Mutfak İçin Pratik Çözümler ve Daha Fazlası

Mutfak Icin Pratik Cozumler ve Daha Fazlasi

Evinizde ve en çok zaman geçirdiğiniz mutfaklarınızda bazı şeyleri daha pratik yapmak istemez misiniz? Ya da gıdalarınızı nasıl saklamanız gerektiğini bilmeniz güzel olmaz mıydı? Tabii ki güzel olur dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de bunu düşündük ve mutfak için pratik çözümler üzerine ne varsa sizleri bilgilendirmek istedik. Ancak bunu sadece mutfakla sınırlamakta yanlış olur diyerek biraz da mutfak dışını çıktık.

Hayatınızı kolaylaştıracak ve pek çok konuda kolaylık sağlayacak faydalı bilgileri sizler için derledik. Hiç zaman kaybetmeden hayatı kolaylaştırmanın püf noktaları nelermiş? anlatmaya başlayalım.

1. Patatesleri Elmalarla Birlikte Saklayın!

patatesin-yanina-elme-koyun-resim

Patateslerin yanına 1 – 2 adet elma yerleştirirseniz ve bu şekilde muhafaza ederseniz, patateslerin tomurcuklanmasını önlemiş olursunuz. Elma, patateslerde çimlenme ve tomurcuklanma meydana getiren gazı engeller ve bu şekilde patatesler çimlenmez.

2.  Yumurta Kabuklarının Çatlamaması İçin Ne Yapmalı?

yumurta-kabuklarinin-catlamamasi-icin-resim

Herkes evinde yumurta kaynatıyordur. Tabi bu kaynama esnasında yumurtaların kabuklarının çatlaması ayrı sinir bozucu. Peki, kabukların çatlamaması için ne yapmalıyız? Yumurtaları kaynattığınız kabın içerisine 1 adet yanmış kibrit çöpü atarak yumurta kabuklarının çatlamasını önleyebilirsiniz. Yalnız kibrit çöpü yanmış olmalı.

3. Kül Tablasını Zeytinyağı ile Islatın!

kul-tablasina-zeytinyagi-dokun-resim

Kül tablalarındaki sigara kokusunu engellemek  ya da küllerin uçarak ortalığı kirletmesini önlemek için genelde kül tablası su ile ıslatılır. Ancak kokuyu önlemek için kül tablasını zeytinyağı ile ıslatmak gerekir.

4. Çöp Kutusu Kokusu Nasıl Yok Edilir?

cop-kutusu-kokusu-icin-karbonat-tuzu-resim

Mutfakta bulunan çöp kutusu genelde ortama kötü koku yayar. Çöp kutuları kapaklı olsa bile ağzı açıldığında koku oluşturur. Ancak içine biraz karbonat tozu dökerseniz, oluşabilecek kokuları kolayca önleyebilirsiniz.

5. Keki Taze Tutmak İçin Ne Yapılır?

keki-taze-tutmak-icin-ekmekle-beraber-saklayin-resim

Enfes lezzetlerden biri kek. Peki, onu yaptıktan sonra taze kalmasını sağlayabiliyor musunuz? Keklerinizi bir parça ekmekle beraber saklarsanız, her zaman taze olmasını sağlamanız mümkündür.

6. Yağlı Fırınları Kolayca Temizlemek İçin?

yagli-firinlari-kabartma-tozu-ile-temizleme-resim

Evdeki fırınları temizlemek her zaman için işkence olmuştur. Hele fırınlar bir de abartılı bir şekilde yağlıysa. Böyle bir durumda yapacağınız tek şey kabartma tozu kullanmaktır. Kabartma tozu ile fırınlarınızı zorluk çekmeden temizleyebilirsiniz.

7. Kolay Sarımsak Soymanın Yolu

kolay sarimsak soymanin yolu resim

Sarımsak soymak çoğu zaman sıkıcı ve zor anlar yaşatan bir durumdur. Soyma sırasında sarımsak kabukları ele yapışır ve bunun yanında küçük kabuklar sarımsak parçası üzerinde kalır. Ancak bu yöntemle kolayca sarımsak nasıl soyulur hem öğrenecek hem de bundan sonra sarımsak soyarken zorlanmayacaksınız.

İşte Kolay Sarımsak Soyma Videosu

8. Sert Tereyağını Ekmeğe Sürmek Artık Çok Kolay!

sert-tereyagi-icin-ozel-bicak-resim

Tereyağı buzdolabında muhafaza edildiği için çoğu zaman çok sert olur. Ancak bu bıçak sayesinde sert tereyağını dahi ekmeğinize kolayca sürebilirsiniz. Böyle bir bıçağınız olmayabilir, o halde aynı işlem için rende kullanabilirsiniz.

