Saç örgülü kırmızı örgü çorap yapılışı

kirmizi-orgu-corap-patik-yapimi

Daha önce yılbaşına özel 10 örgü çorap modeli yazımızda paylaştığımız kırmızı örgü çorabın yapılışını bu yazımızda paylaşacağız. Saç örgülü yapılan çorap modelimiz iki parçadan oluşuyor. Çorabı normal şişle örebildiğiniz gibi misina şişle daha rahat örebileceğinizi söyleyebiliriz.

Çorabın yapılışına misina şişe 36 ilmek atılarak başlanıyor. Yapılışında 7-8 sıra ördükten sonra ilmekleri dörde bölüp ilk 9 ilmeği şiş de bırakıp diğerlerini ipe geçirmişler. Bu şekilde 5- 6 sıra ördükten sonra iki ilmek çoğaltılıyor ve iki taraftan 1’er olarak kesiliyor. Diğer 3 tane kalan 9 ar ilmekle farklı şişlere 9 ilmek olarak alınıyor.

İlk ördüğünüz örgüyü alıp yanlardan 11 ilmek takarak şişteki 9 örgüye iniyorsunuz. Diğer şişlerdeki 9’lu ilmekleri de örerek başa geliyoruz. Sonrasında yandan 11 ilmek çıkararak üst tarafa geçiyoruz. Bu şekilde çorabın burun kısmı oluşmuş oluyor. Alt kısmını da ördükten sonra patiği dikerek bitirin. Aşağıdaki videolardan izleyerek nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İkinci kısmı ise yine şişe 2’li saç örgüsü olarak örüyorsunuz. Tahta düğmeler dikerek çorabınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Not: Saç örgüsü ile uğraşmak istemeseniz düz bir örgü ile ya da ters bir örgü ile dikdörtgen bir parça örebilirsiniz.

kirmizi-orgu-corap-patik-yapimi

Videolu anlatım:

Ayrıca örneğin üst kısmını değiştirerek farklı modeller tasarlayabilirsiniz. İşte sizler için seçtiklerimiz…

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.