Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir? – Belirtiler Ne Zaman Başlar?

Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Baslar Resim
Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir ve Belirtiler Ne Zaman Başlar?

Gebelik, belki de bir kadının yaşayabileceği en güzel duygulardan biri. Ne kadar zor bir dönem olsa da bu dönemin sonunda dünyaya her kadının kendinden bir parça getirmesi paha biçilemez. Ufacık bir beden, minicik eller, anne kokusu ve daha bir sürü şey. Hamile kalmanın bu kadar güzel bir sonuca ulaştığının bilincinde olan her kadın, gebeliğin ne kadar önemli bir dönem olduğunu az çok bilir. Tabi sadece gebe kalmak değildir önemli olan, aynı zamanda bebeğin cinsiyeti de merak edilen en önemli konular arasında yer alır. Pek çok ebeveyn “eli kolu sağlam olsun, sağlıklı olsun da erkek kız fark etmez” der. Ancak erkek ya da kız olmasını isteyen çiftler de mutlaka vardır. Bir de cinsiyeti önceden öğrenmek ve buna göre hazırlık yapmak işin farklı bir boyutu. Sizlere yazımızın içeriğinde erkek bebek belirtileri nelerdir? bu konuda bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca belirtilerin ne zaman başladığı hususuna da değineceğiz.

Halk Arasındaki İnanışa Göre Erkek Bebek Belirtileri

Eski zamanlarda teknoloji yeteri kadar gelişmiş olmadığı için doğal olarak ultrason cihazı da bulunmuyordu. İnsanlar kendi aralarında bazı inanışlara göre hamile kadının erkek mi yoksa kız mı doğuracağını tayin ediyordu.

Bu inanışlardan biri gebelikte bebeğin alçak ya da yüksek taşınmasıydı. Hamile olan kadın bebeği alçak taşıyorsa erkek olacak anlamına geliyor, yüksek taşıyor ise kız olacak anlamına geliyordu. Tabi halk arasındaki inanışta gebe kadının karnı bir top gibi yuvarlaksa bu durum da erkek bebek belirtileri arasında yer alıyordu.

bebegin cinsiyeti nasil anlasilir resim

Diğer yandan bayanlar evlilik alyansları ile bebeğin cinsiyetini belirlemeye çalışıyordu. Bir ip geçirilen alyans anne adayının göbeği üzerinde sallanır. Bu sallanma düz bir şekilde oluyorsa bebeğin kız olacağı, ancak dairesel şekilde sallanıyorsa erkek olacağı söylenirdi. Kadınların bir araya gelerek yaptığı bu tahmin yönteminin kendi aralarında eğlence amaçlı olduğunu söylemekte fayda var.

Aşermeye Göre Erkek Bebek Belirtileri

Bir başka tahmin yöntemi de aşerme olarak karşımıza çıkar. Anne adayı gebelik döneminde daha çok tuzlu yiyecek aşeriyorsa, erkek bebeği olacağı tahmin edilir. Yine et ve peynir ürünleri aşermek de erkek bebek belirtisi olarak düşünülür.

erkek bebek belirtileri resim
erkek bebek belirtileri

Erkek Bebek Belirtileri Nasıl Olur?

– Bacaklardaki tüylerin ya da kılların normalden daha hızlı uzar.

– Gebelik döneminden önceki döneme göre ayaklar daha fazla soğuk olur.

– Mide bulantısı gebeliğin erken dönemlerinde başlar.

– Bebek karnın sağ tarafında bulunur.

– Bebeğin 1 dakikadaki kalp atışı 140 atımdan daha az olur.

– İdrar rengi sarı açık renktedir.

– Sık sık bağ ağrısı yaşanır.

– Anne adayı kendi yaşına hamile kaldığı ayı eklediğinde çift sayı çıkar.

Bu tür belirtiler annenin erkek bebek sahibi olacağının tahminleridir. Her zaman başarılı sonuçlar elde edilebilir mi? bilinmez ancak birçok kadının bu belirtileri denediğini ya da dikkate aldığını söylemek mümkündür.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? – İşte Yöntemler

Bebeğin cinsiyetini anlamak için farklı yöntemler mevcuttur. Belirtilere göre tahminlerin ardından şimdi dekesin yöntemleri inceleyelim.

