Bilgisayarın İcadının Süreci

Sonu gelmeyen teknolojik gelişmelere sahip olan bilgisayarlar, tarihi seyir içerisinde sürekli değişen bir nesne olmuştur.  Bu sebeple bilgisayarın icadını, tek bir kişiye mâl etmek mümkün değildir. Bilgisayarın İngilizce adı olan Computer ise eskiden bir meslek adı idi. Hesap kitap ve tablolarla ilgilenen bir meslek olan computer adı bir süre sonra modern çağda aklımıza gelen hali ile özdeşleşti.

Bilgisayarın icadı

İlk icat edilen bilgisayarın adı Z3 idi. Alman uçaklarının ve füzelerinin geliştirilmesinde kullanıldı. Buna karşılık olarak da Colossus adında bir bilgisayar geliştirildi ve Z3’e galip geldi. Fakat bu dönemde icat edilen bilgisayarların günümüzdekiler pek fazla katkısı olmadı.  Howard tarafından yeni bağımsız projeler üretildi ve tasarılar gerçekleştirildi. Bu ilk olarak Mark I idi. Bir futbol sahasının yarısı büyüklüğünde olduğu iddia edilen bu bilgisayar savaş sırasında Amerikalılarının deniz kuvvetlerine yardım amacıyla kullanıldı. Sonrasında John Presper E ve Mauchly tarafından geliştirilen ENIAC doğdu. Bu bilgisayar Mark I ‘dan yaklaşık olarak 1000 kat hızlı çalışmaktaydı. Fakat Eniac da yaklaşık olarak 30 tondu.

Bilgisayarın icadı5

Eniac’dan sonra 1945 yılında Edvac ve 1951 yılında Univac gibi bilgisayarlar da icat edildi fakat bu bilgisayarlar günümüzdeki bilgisayarlardan farklı olarak tek bir amaca yönelik üretiliyordu ve fonksiyonları tek bir amaç için kullanmak için mümkün oluyordu. 1947 yılına gelindiğinde transistor ün icadı ile birlikte bilgisayarlarda bilgi ve veri depolamak mümkün hale geldi ve programlar çalıştırılabilir hale geldi. Bu süreçten sonra bilgisayar dilleri geliştirilmeye başlandı ve bundan sonraki soru bilgisayarın mümkün olabilen en küçük şekilde icat edilmesi konusu üzerinde kafa yoruldu.

Böylelikle gelişen ve inanılmaz bir hızla yeni özellikler kazanan bilgisayarlar, veriyi hızlı ve doğru olarak işleme ve saklama nitelikleri ile günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bilginin üretimi ve dolaşımı hızlandı.

Bilgisayarın icadı3

1971 yılında floppy disketler üretilerek piyasaya sürüldü. 1975’te Bile Gates ve Paul Allen bu bilgisayar için bir BASIC derleyici hazırladı ve 5100 kişisel bilgisayar üretildi. 1976 yılında Apple  2 üretildi ve bilgisayar derslerinde kullanılmaya başlandı. 1978 yılında da Excell gibi gelişmiş yazılımlara öncülük yapacak olan tablo yapma programları ortaya çıktı.

Günümüzde Türkiye’de popüler olarak tercih edilen markalar ise şöyle: Apple, Asus, Lenovo, Sony, HP, Samsung, Casper,  Toshiba, Acer, Dell. Asus Çin’de üretilen bir Tayvan Markası. HP’nin kökeni ABD, Samsung Kore kökenli, Dell ABD’de kurulmuş, Sony ve Toshiba Japonya kökenli, Apple Amerika, LG Güney Kore, MSI ise yine bir Tayvan markası. Casper, Vestel, Beko ve Exper gibi yerli üretici olan Türk markaların yaygınlığı ise hızlı bir şekilde artıyor. Günümüzde yalnızca toplama işlemini yapan markalar olsa da ilerleme/zaman bakımından hızlı bir gelişme yaşanıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here