Dünya ve Uzay İçerikli 6 Başarılı Belgesel

BELGESEL

Belgeseller doğadaki ilginçlikleri, detayları, incelikleri kavramak için birebir… İşte dünyayı, canlıları ve nesneleri sorgulayan birbirinden ilginç ve başarılı 6 belgesel…

1. Yeryüzü (Planet Earth)

BBC tarafından 2006 yılında yayınlanan “Yeryüzü” adlı belgesel, David Attenborough tarafından seslendirildi. Aynı yıl Türkiye’ye de gelen belgesel NTV’de Levent Dönmez’ce seslendirildi. BBC’de ilk gösterimde 8.7 milyon kişi tarafından seyredildi. Belgesel, Çin’den Afrika’ya, Arabistan’dan Brezilya’ya pek çok bölgede çekildi.

Planet Earth

Bölümler: Bir Kutuptan Diğerine, Dağlar, Tatlı Su, Mağaralar, Çöller, Buz Dünyaları, Büyük Ovalar, Ormanlar, Sığ Denizler, Mevsimlik Ormanlar, Derin Okyanus.


2. Hayat (Life)

Life

İngiliz yapımı olarak 2009 yılında yayınlanan belgesel yine BBC tarafından hazırlandı ve izleyicileri ile buluştu.

Hayat Mücadelesi, Sürüngenler, Memeliler, Balıklar, Kuşlar, Böcekler, Avcı ve Av, Derinlerdeki Canlılar, Bitkiler, Primatlar adlı bölümlerden oluşan belgesellerin her birisi 50 dakikadan oluşuyor. Belgesellerde pek çok kıtada, pek çok bölgede çekilen görüntüler yer alıyor.

Türkiye’de NTV’de yayınlanan belgesel dizisini Tuncel Kurtiz seslendirdi.


3. Kutuplar Atlası (Frozen Planet)

Frozen Planet

Bir İngiliz belgeseli daha… BBC ve Open Univercity tarafından yapılan seri, 2011’de yayınlandı. 8 bölümden oluşan belgesel serisinde her bir bölüm 50 dakikadan oluşuyor.

Başlıklar şöyle: Dünyanın Uçlarına, İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış,
Son Hudut, İnce Buz Üstünde, Destansı Yolculuk…


4. Evren (The Universe)

The Universe

Amerikan belgesel serisi olan Evren, kozmolojik, astrafizik ve astronomik alanlarda incelendiği bir belgesel serisidir.

2007 yılında yayınlanmaya başlayan belgesel serisi 88. bölümünü Mayıs 2015’te yayınladı.

Bilgisayar ortamında hazırlanan görüntülerden oluşan belgesel, Flight 33 Productions ve Workaholic Productions’un usta ellerinde hazırlanmış.


5. Through the Wormhole

Through the Wormhole

Türkçesi “Solucan Deliğinden” anlamına geliyor. Morgan Freeman adlı Amerikalı tarafından anlatılan belgesel serisi, 2010 yılında yayın hayatına başladı. Belgeselde Freeman’ın yaşadığı bir anla başlayıp bilimsel açıklamalarla devam eden bir kurgu yer alıyor.

“Evren tesadüfen mi oluştu yoksa Tanrı tarafından mı yaratıldı?” sorusu ile başlayan belgesel, “Evrende yalnız mıyız?” gibi soruları ele alıyor. Belgesel, her yaştan her ilgi alanından bir seyirci kitlesini hedeflemiş.


6. Journey to the Edge of the Universe

The Universe

National Geographic ve Discovery Channel tarafından yayınlanan belgesel Amerika ve İngiliz olarak 2 ayrı versiyonda çıkarıldı.

İngilizce bilenler için ilgi çekici belgeselin yapımında Zeliha Bozkurt adlı bir Türk de yer aldı.

2008’de yayınlanan belgesel, 91 dakika.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*