Öksürüğe Ne İyi Gelir? – İşte 5 Farklı Karışım Tarifi

oksuruge Ne iyi Gelir Iste 5 Farkli Karisim Tarifi resim
Öksürüğe Ne İyi Gelir? Doğal Karışımlar

Öksürük diyerek geçmek bazen kolay olabilir, ancak ard arda tekrarlayan öksürük ya da gıcık hali insanı canından bezdirir. Tabi sürekli öksürerek boğazların tahriş olması ve günlük yaşamı olumsuz etkilemesi cabası. Günlük yaşamı nasıl etkileyebilir diye düşüneceksiniz, aslında bunun cevabı çok da zor değil. Bazen öksürük öyle arka arkaya gelir ki konuşamayacak hale gelir insan. Su, çay veya kahve içerken ya da bir şeyler atıştırırken bile çok zor durumlar yaşanmasına sebep olur. Bunları yaşamak istemeyen pek çok insanın aklında yer eden soru ise öksürüğe ne iyi gelir? olarak karşımıza çıkar. Öksürüğün şiddetini ve tekrar etmesini tek bir besin ile gidermek zor olabilir. Bunun için uzmanların önerdiği ve etkileri kanıtlanmış bitkisel karışımlar vardır. Bu bitkisel karışımları sizlere detayları ile aktaracağız.

Öksürük İçin Bitkisel Formüller

Kış aylarında belki de insanı en çok rahatsız eden soğuk algınlığı ve gribin etkilerindendir öksürük. Hafif öksürük kişiyi çok zorlamasa da boğazı yırtarmışcasına gelen şiddetli öksürük dayanılmaz bir hal alır. Uzmanlar böyle durumlarda öksürüğe iyi gelen bal, meyve ya da karışımları tavsiye ederler. Çünkü şiddetli öksürük anında boğazın yumuşatılması gerekir. Şimdi öksürüğe iyi gelen karışım ve bu karışımların etkilerini inceleyelim.

Öksürük İçin Karabiber Çayı ve Etkileri

karabiber-cayi-resim

Yapısı itibari karabiber, dolaşım ve balgamı hareketlendirme üzerinde etkilidir. Karabiberi bal ile beraber kullanmak öksürüğün kısa zaman içerisinde geçmesine yardımcı olur. Ayrıca oluşturulan bu karışım tam bir doğal antibiyotik halini alır.

Karabiber çayının hazırlanışı;

Gerekli malzemeler;

– 1 çay kaşığı kadar taze çekilmiş halde karabiber

– 2 çorba kaşığı kadar bal

Hazırlanışı;

Uygun bir kap içerisinde karıştırılan malzemeler kaynamış su ile karıştırılır. Bu şekilde karışım 15 dakika kadar demlemeye alınır ve bu sürenin sonunda süzme işlemi uygulanır. İçmeye hazır olan karabiber çayı, balgamlı öksürüğü yok eder ve boğazın rahatlamasını sağlar.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Karışım Kekik Bal

oksuruk-icin-kekik-ve-bal-resim

Kekik ve bal karışımı üst solunum yollarının açılmasında etkilidir. Ayrıca bu yollarda oluşan enfeksiyon ya da bronşit gibi problemleri giderici etkileri vardır. Öksürüğün ortaya çıkmasında bronşit ve üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonun önemli bir rolü bulunur. Kekik öksürüğü kesme de oldukça etkili bir bitkidir. Daha doğrusu kekik yaprağı diyebiliriz. Kekik yaprağının bal ile karıştırılması ise öksürüğü yok etmede istenen sonuçlar ortaya koyar.

Öksürük Tedavisi İçin Limon, Karabiber ve Tuz Karışımı

limon-karabiber-ve-tuz-resim

Öksürüğe iyi gelen karışımlardan birini de limon, karabiber ve tuz oluşturur. Hazırlanması oldukça kolay olan karışımda ilk yapmanız gereken bir limonu 4 parçaya ayırmak ve bu parçalardan birini alarak üzerine karabiber ve tuz eklemek. Hazırlanan limon dilimi yendiğinde C vitamini bağışıklığı güçlenir ve daha rahat nefes almak mümkün olur.

Süt ve Bal Karışımı

oksuruge-sut-ve-bal-karisimi-resim

Bal genel olarak bakıldığında boğazı yumuşatıcı bir özelliğe sahiptir. Süt ile karıştırılan bal boğazın rahatlamasını sağlar ve öksürüğü dindirir. Bunun yanında boğazda oluşan gıcığı süt ve bal karışımı içerek yok etmek mümkündür.

Öksürük İçin Doğal Yöntem Badem ve Portakal Suyu

oksuruk-icin-badem-ve-portakal-suyu-resim

Bu karışımda ilk olarak yapmanız gereken bademleri rondo ya da benzeri yöntemlerle parçalamaktır. Bir miktar bademi parçaladıktan sonra 2 ya da 3 çay kaşığı alın ve bir bardak portakal suyuna ilave edin. Karışımı içtikten sonra öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.

Öksürük Nasıl Geçer? – Alınabilecek Diğer Önlemler

Dehidrasyona karşı korunun!

Vücudun susuz kalması anlamına gelen dehidrasyon, öksürük halinde önem teşkil eder. Susuz kalan vücutta mukus tabakası yumuşamaz ve bu nedenle boğaz tahriş olur. Yani öksürük problemi yaşayanların bol bol sıvı alması önemlidir.

Uyurken baş yüksekte tutulmalı!

Uyurken öksürükten rahatsız olmamak için başın yüksek bir şekilde tutulması gerekir. Bu tür bir durumda iki yastık kullanmak etkili olacaktır. Baş yüksek tutulursa nefes almak kolaylaşır ve kuru öksürük anlarında uyku bölünmez.

Pastil kullanın!

Pastil kullanarak öksürükten kurtulamazsınız, ancak öksürürken boğazınızın acımasına engel olabilirsiniz. Pastilin sadece öksürme sırasında boğazda rahatlatıcı bir etkisi vardır, bunun dışında öksürüğe son vermez.

Sigara içmeyin!

Genel olarak sigara içiyorsanız, öksürdüğünüz anlarda ara vermeniz sizin için faydalı bir eylem olacaktır. Sigara boğazın tahriş olmasına neden olur ve öksürürken daha çok acı hissedilir.

Dumanlı ortamlarda kalmayın!

Elinizden geldiği kadar dumanlı ve havasız ortamlardan uzak durmaya çalışın. Dumanlı hava içerisindeki bileşenler boğazın daha kötü bir duruma gelmesine neden olacak ve öksürük sırasında boğazda acı hissi verecektir.

Klasik öksürük şurubu kullanın!

Öksürüğünüzü yatıştırmak için devasa ilaçlar aramayın. Bunun yerine hepimizin bildiği kırmızı öksürük şurubu tadı her ne kadar acı olsa da öksürük tedavisinde oldukça ciddi bir tedavi sunar. Özellikle etkilerini bilmediğiniz ve öksürük ilacı olarak piyasada bulunan ilaçlardan uzak durun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*