Havlu Kenarına Dantel Yapımı

Arpa Boncuklu Kurdele Oyası Havlu

Havlu kenarları dendiğinde el becerisi yüksek olan bayanlarımızın birçok örnek çıkardığı bir konudur. Havlu kenarları yapımında kurdeleler, boncuklar kullanılırken bunun yanı sıra iğne oyaları da havlu kenarlarımızı süslemektedir. Çeyizlik yapımında, günlük hayatta kullanımda ve hatta hediyelik olarak gönderimlerde havlular geçmişten günümüze olağan yerini korumaktadır. Havlu kenarları sıradan bir havluyu güzelleştirebilir ve daha dikkat çekici süslemelerle göz alıcı olabilir. Mutfak ve banyoların vazgeçilmezi olan havlular temiz olmasının yanı sıra göz alıcı, dikkat çekicide olmalıdır bayanlar için.

Birçok çeşidi olmasına rağmen günümüzde bayanlar tarafından en çok tercih edilen havlu kenarı iğne oyası işlemelilerdir. Anadolu’nun vazgeçilmez el işi sanatı olan iğne oyası havlularda da kendini göstermiştir. Özellikle çeyizlerin vazgeçilmezi olan havlu ve iğne oyaları bu bağlamda birleşmiş ve daha önemli yere taşınmıştır. Havlu kenarları sadeliğini sevenler için birçok işleme barındırırken gösterişi seven bayanlar için de güzel örneklerle karşımıza çıkmıştır. İnce işçilik ve sabır gerektiren iğne oyaları zor gibi görünse de doğru bir eğitimle ve mutlu edici bir sonuçla karşılaşıldığında kolaylıkla yapılmaktadır. İğne oyası ipek iplikle işlenip oldukça zarif ve şık biçimde tüm yazma, takımlar ve havlularda kısaca kullanıldığı tüm alanda kendini göstermektedir.

Sizde bu işi öğrenmek isterseniz çevreniz de bulunan belediyeliklerin açmış olduğu kurslara katılabilirsiniz. Yaptığınız el emeklerinizi çeyize koyabilir, kullanabilir, hediye edebilir ve hatta satarak maddi gelir sağlayabilirsiniz.

Havlu Kenarına Dantel Yapımı Resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*