Az Bilinen Vahşi Köpekler

Perro de Presa Canario

1. Asya yaban köpeği

Namı diğer Kızıl Köpek’tir. Boyu 1 metre uzunluğundadır. 5-12 hayvandan oluşan sürüler halinde gezerler. Kazakistan, Kırgizistan, Tacikistan, Rusya, Çin ve Tibet’te yaşayan Asya Yaban Köpekleri, Türkiye’nin kuzey doğu bölgesinde de görülmektedir.

Asya Yaban Köpeği


2. Çalı Köpeği

Çalı köpeği, Panama’dan Paraguay’a kadar uzanan bir bölgede çalılıklarda ve ormanlıklarda yaşamlarını sürdürürler. Nadir bir türdür. Kaba bir görünüme sahip olan çalı köpeği kısa ve yuvarlağımsı bir görünümle sansarları andırır. 10’a kadar varan gruplar halinde gezerler. Kendilerinden büyük hayvanları avlayan bu tür, av esnasında birbirleri ile iletişim sağlamak için adeta ulurlar.

Çalı Köpeği


3. Afrika yaban köpeği

Afrika’da yaşayan vahşi bir köpek türüdür. Rengi esasında siyah olmasına rağmen, bütün vücudu kahverengi, sarı, beyaz ve kırmızımsı çizgi ve lekelerle kaplıdır. Post rengi her bireyde farklı dağılım gösterir. Böylelikle hiçbir köpek eşit olarak görünmez. 90 santimetre uzunluğundadırlar. 25 kg tutan bu hayvanlar zebra ve geyik gibi hayvanlar avlarlar.

African Wild Dog


4. Dingo

17. asırda Avustralya’ya giden Avrupalı göçmenler bu kıtaya has bazı hayvanları tanıdılar. bunlardan bir tanesidi de bir yaban köpeği olan dingoydu.  Yabanî hayat yaşarken yaşarken tıpkı bir kurt gibi uluyan ve kurda benzeyen dingolar yavruyken alınıp evcilleştirildiği takdirde havlamayı öğrenebilir.

Dingo


5. Bandogge Mastif

Amerikan pitbull terrier ve Napoliten mastiffin çiftleştirilmesiyle oluşmuştur. İri ve kaslı bir hayvan türüdür. Büyük başları ve sarkık dudakları bulunan bandogların kulakları dik veya sarkık olabilir. Göz renkleri gri, siyah ve kahverengi olabilir. Büyük ve belirgin burunları vardır. Koruma köpekleri olan bandoglar, bekçi köpeği olarak da kullanılırlar. İtaatkar ve sadıktırlar. Sahibiyle oynamayı severler. Aile köpeği olabilirler.

Bandogge Mastif


6. Perro de Presa Canario

Sakindirler. Heybetli bir görünüme sahiptirler. Dikkatli bakışlara sahiptirler. Asil, rahat ve mesafeli bir izlenimleri vardır. Söz dinleme konusunda uygun bir tür olmadıkları için sabırlı dirayetli ve baskın karakterleri sahipler tarafından tercih edilebilirler. Ancak köpek üzerinde tam hakimiyet kurulmaması durumunda yavru olması durumunda dahi güvenlik sorunlarına sebep olurlar. İçindeki vahşiliğin törpülenmesi için insanlar arasına çıkarılması gerekir.

Perro de Presa Canario


7. Brezilya Mastifi

Bulldog, Mastiff ve Bloodhound cinsi köpeklerden oluşan bu tür gelişmiş kas ve kemik yapısında sahiptir. Cesur dikkatli ve kavgacıdır. Sahiplerine son derece bağlı olan bu tür bahçeli evlerde yaşayabilir. Koku alma yetileri gelişmiştir. Şehir hayatından çok bekçi ve çoban köpeğidirler. Ortalama Ömrü 8-10 yıl arasındadır.  Bu dev köpekler 45-50 kg’a kadar çıkabilir.

Brezilya Mastiff


8. Tosa

Tosa ya da Japanese Tosa adı ile bilinen bu köpek türü Japonya’dan bir köpek ırkıdır. Erkek cinslerinde boy 60 cm, dişilerde 55 cm’dir. Kulaklar küçük ve ince bir yapıya sahiptir. Sırtları düz görünümdedir. Tüyleriyse kısa yoğundur. Tehlikeli köpek cinsleri arasında sayılmıştır.

Tosa


9. Kısa kulaklı tilki

İnce-esnek vücut yapısıyla köpekten çok kediye benzerler. Bir kısa kulaklı tilkinin boyu 1 metreye kadar ulaşabilir. 9-10 kilo arasında olan bu tür, Brezilya, Şili, Peru, Ekvador, Kolombiya,Venezuela’da yaşamaktadır.

Kısa Kulaklı Tilki

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*