Dünyanın En Büyük Gölleri

Tanganika Gölü

1. Hazar Denizi

Hazar Gölü
Yeryüzünün en büyük gölüdür. Hazar Denizi, Aral Denizi ve Karadeniz gibi, antik Paratetis denizinin bir kalıntısıdır. Boyutunun fazlalığı sebebiyle bir iç deniz olarak da kabul görür. Bazı kaynaklar ‘küçük bir okyanus’ ifadesini dahi kullanmaktadır. Kazakistan, Türkmenistan, İran, Azerbaycan ve Rusya’nın Hazar Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Yüzölçümü: 371.000 km².

2. Michigan-Huron Gölleri

Michigan-Huron Gölleri
Michigan ve Huron gölleri birleştiğinden ötürü tek göl olarak sayılır. Ayrı ayrı sayılsalar bile Huron ve Michigan üçüncü ve dördüncü büyük tatlı su gölleridir. 282 metre derinliğe sahiptir.

3. Superior Gölü

Superior Gölü
Kanada ve Amerika arasındaki göldür. 82.414 km² alana sahiptir. Dünyanın yüzölçümü bakımından en büyük tatlı su gölüdür. Bir tür Buzul Gölü’dür. Gölde bol miktarda balık bulunur. Suları kışın buz tutar. Yazın gemi ulaşımı çok işlektir. Batı kıyıları boyunca zengin bir demir filizi yatağı vardır. Bu demir filizi yatağı göl üzerindeki trafiği önemli ölçüde besler.

4. Victoria Gölü

Victoria Gölü
Uganda, Kenya ve Tanzanya arasında yer alır. Viktorya Gölü, Afrika’nın doğusunda dünya’nın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Afrika kıtasındaki en büyük gölüdür. Nil Nehrinin başlıca su kaynağını oluşturur. 68.422 km²’lik yüzölçümü vardır. En büyük 2. tatlı su gölüdür. Suları, Batı ve Doğu Rift vadileri arasında uzanır.

5. Tanganika Gölü

Tanganika Gölü
Dünyanın beşinci en büyük ve ikinci en derin gölü olma özelliği taşır. Burundi Tanzanya Zambiya Kongo DC arasında yer almaktadır.
Çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapar 300’e yakın özgün balık çeşidine sahiptir. Göl bölge insanının önemli besin tedarikçisidir. 50.000’e yakın insan balıkçılık yapar. 1 milyona yakın insana besin kaynağıdır. Günlük 500 tonluk ihracat kaynağı olduğu söylenmektedir.

6. Baykal Gölü

View of ice surface of Baikal lake

Dünyadaki en büyük tatlı su rezervidir. Saha Türkçesi’ndeki karşılığı: Баай күөл. Aynı zamanda, Dünyanın en derin gölüdür. Irkutsk, Oblast ve Buryatya arasında yer alır. “Sibirya’nın Mavi Gözü” şeklinde de adlandırılır. Yüzölçümü yaklaşık: 31.722 km². Gölün tabanı: 1285 metre aşağıdadır. Gölün dibindeki tortul kayaçların yaklaşık 7 km kalınlığında olduğu tahmin edilmektedir. Bu da gölün yeryüzündeki en derin yarıklardan biri olduğunu gösteriyor.

7. Büyük Ayı

Big Bear
Tamamı Kanada içinde olan en büyük göldür ve yüz ölçümü: 31080 km².

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*