Dünyanın En Büyük Delikleri

Mirney

1. Rusya Federasyonu içinde yer alan Doğu Sibirya’daki Mirney Maden Ocağı. Yakut Türkçesi: Мирнэй. 1250 metre civarında olan çapı ve 0,5 kilometrelik derinliği ile Mirney maden ocağında dünyanın en kaliteli pırlanta taşları çıkıyor.

Mirney


2. Güney Afrika’daki Kimberley Büyük Deliği, tek el yapımı delik olan ve pırlanta kaynakları için yapılan delik, 1914 yılında kapatıldı. 1,1 km derinliğe sahip delik, günümüze 3 tondan fazla pırlanta verdi.

Kimberley


3. Utah’ta yer alan Bingham Kanyonu Madeni, 1863 yılından günümüze kadar üzerinde çalışmaları sürdürülen ve sürekli büyüyen bir çukur olma özelliğine sahip. 1 kilometreden fazla yüksekliğe sahip kanyonun genişliği 4000 metre. Maden içerisinden bakıldığında topraklar ve kayalar dağmışçasına görülür.

Bingham Kanyonu Madeni


4. Belize’nin 60 mil uzaklığında bulunan “Büyük Mavi Delik” görenleri şaşırtmakta. Belize civarında bulunan devasa sualtı deniz çukurudur. Belize’de 70 kilometre uzakta yer alan Lighthouse Resifi’nnin merkezinde yer alır. 0,3 kilometre çapında ve 124 metrelik derinlikteki çukur dairesel bir sekildedir. Çukur, UNESCO listesindedir.

Büyük Mavi Delik


5. Amerika’da Kalifoniya’da yer alan devasa delik, Monticello Barajı‘nda yer alıyor. Baraj, 1953-1957 arasında yapılmış ve Putah Irmağı önüne set çekmiştir. Kaliforniya’daki 2. büyük göl olan Berryessa Gölü’nü meydana getirmiştir. Barajın fazla suyunun aktığı delik, ilk bakışta girdap oluşuyormuş görüntüsü veriyor.

Berryessa


6. Diavik Madeni, Yellowknife’ın 300 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Diavik Madeni’ni çevrelemiş olan sular donduğunda madenin görüntüsü son derece etkileyici bir hal alıyor.

Diavik Madeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*