Yakadan başlayarak örülen dikişsiz tığ işi bebek ceketi yapımı!

dikissiz-bebek-ceketi-yapimi

Yaka kısmından başlayarak örebileceğiniz bu hırka modelinde ön arka birlikte gidilerek dikişsiz daha kullanışlı bir bebek ceketi yapılabilir. Ayrıca isteğe bağlı kol kısımlarını örmeyerek yelek olarak da kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı aynı modeli berede de uygulayabilirsiniz. Ebruli akıllı yünler kullanabilir, düğme kurdele gibi aksesuarla süsleyebilirsiniz. Yapımı kolay olduğu için hediye olarak da oldukça çok tercih edilen bu modelin yapımı için tek ihtiyacınız orta kalınlıkta bir yün ve yün tığı. Hem oldukça pratik hemde şirin olan bebek ceketinin anlatımına aşağıdan bakabilirsiniz.

tig-isi-bebek-ceketi-beresi

Adımlı anlatım:

İlk olarak 50 zincir çekin ve zincirin üzerine 47 sık iğne yapın. Diğer sıraya geçince 10 arttırarak 57 sık iğne yapın ve diğer sırada yine 10 arttırarak 67 sık iğne yapın. Daha sonraki sıralarda 77, 87, 97 olacak şekilde 6 sıra sık iğne çalışın.

Daha sonra kol yerlerini belirleyin ve işaretleyin. Buradan sonra fıstık örneği ile devam edebilir veya başka bir model yapabilirsiniz. Örgünün bir başından başlayarak belirlediğiniz yerden başlayarak bir boşluğa tığınıza ipi dolayın batın çıkarın ipi uzatın ama örmeyin tekrar aynı yere batın yine çıkarın uzatın ve şimdi ikisini birden örün bir fıstık oluşsun, 2 zincir çekin ve yine aynı boşluğa batarak 2 kere dolayıp örmeden batıp çıkarın ve 2 sini birden örün 2. fıstık örneği oluşmuş olsun. 2 zincir çekip aynı şekilde fıstıkları oluşturun..

tig-ile-fistik-yapimi

Bir yan için 4 diğer yan için 4 arkası içinde 11 ilmek ortalaması ile 19 tane sütün şeklinde örülerek istediğiniz boya gelene kadar örün. Bu örnekte 9 sıra tercih edilmiş.

Kollarda bedeni başladığınız gibi 6 sütün halinde 7 sıra olarak örün. Bittikten sonra etek uçlarına ve yaka çevresine lastik görünümü vermek için sık iğne gidilir ve bu şekilde hırka tamamlanmış olur.

Kolay gelsin…