Türk Mutfağının En Lezzetli 8 Yemeği

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-

Aslında bu listeye hangisini alsak diğerine haksızlık olur. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Türk mutfağında farklı kültür ve yaşam şartlarından harmanlanmış farklı lezzetler bir arada bulunuyor. İşte her damak zevkine hitap eden ve yabancıların da Türk mutfağı deyince ilk akıllarına gelen 8 lezzetli Türk yemeği…

1)Kebap

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-

Türk mutfağının bir klasiğidir. Kömürde ya da odun fırınında pişirilen et yemekleridir. Türk mutfağında özel bir yere sahiptir. Adana, urfa, beyti, çökertme, cağ, kuyu ve daha yüzlerce farklı seçeneği bu mutfakta bulabilirsiniz.

2) Yaprak Sarma

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-2

Misafir sofralarının ve Türk kültürünün olmazsa olmazıdır. Dolma kategorisi altında en sevilendir. Etli ve zeytinyağlı olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

3) Lahmacun

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-3

En sağlıklı fast food olarak bilinir. Kebap restoranlarının vazgeçilmezidir. Taş fırında pişirilen bu eşsiz lezzet, hem doyurucu hem de sağlıklıdır.

4) Mantı 

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-4

Türkiye’nin farklı yörelerinde farklı şekillerde yapılıyor olsa da en bilineni Kayseri mantısıdır. Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Özellikle soğuk kış günlerinde, içinizi ısıtacak ve sizi uzun süre tok tutacak bir lezzettir.

5) Baklava

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-5

Türk mutfağında ayrı bir yer tutar. Özellikle Gaziantep baklavasının yeri ayrıdır.

6) Türk Kahvesi

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-6

Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da ve dünyanın birçok yerinde Türk kahvesi oldukça meşhurdur. Yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırır ve harika kokusu ile kendine hayran bırakır.

7) Börek

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-7

Börek de Türk mutfağında özel bir yere sahiptir. Su böreği, kol böreği, ev böreği, sigara böreği ve çok daha fazlası ile sofralardaki yerini alır.

8) Ayran

turk-mutfaginin-en-lezzetli-yemekleri-8

Lahmacun, gözleme gibi yiyeceklerin yanında vazgeçilmez bir içecektir. Köpüklü olması ile Türkiye’ye gelen turistlerin de ilgisini çeker. Türkiye başta olmak üzere, Orta Asya ve Balkan ülkelerinde de tüketilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*