Bitmeye Mahkum Olan Dizilerin 5 Ortak Özelliği

diziler-neden-bitiyor-6

Bir hevesle başlayıp birkaç bölüm sonra biten dizilere artık hepimiz bağışıklık kazandık. Öyle ki başlamadan önce dönen tanıtımlardan o dizinin tutup tutmayacağını büyük ölçüde tahmin edebiliyoruz. Peki, özellikle son dönemde çekilen diziler neden kısa sürüyor? Neden bekleneni veremiyor? İşte daha başlarken bitmeye mahkum olan dizilerin 8 ortak özelliği…

1)Senaryo Kıtlığı 

diziler-neden-bitiyor-

Sanki senaryo kıtlığı varmış gibi yeni çıkan hemen her dizinin daha önceki bir dizinin tekrarı olması. Yasak aşk, imkansız aşk, aşk üçgeni konuları etrafında dönüyor olmasına bir şey demiyoruz ama daha yaratıcı senaryolar olmadığı sürece dizilerin maksimum ömrü 10 bölüm olmaya devam edecek.

2) Dizi Süreleri 

diziler-neden-bitiyor-2

Dizilerin eskiye oranla bu kadar çabuk final yapıyor olmasındaki en önemli etkenlerden biri de dizi sürelerinin bu kadar olması. Aslında burada suçlu dizi ekibi değil. Film süresinden uzun dizi bölümleri çekilmeye çalıştıkça, izleyici ekranda sıkılıyor, devamında ne olduğunu merak edecek takati kalmıyor.

3) Yanlış Oyuncu Seçimi

diziler-neden-bitiyor-3

Son dönemde mankenleri, popüler isimleri başrol yapma çabası izleyicinin gözünü tırmalıyor, seyir zevkini azaltıyor. Çağatay Ulusoy gibi istisnalar olsa da başrollerin eğitimli oyuncular olmaması diziye büyük oranda kan kaybettiriyor.

4) Kalitenin Düşmesi

diziler-neden-bitiyor-4

Dizilerde kalite ne yazık ki giderek düşüyor. Nerede Aşk-ı Memnu’lar, Ezel’ler, Muhteşem Yüzyıl’lar? Konuların işlenişi ne yazık ki dizilerin kalitesi düşüyor.

5) Her Şeyin Çabuk Olması 

diziler-neden-bitiyor-5

Son dönemde dizilerin bir ortak özelliği de her şeyin çabucak olup bitmesi. İlk bölümde bütün hikayenin gelişmesi, sonraki bölümlere bir şey kalmamasına ve birkaç bölüm sonra da dizinin saçmalamasına neden oluyor. Yeni sezonda yayınlanan ve büyük ilgi görmesi beklenen Gecenin Kraliçesi buna iyi bir örnek aslında. İlk bölümde tanışıp, aşık olup ayrıldılar ve izleyiciye bir gecelik aşkın yıllarca sürdüğüne inandırmaya çalıştılar. Ne yazık ki bu iki önemli oyuncunun dizisi de tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almış oldu…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*