Akıllı Telefon Batarya Ömrünü Uzatma

android

Akıllı telefonlarında en başta gelen problemlerden bir tanesi şarjının süresidir. Günümüzde 7’den 70’e her yaş grubundan insanın elinden düşürmediği telefonlar sürekli şarj edilecek yer bulma problemini de beraberinde getirmektedir.

Powerbank gibi şarj süresini uzatma yollarının yanında programlara yönelik uygulamalar da yapılmaktadır.

Mobility and modern wireless communiation concept: group of metal black glossy touchscreen smartphones with different applications isolated on white background with reflection effect

Akıllı telefonunuz varsa, şarj süresinin mümkün olduğunca uzun olması için arka plandaki uygulamaların sürekli olarak kapalı olması gerekmektedir.

Telefonunuz titreşimde olmamalıdır. Sesli durumda olması titreşimde olmasından daha az şarj götürecektir.

Evden uzaklaştığınız zaman Wi-fi kesinlikle kapalı olmalıdır.

Normal telefon üzerinden gerçekleştirilen internetteki veri alışverişleri sırasında ise, bulunduğunuz konumu fark etmeye çalışan uygulamalarda GPS özelliğini telefonunuzdaki ayarlar kısmından kapatmanız gerekir. Swarm gibi bulunduğunuz yeri anlık algılama görevi güden programlar en çok şarj yiyen uygulamalarıın başında gelir.

Batarya

Ekran parlaklığı şarj süresini uzatmada yüzde 20’den fazla etkiye sahiptir. Telefonunuzun ekranının da kapalı olması harcanacak olan enerji seviyesini düşürmektedir.

Güneşe doğrudan maruz kalan yerlerde veya yakınlarında bırakmak da şarjı çabuk bitirmektedir. Isı ve sıcaklık, şarjın çabuk bitmesine sebep olmaktadır.

Facebook başta olmak üzere Twitter, Instagram, Whatsapp gibi uygulamaların bildirimlerini kapatmak şarj süresini uzatır. Şarj süresini uzatmak için Google Play’dan battery doctor adlı uygulamayı indirerek şarj süresini yüzde 20 oranında uzatmak mümkün.

Juice Defender, Easy Battery Saver, Battery Widget Reborn gibi uygulamalar şarj uzatmak için destek alınacak mobil uygulamalardır. Arka plandaki uygulamaları otomatik olarak kapatma özelliği bu tarz uygulamaların ortak özelliğidir.

bataryra

Amoled tarzı ekrana sahip telefonlarda siyah veya koyu renklerdeki duvar kağıtlarını tercih etmek şarj süresini uzatacaktır. Animasyonlu duvar kağıtları her zaman çok şarj götüren unsurlardır. Duvara eklenen widget’ler gerek grafikleri, gerek veri bağlantıları, gerek de donanımı kullandığı için fazla şarj tüketmektedir.

iphone_battery

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*