Su İçmek Zayıflatır Mı? – Bizden Öğrenin!

Su-Icmek-Zayiflatir-Mi-Bizden-Ogrenin-Resim
Su İçmek Zayıflatır Mı - Bizden Öğrenin!

Hayatımızda belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz şey sudur. Suyun insan hayatındaki önemi çoğu zaman uzmanlar tarafından vurgulanmakta ve özellikle diyet yapanların bolca içmesi önerilmektedir. Gün içerisinde ortalama 2 litre su içmek pek çok hastalığın önüne geçmektedir. Tabi suyun faydaları sadece bunlarla bitmez. Su cilt bakımında da önemli bir rol oynar. Vücuttan toksinlerin atılması her gün belirli miktarda su içilmesini gerekli kılar. Son zamanlarda özellikle bayanların su hakkında merak ettiği ise su içmek zayıflatır mı? sorusu olarak karşımıza çıkar. Bu soruyu konumuz içerisinde tabii ki cevaplamaya çalışacağız. Ama suyun zayıflamaya etkisi yanında diğer yararlarını da göz ardı etmeden sizlere aktarmaya çalışalım.

su icmek zayiflatir mi resim
su içmek zayıflatır mı

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Hiç mütevazi olmadan söylemek gerekirse suyun insan vücuduna birbirinden farklı faydası vardır. Şimdi dilerseniz sözü hiç uzatmadan su içmenin faydaları ve vücuda etkilerinin neler olduğunu açıklamaya çalışalım.

1. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

2. Kanser başta olmak üzere diğer hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlar.

3. Vücutta bulunan zehirli atıkları toplayıcı görevi vardır. Bu atıkları toplayarak karaciğer ve böbreklere ulaştırır ve bu şekilde vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

4. Eklem boşluklarında yağlama görevi yaparak sırt ağrılarının meydana gelmesini önler.

5. Bağırsakların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar ve kabız olmayı engeller.

6. Kalp krizi ve felç gibi önemli hastalıklara karşı koruma görevi yapar.

7. Pıhtılaşmayı da önleyen su, özellikle beyin ve kalp damarlarında pıhtılaşmanın önüne geçer.

8. Çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde dikkat toplamaya destek olur.

su icmenin faydalari resim
su içmenin faydaları

9. Depresyon ve stresi önleyicidir.

10. Uyku düzenleyici olması da suyun faydaları arasında yer alır.

11. Halsizlik ve yorgunluğa karşı bedeni ayakta tutar.

12. Cildin yumuşamasında etkili olan su, yaşlılık belirtilerinin daha geç ortaya çıkmasını sağlar.

13. Parlak ve bir o kadar da canlı gözlere sahip olunmasını sağlar.

14. Bayanlara adet dönemlerinde yardımcı olur. Regl dönemi öncesinde oluşan ağrıların hafiflemesinde ve ateş yükselmesini önlemede etkilidir.

15. Hamile kadınlarda meydana gelen sabah saatlerindeki bulantılar su içerek daha aza indirgenir.

16. Yaşın ilerlemesi ile hafızada sorunlar meydana gelebilir. Ancak su hafızayı güçlendirerek unutkanlığı azaltır.

17. Alkol başta olmak üzere kafein ve çeşitli ilaçlara bağımlılık su ile ortadan kaldırılabilir.

18. Zayıflatıcı etkileri olan su, düzenli bir şekilde içildiğinde kilo verilmesine yardımcı olur.

Su İçmenin Zayıflamaya Etkileri Nelerdir?

Öncelikle su içmenin kilo verme üzerindeki etkisini şu şekilde dile getirelim. Su, kişinin kendisini tok hissetmesini sağlar ve bunun yanında iştahın azalmasına yardımcı olur. Şimdi zayıflama üzerindeki etkileri daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tokluk Hissi Verir

Su içerek zayıflamaya katkıda bulunmak istiyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken suyu yemeklerden önce içmektir. Çünkü yemeklerden önce içilen su ile tokluk hissi yaşatır ve yemeklerden düşük oranlarda kalori almanıza destek olur. Bu arada içilen su mideyi doldurduğu için yemeğin ardından uzun süre iştahınızın açılmasını önler. Diğer öğüne kadar belirli oranda tokluk hissi duymaya devam edersiniz.

Suyun midede çok fazla kalmayacağını da bilmenizi isteriz. Bu nedenle iki öğün arasında ortalama 2 ya da 3 bardak su içerek gereken suyu tekrar alabilirsiniz. Çünkü midedeki su bir süre sonra idrar yolu ile dışarı atılacaktır. Atılan suyu geri kazanmak için öğün arasında su içmeniz gerekir.

su icmenin zayiflamaya etkileri resim

Metabolizma Hızlandırıcı Etkisi Vardır

Su içmek ve bu suyun soğuk olarak içilmesi metabolizmayı hızlandırır. Çünkü metabolizma içilen soğuk suyu vücut sıcaklığına getirmeye çalışır ve bu sırada fazladan enerji harcanır. Tabi harcanan fazladan enerji kalori yakılmasına yardımcı olur.

