Kesinlikle Yememeniz Gereken 10 Yiyecek

Kesinlikle Yememeniz Gereken 10 Yiyecek Resimleri
Kesinlikle Yememeniz Gereken 10 Yiyecek

İnsanlar tarafından tüketildiği taktirde fayda yerine zarar veren yiyecekler vardır. Özellikle son zamanlarda uzmanlar farklı platformlarda sizleri yememeniz gereken yiyecekler konusunda uyarıyor. Onlara biraz olsun kulak vermek ve tüketildiğinde zararlı olan besinlerin neler olduğunu bilmek sizlere fayda sağlayacaktır. Tükettiğinizde yarar yerine zarar veren yiyecekler nelerdir? tek tek inceleyelim.

Sırayla açıklayacağımız yiyecekleri bir kenara not almak için kağıt ve kaleminizi hazır edin. Tüketilmemesi gereken besinler başlıklı not kağıdınıza bu yiyecekleri birer birer not edin.

1- Dondurulmuş Gıdalar:

Bu gıdalar genel olarak yüksek oranda şeker barındırır. Bunun yanında tuz ve yağ içeren dondurulmuş gıdalar, normalden daha uzun süre dayanmaları için koruyucu maddeler içerir.

dondurulmus-gidalar-resim

 

 

2- Konserve Domates:

Domates tüketmek istiyorsanız, bunu her zaman için mevsiminde yamaya özen gösterin. Ayrıca satın alacağınız domates size organik gibi gelmiyorsa kesinlikle alıp tüketmeyin. Eğer domates konservesi yemek istiyorsanız, kendi konservenizi yapın ve bilmediğiniz konserveleri tüketmekten kaçının.

konserve-domates-resim

 

3- Beyaz Çikolata:

Kakao insan sağlığı için oldukça yararlı bir besindir. Ancak beyaz çikolata içerisinde kakao yoktur. Direkt beyaz çikolata yemek sağlığı olumsuz etkileme riski yüksektir. Bu nedenle uzmanlar beyaz çikolata yerine bitter çikolata tüketilmesini tavsiye etmektedir.

beyaz-cikolata-resim

 

4- Beyaz Ekmek:

Besleyici özelliği bulunmayan beyaz ekmek yememeniz gereken yiyecekler arasında yer alır. Klişe olmuş en tehlikeli 3 beyaz da ekmek içerisinde fazla oranda bulunur. Ekmek tüketmek isteyenlerin tahıllı ya da buğdaylı ekmek tüketmeleri önerilir.

beyaz-ekmek-resim

 

5- Kremalı Dondurma:

Oranlama yaparsak 3 top kadar dondurmanın 1 bardak sütle eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Yani kalsiyum içeren dondurma kemikler için oldukça önemli faydalar sağlar. Ancak yüksek oranda krema içeren dondurma sağlık için zararlıdır. Uzmanlar dondurma yemek isteyenlerin meyveli veya sade dondurma tüketmelerini tavsiye etmektedir.

kremali-dondurma-resim

 

6- Renkli Şekerler:

Renkli şekerler bir miktar tüketildiğinde problem olmayabilir. Fakat aşırı tüketilmeleri vücudun aşırı derecede şeker alımına neden olur. Bu tür şekerlerde renklendirici maddeler de bulunduğu için yemekten kaçınmak en doğru hareket olacaktır.

renkli-sekerler-resim

 

7- İşlenmiş Et:

İçeriğinde yüksek oranda koruyucu ve sodyum bulunan işlenmiş et, aynı zamanda fazlaca tuzu bünyesinde barındırır. Tabi oldukça yoğun bir şekilde yağ içerdiğini söylemekte yanlış olmaz.

islenmis-et-resim

 

8- Patates Kızartması:

Hangi yiyecek olursa olsun kızartılan yiyecekler, içerisinde trans yağı bulundurur ve kanser oluşturacak birtakım maddeler barındırır. Eğer uzmanlar en çok hangi yiyeceğin yenmemesini tavsiye ediyor diyorsanız da bunun patates kızartması olduğunu belirtmekte fayda var.

patates-kizartmasi-resim

 

9- Diyet İçecek ve Yiyecek:

Diyet içecek ya da yiyeceklerin hemen hepsinde yapay tatlandırıcılar bulunur. Ayrıca bu besinler asesülfam ve sukraloz da içerir.

Sukraloz: Bu ürünün kaynağı şeker kamışıdır. Bilinen toz şekerin tadında bir tada sahiptir ve vücut bu ürünü karbonhidrat olarak algılamaz.

Asesülfam: Düşük  kaloriye sahip bir tatlandırıcıdır ve şekere yakın bir tat verir.

diyet-yiyecek-ve-icecek-resim

 

10- Tatlandırıcılar:

Her tatlandırıcı diğer normal şekerlere göre daha yüksek oranda tatlıdır. Yani tatlandırıcıların doğal olmadıklarını söylemek doğru olur. Bunun yanında kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olurlar.

tatlandiricilar-resim

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*