Cinsiyet öğrenme sırasında çeşitli testler yapılır. Annenin erkek bebek sahibi olması için öncelikle test sonuçlarında Y kromozomuna rastlanması gerekir. Çünkü erkeklerde X ve Y kromozomu aynı anda bulunur.

ultrason-ile-bebegin-cinsiyetini-ogrenme-resim

Ultrason ile Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme

Çiftlerin sahip olacağı bebeğin cinsiyetini öğrenme konusunda en çok tercih ettiği yöntemlerden biri ultrasondur. Cinsiyetin öğrenilmesi için 18 ile 26. haftalar arasında ultrasona girilir. Özel cihazlar yardımı ile anne karnındaki bebeğin cinsel organı ultrason monitöründen anlaşılmaya çalışılır. Bazı gebeliklerde bebeğin cinsiyeti anne karnındaki pozisyonundan dolayı öğrenilemeyebilir. Çok sık olmasa da bazen böyle durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Amniyosentez ile Cinsiyet Öğrenme

Amniyosentez genelde genetik hastalık ya da bebekteki anomali riski için uygulanan bir yöntemdir. Gebelik döneminin 14. ve 20. haftaları arasında karın kısmında bulunan amniyotik keseye bir iğne batırılır. İğne yardımı ile amniyotik sıvıdan bir örnek alınır ve bu örnek ile istenen genetik bilgiler elde edilir. Tabi bu sırada bebeğin cinsiyeti de büyük oranda (yüzde 99) belirlenir. Yapılan test sonucunda alınan örnekte X ve Y kromozomlarının bulunması bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunu gösterir.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtilerinin başlama zamanı son reglden 4 ya da 5 hafta sonrasıdır. Kadınların gebe kaldıklarını gösteren ilk işaret adet gecikmesidir. Her ay standart olarak regl olan kadın kendi takvimine göre zamanı geldiğinde adet olmuyorsa gebelikten şüphelenilir. Gecikmenin yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda gebe kalındığına işaret eder. Gebelik belirtilerini toparlarsak şu şekilde bir liste yapabiliriz.

erkek bebek belirtileri nelerdir resim

– Adet takviminde gecikme yaşanması

– Mide bulantıları

– Kusma

– Kasıklarda ağrı meydana gelmesi

– Yorgun ve bitkin olma hali

– Memelerin şişmesi (dolgunlaşması)

– Meme uçlarında koyulaşma

Gebelik belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilir. Ayrıca bazı kadınlarda ilk belirtiler 6. ve 7. haftada görülebilir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi idrarda ve kanda olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Her ki yöntemde farklı uygulamalar ve araçlar kullanılmaktadır. Şimdi ilk olarak idrarda yapılan kan testini inceleyelim.

İdrarda Yapılan Gebelik Testi

1. İdrarda yapılacak olan gebelik testinin adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır. Kadın adetinin geciktiğini görünce bu durumdan şüphelenerek gebelik testi yapabilir. Ayrıca adetin üzerinden ortalama 5 – 6 gün geçmesi yeterli olur.

2. Test için öncelikle gebelik testi paketinden çıkarılır ve paket içerisinde yer alan kılavuz kesinlikle okunmalıdır. Bunun nedeni tercih edilen test cihazının markaya göre farklı bir kullanım gerektirebileceğidir.

3. Kılavuzun okunmasının ardından temiz bir kap içerisine idrar yapılır. Bardağın plastik ya da cam olması fark etmez.

4. Kap içerisindeki idrar gebelik testinin damlatma kısmına 2 – 3 damla kadar damlatılır. Damlatma işlemi için paket içerisinde damlalık vardır. Ancak olmadığı durumlarda temiz bir cisim idrara batırılarak damlatma kısmına damlatılabilir.

5. İdrar damlatıldıktan sonra yaklaşık olarak 5 dakika kadar beklenir. Bu sürenin sonucunda sonuç ortaya çıkacaktır.

6. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey sonuç okuma bölümünü düzgün bir şekilde okumaktır. Sonuç okuma kısmında tek çizgi olursa gebelik olmadığı anlamına gelir. Ancak çizgi oluşmuşsa gebelik olduğu anlamını taşır. Ayrıca oluşan iki çizgiden birinin soluk renkte olması gebeliğin daha yeni olduğunu gösterir. Bunların dışında okuma alanında hiçbir çizgi olmaması ise gebelik testinin başarısız olduğu yani tam olarak yapılamadığını gösterir.