9. Kolay Kivi Soyma Yöntemi

kolay-kivi-soyma-yontemi-resim

Kivi soymak işkence haline mi dönüşüyor? Kivileri kolayca soymak için aşağıdaki videoyu izleyin ve kivi soyarken uzun zaman harcamaktan kurtulun.

Kivi Kolayca Nasıl Soyulur? – Video

10. Pratik Karpuz Kesimi

karpuz-kesmenin-kolay-yontemi-resim

Karpuz keserken birçok kişinin zorlandığını biliyoruz. Bunun için zorluk çekenlere özel bir videolu anlatım ile sizlere yardımcı olmak istedik. Mutfak için pratik öneriler arıyorsanız, karpuz kesmek en kolay şekilde nasıl olur? buyrun izleyin.

Kolay Karpuz Kesme Videosu

11. Cherry Domates Kesmenin En Kolay Yöntemi

cherry-domates-kesmenin-pratik-yolu-resim

Sabah kahvaltısına kalabalık misafirleriniz gelecek ve hazırlık sürecinde cherry domatesler de var. Onları tek tek kesmek çok zaman almaz mıydı? Belki 3 – 4 domatesi kesmek çok zaman almaz, ancak çok fazla kesmeniz gerekirse ne yaparsınız? İşte cherry domatesleri ikiye bölgenin pratik yolu.

Cherry Domatesleri Tek Hamle ile İkiye Bölme

12. Haşlanmış Yumurtayı Soymanın Pratik Yolu

yumurta-kabuklarini-kolay-soyma-resim

Yumurta soymanın basit yolu olur mu? yumurtayı soymakta ne varmış? diyebilirsiniz. Ancak her işin pratik ve kolay yolunu bilmek önemlidir. Haşlanmış yumurtayı da soymanın çok kolay bir yolu vardır. Nasıl mı? Aşağıdaki video size bu konuda yardımcı olabilir.

Yumurta Kabuklarını Soymanın Kolay Yöntemi

13. Yumurtayı Şekilli Pişirmenin Yolu

yumurtayi-sekilli-pisirmek-icin-resim

Yumurta pişirirken aynı zamanda şekil vermek istiyorsanız, aşağıdaki videoda anlatılan yöntemi uygulayabilirsiniz. Yumurtalar pişirme esnasında dağılmasın diyorsanız, en kolay yöntem işte burada.

Şekilli Yumurta Pişirme

14. Mutfak Tezgahını Genişletmenin Yolu

mutfak-tezgahini-genisletmek-icin-resim

Mutfaklarda bazı tezgahlar küçük olabilir ya da belirli bir büyüklükte olsa bile yetmiyor olması muhtemeldir. O halde mutfak tablasını büyütmeye ne dersiniz. Mutfak tablasının altında illa ki çatal, kaşık ve bıçakları koyduğunuz çekmeceler vardır. En üst çekmeceyi açın ve çekmece büyüklüğünde kesme tahtasını üzerine yerleştirin. Bu şekilde çalışma alanınızı genişletebilirsiniz.

15. Elma Dilimleri Nasıl Taze Tutulur?

dilimlenen-elmalari-lastik-bant-ile-taze-tutmak-resim

Elma dilimledikten sonra taze kalmasını ve aynı zamanda dilimlerin kahverengi olmamasını mı istiyorsunuz? O zaman sadece bir lastik bant yardımı ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Elmayı yukarıda resimde gösterilen şekilde dilimlere ayırın ve lastik bant ile elmanın iç kısımlarının hava ile temas etmemesini sağlayın. Bu şekikde elma dilimlerinde kahverengileşme olmayacaktır.

16. Yemek Eşit Sıcaklıkta Nasıl Soğur?

yemek-esit-sicaklikta-nasil-sogur-resim

Çok açsınız ve yaptığınız yemeği hemen yemek istiyorsunuz. Ancak yemek oldukça sıcak yani ağza alınmayacak derecede. Bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğiniz biliyor musunuz? Hemen yemeğinizin orta kısmına bir boşluk açın ve yemeğinizin her bölümü eşit olarak soğumaya başlasın.

17. Çöp Kovasının Dibi Islanmasın Diyorsanız!

cop-kovasi-dibinin-islanmamasi-icin-resim

Çöp kovalarının dibi zamanla koyulan çöplerden dolayı ıslanır. Hatta çöp poşeti kovadan çıkarıldığı anda damlaya başlar. Böyle bir durum başınıza gelmesin istiyorsanız, çöp kovasına poşet taktıktan sonra en alt kısma gazete yerleştirin ve ıslanmaya karşı önlem alın.

