Etamin Kanaviçe Seccade Örnekleri

Etamin Seccade Deseni

Kanaviçe el işleri için kullanılan özel olarak seyrek dokunmuş keten bezi üzerine yapılmış olan işlemelere verilen isimdir. Uzun yıllardır Türk halk kültürleri arasında yer alan kanaviçe birçok yöre halkı tarafından yapılan el işleri arasında yer almaktadır. Etamin de aynı şekilde yapılmaktadır. Küçük çarpılar kullanarak renkli ipler ile desen oluşturma tekniğine verilen isimdir. Kanaviçe ile etamin arasındaki fark kanaviçenin düz kumaş üzerine işlenmiş olmasıdır. Düz kumaşın üzerine öncelikle kanave adı verilen özel bir kumaş tutularak işleme başlanır daha sonra kanave kumaşı referans alınarak dokuma işlemi yapılır. Etaminde ise bu olay tamamen keten kumaşın üzerine hiçbir referans aranmaksızın direk işlenir.

Müslümanlığın temelini oluşturan namaz kılmak seccade seçimi yapmak el emeği göz nuru dökülen seccadeler üzerine namaz kılmak herkesin istekleri arasında yer almaktadır. Gerek hediyelik gerekse günlük kullanmak için kanaviçe veya etamin işçiliği ile çok rahat bir şekilde seccade yapabilir her alanda kullanabilirisiniz.

Her yöreye ait kanaviçe ve etamin örnekleri farklılık göstermektedir. Biz sizler için araştırıp yazımızın altında paylaştık yöresel modelleri seviyorsanız paylaştığımız modellerden yararlanarak kendi seccadelerinizi yapabilirsiniz.

Seccadeler için etamin ve kanaviçe örnekleri olarak genellikle çiçek modelleri tercih edilse de siz dilediğiniz modeli işleyebilirsiniz. El becerilerinizi ve hayal gücünüzü kullanarak çok farklı desenler işleyebilirsiniz. Sizlerde evinizde kanaviçe ve etamin çalışması yapmak istiyorsanız paylaşımlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Etamin Kanaviçe Seccade Örnekleri Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*