Aşağıdaki resimlerde gebelik testine ait alanların neler olduğunu görebilir ve gebeliğin hangi durumlarda olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

gebelik-testi-nasil-yapilir-resim

Gebelik Testinde Silik Çizginin Anlamı Nedir?

Gebelik testi ile kadının gebe olduğunu öğrenmeye çalışması mantığı idrarda BHCG hormonunun aranması olarak karşımıza çıkar. Yapılan test ile idrarda BCHG hormonuna rastlanırsa gebelik vardır. İdrarda saptanan BCHG, test üzerindeki çizgilerin koyu renk almasını sağlar.

Gebelik olması durumunda testin üzerinde iki çizgi belirir. Bu çizgilerden birinin silik yani soluk olması gebeliğin erken dönemlerinde olduğunu işaret eder. Ayrıca kimyasal gebelik gibi düşük yapma durumlarında da çizgilerden biri soluk olabilir.

Gebelik testinde ikinci çizginin soluk olması meydana gelen gebelik sonucunda sağlıklı bir bebek dünyaya getirilebilir. Fakat bunun tam tersi kimyasal gebelik ile alakalı düşükte yapılması muhtemeldir. Ortaya çıkan bu durum sonucunda net bir veri elde etmek için 4 – 5 gün sonra tekrar test yapılması tavsiye edilir.

Gebelik testinde her iki çizginin de koyu renkte olması gebeliğin var olduğunu ve genel olarak sorunsuz bir gebelik olacağını işaret eder. Buna rağmen gebeliğin sorunsuz olup olmayacağı tabii ki anne adayını muayene eden doktor tarafından tespit edilecektir.

Normal gebelik dışında oluşan gebelikler şu şekildedir;

– Dış gebelik

– Ölü gebelik

– Düşük

Yukarıda listelemiş olduğumuz bu durumlar gebelik testindeki çizgilerden ikincisinin silik gözükmesinin de nedeni olabilir.

Eğer idrar testinde tek bir çizgi meydana gelmişse ve diğer çizgi hiç belli olmuyorsa gebelik olmadığı anlamına gelir. Bunun yanında adet gecikmesinden önce test yapıldığı taktirde tek bir çizginin belirmesi de mümkündür. Bu nedenle adet gecikmesi kesinlikle beklenmelidir. Yanlış sonuç elde edilmemesine karşı adet gecikmesinin 4 – 5 günü bulması ve bunun ardından test yapılması tavsiye edilir.

Kanda Yapılan Gebelik Testi

1. Öncelikle kanda idrar testi aç ya da tok karnına yapılabilir. Yani kadının aç ve tok olması testin sonucu açısından bir farklılık ortaya çıkarmaz.

2. Kanda gebelik testi için de adet gecikmesi yaşanmalıdır. Çünkü adetin gecikmediği durumlarda gebeliği göstermeyebilir. Bu olasılık oldukça yüksektir.

3. Herkesin bildiği kan tahlillerindeki gibi bir miktar kan tüpe alınır.

4. Tüpe alınan kan sonucu ortalama 1 – 2 saat içerisinde belirlenir. Tabi sonuç alma işleminin ilgili merkez ya da laboratuvara göre değişiklik gösterebildiğini söylemekte fayda var.

5. Sonuç okuma işleminde ise şunlar karşımıza çıkar. Sonucun 0, 0.01 veya 0.001 şeklinde olduğu durumlar gebe olunmadığı anlamına gelir. Yapılan testin sonucunda kadının gebe olması için genel olarak 20’den fazla bir değer alınması gerekir. Tabi bazı laboratuvarlarda bu oranın 50’den yüksek olabileceğini söylemeden geçmeyelim. Bunun dışında sonucun 0 – 20 arasında olması şüpheli durumların ortaya çıkmasına neden olur. Genel olarak gebelikten söz edilemez, ancak 2 – 3 gün sonra tekrar test yaptırmak akılda kalan şüpheleri yok etme açısından önemlidir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*