50 Adet İğne Oyası Örnekleri

Basit yazma oyası

Birçok kesimin en önemi geçim kaynaklarından olan iğne oyaları günümüze kadar süre gelen geleneksel bir çalışmadır. Hemen her kesimde varlığını sürdüren çalışmalardan olan iğne oyası tarih boyunca da yerini korumuş günümüze kadar gelmiştir.

İğne oyasının geçmiş tarihine bakıldığında geometrik motifler çiçek desenleri oldukça büyük yer verilmektedir. Tarihçesi Osmanlı saraylarına kadar dayanman iğne oyası yüz yıllardır Türk kültürünün el işi değerlerinin başında gelmektedir. Gerek çeyizlik gerekse ticari amaçlı yapılan iğne oyası ülkemizde oldukça ilgi görmektedir. Hemen her alanda çalışmaları olan iğne oyası dekoratif olarak kullanımı oldukça yaygındır. Farsça kökenli olan tülbent kelimesi ince dokunmuş başörtüsü ve yazma anlamanı da gelmektedir. Birçok kesimde ve yörede yapılan işçilik tülbentlerin veya yazmaların üzerlerindeki model ve desenlere benzetilerek iğne oyası yapılmaktadır. Yâda model ve desenin renginde ip seçilerek bütünlük sağlanmaktadır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda seçtiğiniz ipin kalitesidir. Son zamanlarda sentetik ip tercihinde artış olsa bile iğne oyası yaparken tercih edeceğiniz ip genellikle pamuk ip olursa yaptığınız el işi çalışmalarınız daha kaliteli ve sağlıklı olur gerek temizlik bakımından gerekse kullanım bakımından sentetik ipe kıyasla tercih ettiğiniz pamuk ipler yapacağınız el işi iğne oyalarında daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Bugün sizle için tülbent ve yazmalarınızın kenarı için 50 adet iğne oyası örneği araştırıp paylaştık sizlerde dilerseniz evinizde bu örnekleri yapabilirsiniz.

50 Adet İğne Oyası Örnekleri Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*