Elmas Nasıl Çıkarılır?

Elmas - Elmas Nasıl Çıkarılır (5)

Elmas yeryüzündeki en sert maddelerden ve saf karbon modifikasyonlarından bir tanesidir. Elmas yandığında yanma gazı olarak sadece karbondioksit görülmektedir. Elmaslarda; Mavi, Pembe, Kahve rengi, Sarı, Kırmızı, çift renklilik görülebilir. Erime sıcaklığı 3547 °C’dir. Radyasyonları tutma özelliklerine sahip olan mavi elmaslar, kızılötesi ve morötesi ışınları absorbe eder.

Elmas - Elmas Nasıl Çıkarılır (6)

Elmasın işlenmesi ve kazanılması, tıpkı minerallere benzer. Yalnız elmaslar için, kristaller o kadar bol değildir denilebilir. Dağınık bir halde bulunup tespitler son derece zordur. Yeryüzüne yakın bölgelerde cevherler olduğunu gibi, 0,3 km derinlerde cevherler de vardır.

Cevher kayaları, boyuların daldırılması yardımıyla kırılır. Çıkarılan kumlu ve balçıklı hallerdeki cevherler işleme tabi tutulmaktadır.

Cevher öncelikle yoğun bir sıvı içerisinde yüzdürülmektedir. Böylelikle ağır olan mineraller dibe çökmektedir. Ardından kum-çamur içeren bu karışımda, elenerek ve aşağı yukarı titreşimler verilerek elmas dibe çöktürülür.

Bir çok elmas, pırlanta olmak için hazır biçimdedir. Az bir kısmı da kesilmek zorundadır. Elmasların kesimi sırasında son derece dikkatli olmak ve titiz çalışmak gerekmektedir.

Elmas - Elmas Nasıl Çıkarılır (4)

Elmaslar: kesilmelerine, renklerine, büyüklüklerine, berraklıklarına göre kıymetlenmektedir. Elmasların çatlak oluşu ise, ışık girişini zorlaştırdığı için kıymet düşürmektedir.

Elmaslar arasında sarı ve kahverengi olanlarından ziyade pembemsi, menekşre renklileri ve yeşil olanları tercih edilmektedir. Kesilme şekline göre de büyüklüğü etkilendiği için, kesim şekli de önemli faktördür.

Elmas - Elmas Nasıl Çıkarılır (2)

Elmaslar, Sierra Leone gibi Afrika devletlerinde fakir insanlar, ağır şartlar altında çalıştırılarak çıkartılmaktadır. Yine bu ülkelerde elmas şirketlerinin iç savaşı desteklediği bilinmektedir. Yine bu ülkelerde çalışmayanlar için el kesme cezası uygulandığı söylenmektedir ve söz konusu insanlık dramına karşı yeni bir elmas sınıflandırma tanımı ortaya çıkmıştır.

Elmas - Elmas Nasıl Çıkarılır (3)

  • Savaş (conflict)
  • Savaş-dışı (conflict-free)

Savaş elmasları, iç savaş çıkartılarak, insanların zor koşullar altında çalıştırılması ile elde edilir.

Savaş-dışı elmaslar, çıkarılırken çalıştırılan insanların hijyenik şartlarda, iyi ücretli olarak çalıştırıldığı savaş olmayan ülkelerdeki çıkarılan elmaslardır.

Rengi ve biçimi  açısından değer kazanmayan elmaslar da sanayide farklı amaçlar için kullanılır.

Elmas - Elmas Nasıl Çıkarılır (1)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*