Buz Kıta Antartika Hakkında 10 Bilgi

ross

1. Buz Kıta Antartika

İçinde ülke bulunmayan tek kıta olan Antartika kıtası, dünyanın en kurak bölgesidir. Kıtada bazı bölgelere iki milyon yıla yakın yıldır yağmur yağmadığı tespit edilmiştir. Kıta kimi zaman ülkeler arasında tartışmalara sebep olurken, kimi zaman da aşılması gereken bir engel olarak görülmektedir. Mesela Rusya, 23 bin ton boş ağırlığı ve 48 mm gövde kalınlığı ile dünyadaki en güçlü buzkıran gemisi ile buradaki buzları kırabiliyor.

yamal


2. Coğrafi Genişlik

Buz Kıta Antartika 6

Yüzölçümü, Afrika kıtasının yarısı büyüklüğündedir. Kıtanın üstünde yer alan buzun kalınlık ortalaması 2 km’dir. Tam kutup noktasında ise 4.335 metrelik kalınlığa sahip buz katmanı yer almaktadır.


3. Kopmalar

ross

Kıyıdan gel-gitlerin kopardığı buz kütlelerinin yığılmasıyla oluşan Ross Buz Sahanlığı, İspanya’dan büyük yüz ölçümüne sahip.


4. Sıcaklık… Soğukluk

Buz Kıta Antartika 43

Güney kutbu yeryüzündeki en soğuk coğrafyadır ve en sert fırtınalar burada görülür. Yaz aylarında -20 derece olan sıcaklık ortalamasında en yüksek sıcaklık 17.5°C olarak ölçülmüştür. Sıcaklık -93.2°C dereceye kadar düşebilir.


5. Keşfi ve Kıtada Yapılan Çalışmalar

Buz Kıta Antartika 6

Yunan filozofların simetri ve denge teorileri ile Batlamyus’un 100’lü yıllarda denge ve simetrinin sağlanması noktasındaki teorileri keşif için ilk temel adımı atmıştır. Kıtanın keşfi ise; 1820 yılında gerçekleşmiştir. 1928 yılında da Richard E. Byrd tarafından 2 gemi ve 3 uçakla bilimsel deneyler ve fotoğraflamalar gerçekleşmiştir.


6. Antartika’da Yaşayan İnsanlar

Buz Kıta Antartika 2

Antartika’da çeşitli ülkelerin araştırma amaçlı kurulu istasyonları yer almaktadır. Kıta nüfusu kışın bin yazın ise beş bin kadardır.


7. Bitki Örtüsü

Buz Kıta Antartika (2)

Aşırı soğuk, kalitesiz toprak, güneş ışığı eksikliği bitkilerin yetişmesini engeller. Bitki çeşitliliği oldukça düşüktür.


8. Hayvanlar

Buz Kıta Antartika (4)

Kıtada çok sayıda hayvan yaşamaktadır. Penguen, martı, kuş, fok, kalamar ve balina türleri kıtada yaşamını sürdürür. Kutup ayıları Antartika’da yaşamazken, penguenler bu kıtaya has hayvan türüdür. Başta imparator, kral, makaroni, tepeli, sakallı türler olmak üzere kıtadaki penguen türü sayısı 35, balık türü 200’ü aşkındır. Oluklu balina, Kuzey balinası, Gök balina da bu coğrafyada yaşar. Kıtada sürüngen hayvanlar yaşamaz.


9. Ülke Yok, Hak İddia Eden Çok

Buz Kıta Antartika 43

Antartika’da herkes tarafından kabul edilen bir hükümet veya ayrı bir ülke yer almaz. Ancak bazı devletler egemenlik ve hak iddia ederler. Kıta keşfinden sonra kıtada toprak sahiplenme mücadelesi başladı ve Arjantin, Şili, Avustralya, Fransa, Norveç, Yeni Zellanda, Birleşik Krallık ülkede hak iddiasında bulundu. Antartika’da hak iddia edilmeyen toprak alanı onda 2’nin altındadır.


10. Yer Altı Zenginlikleri

Kanlı Şelale

Bakır, kobalt, kurşun, altın, titanyum, nikel, çinko, uranyum, hidrokarbon yatakları yer alır. Suya karışan demir oksitten kaynaklanan ünlü ‘Kanlı Şelale’ Antartika’dadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*