Çember Oyası Örnekleri

Boncuklu çember oyası örnekleri

Çember kelime anlamı bakımından tülbent, başörtüsü, yemeni ve yazma anlamına gelmektedir. Çemberler ve üzerine işlenen modeller yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Özellikle üzerine yapılan oyalar birçok yöreye ve yöre halkına göre gerek model bakımından gerekse yapılış bakından farklılık göstermektedirler.

Çember kullanımın yaygın olduğu bir ülkede yaşamaktayız. Özellikle kapalı bayanların tercihleri arasında da olsa birçok kesim tarafından gerek gündelik hayat gerekse çeyizlik olarak tercih edilip büyük ilgi ve alaka görmektedir. Önceliği yinede kapalı bayanların tercih ettikleri tülbentler genellikle kıyafet seçimine göre değişmektedir.

Çember kenarları için iğne oyası ve tığ oyası en bilinenler arasından yer almaktadır. Bunun dışında mekik oyası ve firkete oyası yapmak mümkündür. Genellikle çiçek desenli ve geometrik şekilli olan çember oyanları yapıldıkları bölgelere göre farklılık göstermektedir biz bugün sizler için çember oyalarının en çok tercih edilenlerini araştırıp paylaştık sizlerde evinizde çemberlerinizin kenarlarını oyalamak ve yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız paylaştıklarımız size fikir verebilir. Oya yaparken kullanılacak ipinizin pamuk olması yaptığınız işin kalitesini artıracağı gibi son dönemlerde kullanılan sentetik ipleri de tercih edebilirsiniz. Pamuk ipliğin kullanımı sentetik ipliğe göre daha kolaydır keza temizliği ve ütüsü de sentetik ipliklere oranla daha rahat ve kolaydır.

Sizlerde evinizde çember oyası yapmak istiyorsanız çevrenizdeki ücretli veya ücretsiz kurslara katılarak el becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Çember Oyası Örnekleri Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*