18. Tencere Taşmalarına Karşı Tahta Kaşık

tencerede-tasmayi-onlemek-icin-uzerine -tahta-kasik-koyun-resim

Tencerelerde taşmayı önlemek için tahta kaşıktan yardım alabilirsiniz. Eğer yemek yaptığınız tencerenin taşmasını istemiyorsanız, üzerine bir tahta kaşık yerleştirin, taşma problemi ile uğraşmak zorunda kalmayın.

19. Kolay Soğan Soyma ve Doğrama

kolay sogan soyma ve dograma resim

Soğanları kolayca soymak, hatta doğramak istemez misiniz? Soğan soymak belki çok zor olmayabilir, ancak doğramak biraz zordur. Gözlerden yaşlar akar ve uzun bir zaman da gözleriniz yanar. Peki, soğan doğramanın pratik bir yolu var desek?

Pratik Soğan Soyma ve Doğrama Yöntemi

20. Poşet Ağzını Askı Tutamacı ile Kapama

poset-agzini-aski-ile-kapama-resim

Aldığınız gıdaların belirli bir kısmını tükettiğinizde gıdanın gerisi ve ambalajın ağzı açık kalır. Bu durumda geride kalan gıdanın bayatlaması muhtemeldir. Bayatlama gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için askıların tutamaçları ile ambalajların ağzını kapatmanız akıllıca olacaktır. Bu şekilde poşet hava almadığı için gıdalarınız bayatlamaz.

21. Duvar Askısı ile Yaratıcı Fikiler

duvar-askisi-ile-tencere-kapaklarini-dolap-kapaklarina-tutturma-resim

Birçok yaratıcı fikir görmüş olabilirsiniz, ama bu kadarına daha önce rastlamadığınızı düşünüyoruz. Mutfak için pratik fikirler arayanlar işte sizlere oldukça yaratıcı bir öneri. Bildiğiniz duvar askılarını mutfak tablasının altındaki dolap kapaklarına karşılıklı 2 adet olacak şekilde monte edin. Daha sonra ise tencere kapaklarınızı bu askılara oturtun. Bu şekilde tencere kapaklarınızı kolayca saklayabilirsiniz.

22. Duvar Askısı ile Bardak Askılığı Yapmak

duvar-askiliklari-ilebardak-askiligi-yapma-resim

Bardaklarınız çok yer kaplıyorsa ve onları koyacak yer bulamıyorsanız, işte sizlere yaratıcı bir fikir daha. Duvar askılarını masa altına monte edin ve bardaklarınızı bu askılara asın. Böylece bardaklarınızı masa altında muhafaza edebilir ve aynı zamanda bardakların ortalıkta dolaşmasını engelleyebilirsiniz.

23. Mikrodalgada Yer Açın!

mikrodalgada-fazladan-yer-acma-resim

Mikrodalgaya bir tabaktan daha fazlasını sığdıramıyor musunuz? O zaman uzun bir kupa alın ve diğer tabağı kupanın üzerine yerleştirin. Böyle yaptığınız taktirde mikrodalga içerisinde birden fazla bardak yerleştirebilirsiniz.

24. Haşlanmış Patatesleri Kolayca Soymak İçin!

haslanmis-patatesleri-soymanin-kolay-yolu-resim

Haşladığınız patatesler çok zor soyulur. Özellikle kaynamadan alınan patatesler hemen soyulmak istenirse elleri yaktığı için kolay soyulmaz ve acı çektirir. Tam tersi patatesler soğuduktan sonra da zor soyulur. Ancak bu durumun bir çözümü var. Haşladığınız patatesleri tencereye koymadan önce tam ortasından bıçakla 360 derece kesin. Patatesleri haşlayın ve ardından soğuk suya bırakın. Patateslerin nasıl soyulduğuna şaşıracaksınız.

Haşlanmış Patatesleri Soymanın Kolay Yöntemi

25. Muzu Soymadan Tekerlek Şeklinde Kesmek

muzu-soymadan-tekerlek-seklinde-kesmek-resim

Muzu soymadan tekerlek şeklinde bölmek ya da kesmek istemez misiniz? Muzu soyduktan sonra tekerlekler halinde kesmeye çalışırsanız ezilebilir veya dağılabilir. Ancak muzu soymadan kabuğu içerisinde keserek bu sorunları yaşamazsınız. Peki, muzun kabuklarını soymadan nasıl tekerlek şeklinde bölebilirsiniz. Bunun için size gereken sadece bir iğne, gerisi ise aşağıdaki videoda.

Muzu Soymadan Kesmek Ya da Bölmek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*