Dünyanın En Zengin 20 İnsanı

Larry Ellison

Forbes’in yayınladığı dünyanın en zengin insanlar listesindeki ilk 20 ismi sizler için derledik.


Listenin başında yani 1. sırada 75 milyar dolarlık serveti ile Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Gates’in yaşı 60.

Bill Gates


İkinci sıradaki isim 67 milyar dolarlık servetiyle Zara, Inditex, Confecciones Goa, Fundación Amancio Ortega şirketlerinin kurucusu olan Amancio Ortega yer alıyor. İspanyalı Amancio Ortega Gaona 80 yaşında.

Amancio Ortega


Üçüncü sırada ise Berkshire Hathaway şirketinin ceosu Warren Buffett yer alıyor. Warren Buffett, 85 yaşında ve 60.8 milyar dolar servetin sahibi.

Warren Buffett


4. Carlos Slim Helu. Süryani asıllı Helu, telekomünikasyon sektöründe Telmex ve América Móvil firmalarıyla bulunmakta ve 50 milyar dolar servetin de sahibi. Helu 76 yaşında.

Carlos Slim Helu


5. Jeff Bezos. “Jeff” Bezos Amazon.com’u kuran Amerikalı girişimci ve iş adamı. İnternet üzerinden ticaretin gelişmesine büyük katkı sağladı. Amazon.com dünyanın en büyük ve örnek alınan internet satışı şirketi oldu. Jeff Bezos, 45.2 milyar doların sahibi ve henüz 52 yaşında.

Jeff Bezos


6. Mark Zuckerberg. Facebook’un kurucu Mark Zuckerberg 44,6 milyar dolar serveti yönetiyor.

Mark Zuckerberg.


7. Larry Ellison. Bill Gates’in en büyük rakiplerin bir tanesi olan Lawrence Joseph Ellison, veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi olan iş adamıdır. 43,6 milyar doların sahibi ve renkli kişiliği ile tanınıyor.

Larry Ellison


8. Michael Bloomberg. 74 milyar dolarlık servetin sahibi, Michael Rubens Bloomberg New York City’nin 108. belediye başkanı ve Finansal haber&bilgi servis sağlayıcısı Bloomberg’in şu an şirketin hisselerinin % 88’inin sahibidir.

Michael Bloomberg


9. ve 10 sırayı David Koch ve Charles Koch 39,6 milyar dolarlık ayrı ayrı servetin sahibi olarak paylaşıyor.

David Koch ve Charles Koch


11. Liliane Bettencourt. 36,1 milyar dolarlık servetin sahibi Fransalı 93 yaşındaki Bettencourt,  L’Oréal’in başlıca hissedarlarından biridir ve L’Oréal’in sahibidir.

Liliane Bettencourt


12. Larry Page. 35,2 milyar dolarlık servete sahip olan Larry Page, İnternet arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisidir. Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusu olan 43 yaşındaki Page, Alphabet Inc.’in yönetim kurulu başkanıdır.

Larry Page


13. Sergey Brin. 34,4 milyar dolarlık servete sahip ve 42 yaşında. Rusya doğumlu ABD’li-Yahudi girişimci olan Brin, Rus Yahudisi bir ailenin çocuğudur. Stanford Üniversitesi’nde doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve Google şirketini kurdu.

Sergey Brin


14. Bernard Arnault. Dünyanın en lüks tüketim ürünlerini üreten gruplarından birisi olan LVMH şirketi ile bir kaç şirketin başkanlığını ve CEO’luğunu yapmaktadır. 34 milyar dolar servetin sahibi.

Bernard Arnault.


15. Jim Walton. 33,6 $ milyar dolar servetin sahibi. Wal-Mart alışveriş zincirlerinin kurucusu founder Sam Walton’un oğlu Arvest Bank adındaki bankanın yöneticisidir. Amerikalı.

Jim Walton


16. Alice Walton. 32,3 $ milyar dolar servetin sahibi ve Wal-Mart’ın yönetim kurulu üyesidir. Amerikalı.

Alice Walton


17. S. Robson Walton. 31,9 milyar dolar servetin sahibi ve Wal-Mart’ın kurucusudur. Amerikalı.

S. Robson Walton


18. Wang Jianlin. Emlakçı Wang Jianlin 28,7 milyar dolar servetin sahibi ve Çinli.

Wang Jianlin


19. Jorge Paulo LEMANN. 27,8 milyar dolar servetin sahibi Paulo 76 yaşında ve bir Brezilyalı.

Jorge Paulo LEMANN


20. Li Ka-shing. 87 yaşındaki Hong Konglu iş adamı ve yatırımcı Li Ka-shing 27,1 milyar doların sahibi.

Li Ka-shing

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*