İğne Oyasından Eski Türk Eşarp Örnekleri

İğne Oyası Eski Türk Eşarp Modeli 4


Tarihi kökeni Osmanlı dönemine dayanan iğne oyası Osmanlı imparatorluğunun hemen her döneminde saray içi ve dışında Anadolu’ nun her köşesinde büyük önem taşıyarak işlenmiştir. Cumhuriyet döneminde ise yeteri kadar ilgi görmese bile iğne oyaları geleneksel yollarla günümüze kadar ulaşmıştır.

Eşarplar için ise en çok tercih edilen yöntemler arasında geometrik ve çeşitli desenlerden oluşan figürler yer almaktadır. Bunların başında en çok bilinenleri şöyle sıralayabiliriz. Zürafa-üçgen ilmek-kare ilmek-piko bu tarz çalışmalar ile çok gösterişli iğne oyaları oluşturmak mümkündür.

Yapılan çalışmalarınızı satışını da çok rahat sağlayabileceğiniz gibi evlilik çağına gelen çocuklarınızın çeyizine de koyabilirsiniz.

Bugün sizler için iğne oyasından eski dönemlere ait eşarp örneklerini kaleme alacağız. Daha çok Osmanlı döneminde tercih edilen eşarp örneklerinden olan iğne oyası bu modeli için ağırlıklı olarak kırmızı, turkuaz ve mavi ve tonlarındaki iplikler ön plana çıkarılarak yapılmıştır.75×75 cm eşarplar üzerine işlenen bu örnekleri şimdilerde daha çok Trabzon yöresine ait kadınlarda üzerinde görmek mümkün. Yapılışı ise diğer iğne oyaları ile aynı. Sizlerde evinizde bu tarz çalışmalar yapmak istiyorsanız çevrenizdeki ücretli veya ücretsiz iğne oyası kurslarına katılarak el becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Hayal gücünüzden de faydalanarak farklı desen ve görünüşte iğne oyaları yapabilirsiniz. Dilerseniz hobi olarak yapabileceğiniz gibi satışını yaparak aile bütçenize de katkıda bulunabilirsiniz.

İğne Oyasından Eski Türk Eşarp Örnekleri resimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*