5 Ölümcül Hayvan Türü

Yılan

1. Denizanası

Denizanası, serbest yüzme yetisine sahip, beyni bulunmayan bir tür deniz canlısıdır. Yassılaşmış ve yüzmeye elverişli varlıklardır. Vücutları şemsiyeye benzeyen Denizanaları, denizdeki kendisinden küçük canlılar ile beslenir. Eşeysiz üreyen denizanaları, dokungacında zehir taşır ve başka bir canlı burayla temas ettiğinde zehirlenerek ölür. Deniz anası ölü olsa bile, dokunan canlının zehirlenmesi muhtemeldir.

Denizanası


2. Köpekbalığı

Günümüzde yaşayan 360’a yakın köpek balığı bulunmaktadır. boyları 7 metreye kadar çıkabilen köpek balıkları, görünüşü itibarı ile de son derece yırtıcı ve korkunçtur.

Okyanuslarda da tatlı sularda da yaşayabilirler. Tropik sularda, kuzeydeki denizlerde ve Akdeniz’de denizin derinliklerinde rastlanırlar. Serbest yüzen deniz canlılarıyla, tabanda yaşayan deniz canlılarıyla ve Planktonla beslenirler.

köpekbalığı


3. Su Aygırı

Nil aygırı olarak da bilinen memeli büyük tür bu canlılar yırtıcılıkları ile bilinirler. Yetişkin bir su aygırının omuz yüksekliği 1.50 m, vücudu 4.50 m uzunluğundadır. Su aygırı 2 buçuk ton ile 4 buçuk ton arasında ağırlıktadır. Böylelikle gergedanlarla birlikte fillerden sonraki en büyük ikinci kara hayvanı konusunda rekabet halindedir. Bir su aygırı saatte 50 km hıza ulaşabilir.

suaygırı


4. Aslan

Aslan, kedigiller familyasından etçil ve yırtıcı bir memeli hayvandır. Hindistan’da ve Afrika’da yaşarlar. Kaplandan sonra en büyük kedigiller ailesinin bir üyesi olan Aslanlarda erkekler 250 kg dişiler ise 150 kg ağırlığa sahiptir. Günümüzde nesilleri tükenmekte olan aslanların 10.000 yıl önce 5 kıtada (Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika) yaşadığı söylenmektedir.

Savunma ve saldırı sırasında daima birleşen aslanlar, avlarını kovalayarak ya da pusuya düşürerek edinirler. Bulduklarında leş de yerler. Saatte 55 km hıza ulaşabilirler. Durdukları yerde hız yapmadan 2 metre yükseğe zıplayabilir, 8 metre uzağa atlayabilirler.

Lion


5. Yılan 

3 metre uzağı göremeyen yılanlar, burun delikleri ile koku alırlar. Dilleri ile iz sürerler. Avlarını yutarken, ağızları açık olduğundan burun deliklerinin hava borusuyla ilgisi kesilir. O anlarda vücutlarındaki hava torbaları devreye girer. Bazı türlerde göz ve burunları arasında 2 çukur vardır. Bunlar, vücuttan yayılan ısı dalgalarını tespit eder. Böylelikle yılanlar karanlıkta da avlanırlar. Avlarının etini eritmeye yarayan sıvıları kuvvetli sindirim sıvısı vardır. Bir insan eli ağzına sokulduğunda ısırılmaa bile tükürükleri elde şişkinliğe ve yanmaya sebebiyet verir.

Yılan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*