Sivilceler İle İlgili En Çok Merak Edilen 5 Soru

sivilce-nasil-gecer

Ergenliğin ilk dönemlerinden başlayarak uzunca bir süre hayatımızı meşgul eden, bir çok insanda psikolojik sorunlara yol açan ve kurtulması belli bir süre olan sivilceler ile ilgili en çok merak edilen soruları bu yazımızda bir araya getirdik. İşte o 5 soru…

1)Sivilcenin beslenme ile bir ilgisi var mı?

sivilce-ve-beslenme

Uzmanlar aslında bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Uzun yıllardan bu yana sivilce oluşumu ve beslenme arasında doğrudan bir ilişki kurulmuş olsa da, son yıllarda beslenme düzeninin sivilce oluşumu ile ilgisi olmadığı yönünde açıklamalar da yapıldı. Ancak yine de tüketilen yağlı besinler, kızartma ürünler, çikolata ve sağlıksız gıdaların sivilce ile bir ilişkisi olmadığını söylemek bir hayli zor gibi görünüyor.

2) Sivilce nasıl geçer?

sivilce-neden-olur

Bu sorunun cevabı sivilcenin tipine, büyüklüğüne, kişinin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Ergenlik çağındaki bir genç herhangi bir sivilcesini tedavi ettikten sonra aynı bölgede bir başka sivilce daha çıkabilir. 20’li yaşlarının ortasında bir kadının ise yüzünde çıkan sivilceler için uygulayacağı tedavi farklıdır.

3) Sivilce maskeleri bir işe yarar mı?

sivilce-maskesi-tedavi

Doğanın mucizelerle dolu olduğunu unutmamak gerekir. Eğer çok şiddetli ve yoğun sivilceleriniz yoksa, doğal malzemeler ile hazırlayacağınız cilt tipinize uygun bir maske ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

4) Sivilce nasıl önlenir?

sivilce-nasil-onlenir

Sivilceleri önlemek ergenlik çağından çıktıktan sonra daha kolaydır. Düzenli ve sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, düzenli egzersiz ve cilt bakımı ile sivilce oluşumunu minimuma indirmek mümkün.

5) Sivilce neden olur?

sivilce-tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sivilcelerin en büyük nedenlerinden biri olarak beslenme düzeni gösteriliyor. Onun dışında cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanımı, yeterli sıvı alınmaması, kullanılan kremler, yağlı bir cilt tipi ve siyah noktaları sıkmak da sivilce oluşumuna neden olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*