Dantel Modelleri

Örgü badem dantel örneği

Dantel Modelleri  Dantelin  eski bir tarihe dayanır. Bayan elbiselerinde süse, gösterişe büyük ölçüde yer verildiği ilk çağlardan beri dantel de bu işte önemli bir yer almıştır. Hemen hemen her milletin kadınları, el işleri arasında çok zarif danteller örmüşlerdir, güzel motifler sergilemişlerdir. Bu arada Türk kadınlarının çok ince bir sanat ve zevk eseri olan;  ancak çok uzun emeklerle meydana getirilebilen el emeği oyaları da bir tür dantel sayılabilir. Dantel oldukça basit ve yapım aşaması çabuk sonuçlanan birer el emeğidir. Yatak örtüsü masa örtüsü gibi büyük parçalara nazaran daha kolaydır. Doğru sonuçlanan her örgü zevkinize hitap etmekte, güzel sonuçlar doğurmaktadır.

Dantel için en önemli kural ise kullanımı ve temizliğidir. Danteller ister elde örülmüş olsun ya da makine dokunsun dikkatli kullanılmalıdır. Kirlendiğinde ise köpürtülmüş sıcak suyun içerisinde iki avuç arasında hafifçe nazik nazik ovularak yıkanıp temizlenir hiçbir zaman çitilenmez. Tamamen kurumadan nemli olarak ütülenir.  Ütü esnasında yıpranmamasına özen gösterilmelidir.  Garanti, güvence altına almak isteyen bayanlarımız bu işlemi ütünün geniş kısmı ile yapmaktadır. Temizlenip ütülenen danteller genelde kolalama işlemi de görmektedir.

Beyaz ip dantelin vazgeçilmezidir. Fakat son yıllarda dantel yapımında renkli iplerde kullanılmaktadır. Dantel modelleri 2016 resim galerimizde eski yıllara ait dantel çalışmalarının yanı sıra henüz hiç görmediğiniz yeni yıla ait modellerde bulunmaktadır. Birçok modelin resimli anlatım aşamaları ve yapım örnekleri de bulunmaktadır.

Dantel Modelleri Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*