Soğuk suyun içildikten 10 dakika kadar sonra metabolizma hızlanır ve yaklaşık olarak yarım saat sonra en üst seviyeye ulaşır. Metabolizmanın bu derece hızlanması ise kalori yakılmasına önemli sonuçlar ortaya koyar.

Öğünler Arası Atıştırmalara Son Verir

Gün içerisinde öğün aralarında atıştırmalık denilen birçok gıda tüketilir. Tabi çoğu zaman kilo almaya neden olan bu atıştırmalıklar dengeli beslenmeye de olumsuz etkiler sunar. İşte canınızın atıştırmalık istediği anlarda yapmanız gereken bir bardak su içmektir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu uygulama, kişinin aç olmasına rağmen yaklaşık 10 dakika sonra bu hissi azaltmasına yardımcı olur. Ayrıca atıştırmalıklar yerine su içilmesi gereksiz yere kalori alınmasını da engeller.

su icmek sindirimi kolaylastirir resim

Sindirimi Kolaylaştırır

Yediğiniz yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırmak için su içmeniz etkili olacaktır. Su, vücuda alınan besinlerin sindirim sırasında parçalanmasına katkı sağlar. Tabi sadece bununla kalmaz bağırsakta bulunan dışkı su ile yumuşama gösterir ve kabızlık sorunu bu şekilde ortadan kalkar. Yeterli derecede su içilmediğinde bağırsaklar dışkı içerisinde bulunan suyu kendi içine çeker ve dışkı katılaşarak kabızlık meydana gelir.

Gün İçerisinde Ne Kadar Su İçilmeli?

Bu konuda sizlere tamamen uzman görüşlerini aktaracağız. Günlük su tüketiminde uzman görüşleri hemen hemen 2 litre seviyesinde buluşmaktadır. Ancak şunu da söylemek gerekir ki günlük tüketimde net bir rakamın olmadığıdır. 8 bardak su içilmesi gereken diyen uzmanlar olduğu gibi 2 litre içilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar da vardır.

Gün içerisinde içilen suyun her gün aynı olması mümkün olmaz. Çünkü gün içerisinde karşılaşılan koşullarda su tüketim oranını değiştirir. Örneğin havanın çok sıcak olması ya da spor yapılarak aşırı derecede terlemek su içme oranında farklılıklar görülmesine neden olur.

Eğer günde ne kadar su içmeniz gerektiğini anlamak istiyorsanız, size şu ipucunu verelim. İdrarınızın rengini kontrol edin. Eğer idrar renginiz koyuysa su içmeniz gerekiyor demektir. Ancak açık renkse o gün yeteri kadar su içtiğiniz anlamına gelir.

fazla su icmek icin ne yapilmali resim

Daha Fazla Su İçmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Gün boyunca çok az su mu içiyorsunuz ve daha fazla su içmek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sizde bu konuda yardımcı olmaya çalışalım. Eğer her gün belirli bir orandan daha az su içmek istemiyorsanız, öncelikle bazı alışkanlıkları edinmeniz gerekir. Bu alışkanlıkları şöyle ifade edelim.

– Her sabah uyandığınızda büyük bir barda olacak şekilde su için. (Böbreklerin temizlenmesini sağlar.)

– Her yemek öncesinde 1 bardak su içmeye özen gösterin. (Daha az yemek yenmesine destek olur.)

– Gün içerisinde tükettiğiniz içeceklerin yerine su içmeye özen gösterin. Örneğin, çay, meyve suyu ya da kola gibi içecekleri değil de bunların yerine su içebilirsiniz.

– Küçük boyutlarda su dolu bir şişeyi yanınızda bulundurun. Sık sık aklınıza geldikçe şişedeki suyu için.

– Her zaman susamayı beklemeyin. Susamasanız dahi imkan buldukça 1 – 2 büyük yudum su içmeye çalışın.

– Suyu sade içmekten hoşlanmıyorsanız, limon, portakal ve elma arasından istediğiniz birini dilimleyerek içtiğiniz su içerisine atın.

Zayıflama Dışında Suyun Diğer Faydaları

Su zayıflama üzerinde olumlu etkiler gösterir. Sözün kısası düzenli bir şekilde su içmek zayıflatır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir şekilde zayıflamak isteyenlerin sudan faydalanması mümkündür. Zayıflama konusunu detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra şimdi de suyun diğer faydalarını inceleyelim.

