Nur Bozar ve Özlem Özden’e tepki olarak imza kampanyası başlatıldı!

ozlem-ozden-nur-bozar-kanal

ozlem-ozden-nur-bozar-tepki-imza-kampanyasi

İletişim Fakültesi mezunları ve öğrencileri, Nur Bozar ve Özlem Özden hakkında basında çıkan haberlere daha fazla sessiz kalamayarak imza kampanyası başlattı. Bu Tarz Benim yarışmasının çok konuşulan iki yarışmacısının program sunuculuğu ve jüri üyeliği için teklif alması hoş karşılanmadı. Her yarışmaya katılan ve tutulan kişilerin televizyon dünyasında bir yerlere gelmesi eleştiri konusu oldu.

İletişim Fakültesi mezunları ve öğrencilerinin hakları adına başlatılan kampanyada, Change.org sitesinde başlatılan kampanyada 1000’den fazla imza toplandı. Kısa sürede yankı yaratan imza kampanyası medya kanallarında da yerini aldı.  İletişim fakültesi mezunlar ve öğrencilerinin başı çektiği kampanyada Burcu Özder’in kaleme aldığı tepki metni büyük ilgi gördü.

ozlem-ozden-nur-bozar-kanal

Özel bir TV kanalını hedef alan açıklama şu şekilde başlıyor:

“Sayın Medya Patronları,

Bu mektubu tüm genç meslektaşlarım adına yazıyorum. Bizler şimdiki mesleklerimizi seçtiğimizde büyük hayallerle bu yola çıkmıştık. Her birimiz mesleğinin içinde çeşitli dallarda kendimizi yetiştirerek, iyi birer medya çalışanı olmanın hevesi ve hırsıyla almamız gereken eğitimlerimizi alıp, stajerlik evresiyle de ilk adımlarımızı atmıştık. Kimimiz 14 yaşında bu mesleği seçip, Anadolu İletişim Liselerine giderken, kimimiz lise sonrası İletişim Fakültelerini ya da Radyo-TV Meslek Yüksekokullarını tercih ederek bu yola baş koymuştu. Lakin bugün gelinen noktada bakıyoruz da bizler her birimiz boşuna okumuşuz. Hocalarımız boşuna bizlere okullarda onlarca dersleri anlatmış. Hem onların hem de bizim emeklerimize yazıkmış aslında. Bizler 4 yıl boşuna okul koridorlarında sınavdan sınava bir yandan koşarken, diğer yandan sektörde tutunmak için kanallarda, gazetelerde, dergilerde emeklerimizle kapıları tırmalayıp durmuşuz. Bir mühendis, doktor, avukat, mimar, veteriner olmak isteyenler üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olmak zorunda. Eğer okulunu okumadıysanız olamazsınız. Böyle bir hakkınız yok. Bizler iletişim fakültesinden mezun olup da örnekte yazdığım mesleklerden hiçbirini taciz etmiyoruz; edemeyiz de zaten. Bizler onların alanlarına sızmıyoruz; lakin başka bölümlerden mezun olmuş birçok insan bizim sektörümüzde ünlü olmanın peşinde… Ve bu insanların eğitimlisi ya da eğitimsizi katılsın bir yarışmaya, sergilesin tüm hünerlerini, kapsın dizide ya bir rol ya da programda bir sunuculuk işi. Oh ne ala memleketin hali…”

Kampanya ve metnin tamamı: https://www.change.org/p/atv-medya-patronlarina-a%C3%A7ik-isyan-mektubu-artik-yeter