Boncuklu İğne Oyası İle Tülbent Kenarı Örnekleri

Boncuklu iğne oyası kenarı tülbent oyası

İğne oyası tarihine bakıldığında Anadolu’nun hemen her kesiminde geniş bir yere yayıldığını gözlemlemekteyiz. İğne oyası tarihin geniş alanına yayılmıştır. Osmanlı saraylarına kadar dayanan tarihçesiyle günümüze kadar gelmeyi başarmış olan el işçiliklerimizdendir. Yapımı zor ve zahmetli olan iğne oyası her kesimde oldukça ilgi görmektedir. Birçok alanda kullanılan iğne oyası geçmişten günümüze gelen kültürel işçiliklerimizdendir.

Tülbent Farsça kökenli bir kelime olup ince dokunmuş kuma ş anlamına gelmektedir. Geçmişten günümüze kadar uzan kullanım alanıyla çok geniş kesimlere hitap eden bir aksesuardır. Kullanım önceliğinin kapalı bayanlardan ziyade köy ve kasabalarda en çok tercih edilen yerler arasında yer almaktadır.

Bugün sizlerle boncuklu iğne oyası ile tülbent kenarı örneklerini paylaşacağız. Sizlerde evinizde aşağıda paylaştığımız örneklerden yararlanarak yeni ve değişik modeller üretebilirsiniz. İğne oyalarınızı boncuklarla süsleyerek değişik ve gösterişli modeller yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz Gerekenlerden ilki seçtiğiniz ipin kalitesi ipiniz ne kadar kaliteli olursa yaptığınız çalışmalar o kadar gösterişli ve güzel olacaktır. Özellikle tercihlerinizi pamuk iplikten yapmanızı tavsiye etmekteyiz.  Piyasada daha ucuza bulacağınız sentetik ipleri de tercih edebileceğiniz gibi pamuk ip sentetik iplere oranla daha sağlıklı ve daha kullanışlıdır. Temizlik ve ütü bakımından da pamuk ipler daha çok tercih edilmektedir. Tülbent kullanımın oldukça fazla olduğu bir ülkede yaşamaktayız bu sebeple kenarları için farklı ve değişik örnekler yapmak istemekteyiz biz sizler için bugün boncuk kullanarak yapılan örnekleri paylaştık.

Boncuklu İğne Oyası İle Tülbent Kenarı Örnekleri Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*