finali 10 Mayıs 2014’te gerçekleştirildi. Yarışmaya 37 ülke katıldı ve ne yazık ki Türkiye bu ülkelerin arasında yer almadı.

Bu yıl Avusturya adına yarışan Conchita Wurst, “Rise Like a Phoenix” şarkısıyla yarışmanın birincisi oldu. Bu, Avusturya’nın 1966‘dan bu yana kazandığı ilk birinciliği oldu. Avusturya’yı ilk üç sıralamada Hollanda ve İsveç takip etti.  Avusturya 290 puan toplayarak birinci olurken, Hollanda 238 puanla ikinci, İsveç ise 218 puan aldı.

60. Eurovision Şarkı Yarışması Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak.

Grand Final - 59th Eurovision Song Contest

SAKALLI KADIN KAZANDI!

Upuzun saçları, koyu renk sakalları ve cüretkar kadın giysileriyle dikkat çeken Conchita Wurst yarışması öncesi tartışma yaratmış, bazı rakipleri Eurovision’dan çekilmesini istemişti.

 Salonda bulunan eş cinsel seyirciler zaferin ardından büyük mutluluk yaşadı. Şehir merkezinde çeşitli meydanlara yerleştirilen dev ekranlardan yarışmayı izleyenler arasında da eşcinsellerin çoğunlukta oldukları görüldü. Danimarka medyası, Conchita’nın zaferini “Sakallı kadın kazandı” manşeti ile verirken, Danimarkalı adına yarışan Anis Basim “Hak eden şarkı kazandı” dedi.

Wurst ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Bu geceyi gelecekte barış ve özgürlük olduğuna inanan herkese ithaf ediyorum. Biz, biriz ve durdurulamayız” dedi.

Sakallı kadın “Conchita Wurst” kimdir?

Thomas “Tom” Neuwirth ya da bilinen adıyla Conchita Wurst, (d. 6 Kasım 1988, Gmunden), Avusturyalı şarkıcıdır. 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Avusturya’yı “Rise Like a Phoenix” isimli şarkıyla temsil etmiş ve 290 puan alarak 1. olmuştur.

2012 yılında Avusturya’nın ulusal Eurovision seçmelerine katılmıştır. “That’s What I Am” şarkısıyla Trackshittaz’ın ardından ikinci olmuştur. Bu nedenle 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılamamıştır. 10 Eylül 2013 tarihinde Avusturya ulusal kanalı ORF 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkesini temsil etmesi için görevlendirmiştir. Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalinde 290 puan alarak 1. olmuştur.

İşte Eurovision Şarkı Yarışması’nda Danimarka’ya birincilik getiren şarkı:

Klibi: Conchita Wurst – Rise Like A Phoenix (Austria) 2014

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*