Gösterişli Firkete Oyası Örnekleri

Firkete Oyası Örnekleri

Türk halkının gelenek ve göreneklerini oluşturan çalışmalardan olan el işçiliği tülbent kenarına işlenen oyalar başörtüleri ve buna benzer işçiliklerle kültürün temelini oluşturmaktadır. Bunların başında da değişik teknik ve yöntemlerle yapılan oyalar gelmektedir. Uzun yıllardır oya kadınların ilgisi çekmiş ve bazı yörelerde yöre halkının geçim kaynaklarından olmuştur. Oyanın tarihine bakıldığın da Osmanlı saraylarına kadar dayandığını görmekteyiz. Yüz yılları aşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış el işçiliklerimizdendir. Oya yapısı gereği tığ veya iğne ile yapılan ip kullanılarak işlenen küçük ağ görünümündeki el işçiliğidir. Bugün sizlere firkete oyası örneklerini paylaşacağız. Firkete herkesinde bilgi gibi u şeklindeki metal veya alüminyum malzemeye verilen isimdir. Firkete kullanarak yapılan oyalara ise firkete oyası denir.

Genellikle tığ kullanılarak yapılan firkete oyasını dilerseniz iğne oyalarınızda da kullanmanız mümkündür. Firketeyi ölçü ve desen çıkarmak için kullanmak yapılan işçiliğin kalitesini artırmaktadır. Firkete oyası yapılırken genellikle pamuk ipler tercih edileceği gibi günümüzde sentetik ip kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır. İp tercihinin pamuk olması yapılan işçiliğin kalitesi bakımından oldukça önem taşımaktadır. Pamuk ip ile yapılan oyaların temizliği ve ütülemesi sentetik iplere oranla daha kolay ve sağlıklıdır.

Sizlerde firkete oyası yapmak istiyorsanız aşağıda paylaştığımız görseller size bu konuda fikir verebilir. El becerilerinizin ve hayal gücünüzün yardımıyla da yeni modeller üretip onları da yapabilirsiniz.

Gösterişli Firkete Oyası Örnekleri Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*