Adet Sancılarını Hafifletir

adet-sancisi-resim

Su düzenli bir şekilde içildiğinde adet sancılarını en aza indirger. Ancak içilen suyun sıcak olması gerekir. Sıcak su karın kaslarını yatıştırır ve bu sayede kasılma ve spazm oluşumunun önüne geçer.

Yaşlanmayı Geciktirir

yaslanmayi-geciktirir-resim

Vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılımında oldukça etkilidir. Vücutta aşırı şekilde bulunan toksinler, yaşlanmanın hızlanmasına neden olur. Ancak su sayesinde toksinleri vücuttan atmak ve hücrelerin kendini yenilemesine olanak sağlar. Toksin olmayan vücut ise yumuşak ve oldukça genç bir görüntü sergiler.

Saçları Canlandırır

canli-saclar-resim

Sağlıklı ve bir o kadar da canlı saçlarım olsun diyorsanız, sıcak su içmelisiniz. Sıcak su saçların köklerinde bulunan sinir uçlarına kadar ulaşır ve bu uçlara enerji aktarır. Aktif hale gelen saç kökleri saçların canlı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.

su-saclari-cogaltir-resim

Ayrıca sıcak su ile saç kökleri uyarıldığı için daha fazla saç çıkması sağlanabilir. Saçların çoğalmasına destek olan su, aynı zamanda saçların daha sağlıklı uzamasına destek olur.

Kan Dolaşımını ve Sinir Sistemini Düzenler

kan-dolasimi-ve-sinir-sistemi-resim

Su içmek sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kasların da sistemli bir şekilde çalışmasına etkilidir. Kan dolaşımını artıran su, çevresinde bulunan yağları parçalar ve sinir sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.

Burnu ve Boğazı Temizler

su-bogazlari-ve-burunu-temizler-resim

Boğazlarınızı ve burnunuzu temizlemek için sıcak su içebilirsiniz. Özellikle boğazınızdaki balgamı vücut dışına atmak için sıcak su içilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında öksürük, boğazda ağrı ve soğuk algınlığı için de su oldukça faydalıdır. Burun tıkanıklığı yaşayanlar da aynı şekilde sıcak su içerek bu sorunun üstesinden gelebilir.

Detoks Yapar

suyun-detoks-etkisi-resim

Detoksun en önemli yardımcılarından biri olan su, sıcak bir şekilde tüketildiğinde vücut sıcaklığının artmasını ve sonuç olarak terlenmesini sağlar. Terleme sonucunda ise vücuttaki toksinler kolayca dışarı atılır. 1 – 2 damla limon kattığınız sıcak suyu düzenli bir şekilde içerek toksinleri dışarı atabilirsiniz.

Sivilce ve Siyah Noktaları Yok Eder

sivilce-izleri-resim

Su içerek sivilce oluşumunu önlemek mümkündür. Vücudun temizlenmesini sağlayan su, bunun yanında sivilceyi meydana getiren etkenleri de ortadan kaldırır.

Kepek Önleyici

kepek-onleyici-resim

Saçlarda oluşan kepeği önlemek için sıcak su içilmesi tavsiye edilir. Sıcak su saç derisinin kurumasını önler ve kepek meydana gelmesine izin vermez. Ayrıca saç derisini nemlendirir.

10 yorum

  1. zayıflamak için su tek başına yetmiyor bildiğim kadarıyla. diyet yaparken bol su içerek kilo verildiğini biliyorum. tabi egzersiz yaparken de bol su içmek kilo vermeyi sağlıyor sanırım.

  2. diyetisyenim zayıflama programımda bol bol su içmemi önermişti. diyet ve su birbirinden ayrılmaz ikili derdi bana. onun sayesinde 85 kilodan 74 kiloya kadar düştüm. kilo vermemde suyun önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

  3. günde en az 2 litre su içilmesi gerekiyormuş sağlık açısından. buna çay kahve türü içecekler de dahil mi peki? onları içince de su içmiş oluyormuyuz sıvı sonuçta onlarda.

  4. su sadece zayıflamak için içilmemeli. su cilt bakımından vücudun yenilenmesine saçlardan birçok organa kadar faydalı bir içecek. ayrıca gün içerisinde içmek istemeseniz bile kendinizi zorlamalı ve en az 2 – 2,5 litre kadar su kesinlikle içmelisiniz.

  5. zayıflamak için su içilecekse evet zayıflamaya etkisi var. ancak suyu yalnızca kilo vermeye yardımcı olduğu gibi bir şekilde sınırlamak yanlış. hani derlerya su nimettir diye. aynen öyle suyun vücuda baştan aşağı fayda gösterdiği aşikardır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*