En Çok Oynanan Bilgisayar Oyunları

cs go

Bilgisayar oyunları genel olarak bağımlılık tetikçisi, şiddet yönlendiricisi, obeziteye davet çıkaran yapısıyla ve harcanan vakitlere nazaran kötü bir imaja sahip olsa da ekonomik değeri 20 milyar dolara varan bir sektöre ulaşmış durumda.

Ancak belirtmek gerekir ki, Bilgisayar oyunları, oynayanlara fiziki ve eğitsel anlamda faydalar düzenleyecek halde üretilebilir. Hareket ede bir objeyi nişan almak gibi oyun içerikleri beyinle kası aynı anda kullanmayı sağlayarak beyni daha etkili kullanmayı sağlayabilir.

Üretici firmaların iddialarına göre bilgisayarda oyun oynamakla kitap okumak veya bisiklete binmek etkisi aynıdır. Beyin öğrendikçe sayısı on binlerle ifade edecek şekilde yeni bağlantılar oluşturur. Sonunda ödül olması sayesinde de oynayan kişiler, sürekli geliştirilme anlamında istek ve arzu sahibi olur.

Dünyada en çok oynanan oyunlardan bir liste oluşturduk. İşte dünyada en çok oynanan bilgisayar oyunları:

1. Counter Strike

cs go

Türkçesi Karşı Taarruz anlamına gelen Counter-Strike, kısaca CS, Minh Gooseman Le ve Jess Cliffe tarafından Half-Life adlı oyunun bir modu olarak üretilmiş bir birinci şahıs nişancı türünde taktiksel aksiyon oyunudur. Oyun türleri; Counter-Strike: Condition Zero, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Global Offensive, Counter-Strike Neo, Counter-Strike Online, Counter-Strike Nexon: Zombies ve Counter-Strike Online 2. CS, ilk olarak 19 Haziran 1999 tarihinde piyasaya sürüldü.


2. League of Legends 

League of Legends

Kısaca LoL olarak da ifade edilen Türkçe anlamı: Efsaneler Ligi anlamına gelen oyun, Riot Games tarafından geliştirildi. LOL, ilk olarak 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır.


3. FIFA Futbol

fifa

FIFA futbol, Electronic Arts şirketinin bir kolu olan EA Sports tarafından 1993’den günümüze her yıl çıkarılan futbol oyunudur. Alanında 1. sıradaki oyundur.


4. Pro Evolution Soccer

pes

PlayStation 2, Microsoft Windows, iOS, Xbox 360, PlayStation 3, PSP, Cep telefonu, Nintendo DS, Wii, Nintendo 3DS üzerinden oynanabilen KONAMI tarafından geliştirilen futbol oyunları serisi PES, her yıl, oyunun iki farklı başlıkları piyasaya sürülmekte. Japonca sürümünde yerel liglere yer verilen bir sürümüdür.Oyunun orjinali 100.000.000 üzerinde sayış gerçekleştirdi.


5. NBA 2K14

NBA 2K14

Microsoft Windows PlayStation 3 PlayStation 4 Xbox 360 Xbox One iOS üzerinden oynanan basketbol oyunudur.


6. World of Warcraft

World of Warcraft

Rob Pardo, Jeff Kaplan, Tom Chilton tarfında yayınlanan oyun, çok oyunculu çevrimiçi oyundur. İlk olarak 1994 yılında çıkarıldı.


7. Call of Duty

cod

Call of Duty 4: Modern Warfare, Call of Duty: Modern Warfare 2, Call of Duty: Modern Warfare 3, Call of Duty: Black Ops 2, Call of Duty: Ghosts, Call of Duty: Advanced Warfare oyunları günümüze göre kurgulanmıştır. Call of Duty: Black Ops’ta Soğuk Savaş dönemi oyuna konu edilmiştir. Diğer oyunları ise II. Dünya Savaşı konuludur. Call of Duty ilk olarak 29 Ekim 2003 tarihinde piyasaya sürüldü.


8. Need For Speed

nfs

Need for Speed kısaca NFS, Kanada merkezli şirket EA Black Box ile İngiliz Criterion Games gibi çeşitli şirketler tarafından geliştiridi. Electronic Arts (EA) tarafından yayımlandı.  Çıkarılan onlarca versiyonlarının her birisi döneminin en çok oynanan oyunları arasında yerini aldı.


9. Football Manager

Football Manager

Sports Interactive tarafından geliştirilen, bir futbol menajerliği simülasyon oyunudur. Championship Manager’den ayrılan ekip tarafından geliştirilmiştir. Her yıl çıkarılmaktadır.


10. Age of Empires

aoe

Geniş bir Seri halinde yayınlanan oyun serisi, Microsoft Oyun şirketinin sunduğu gerçek zamanlı strateji oyunu dizisidir.


11. Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Türkçe anlamı Suikastçı’nın İnancı olan ve Ubisoft tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon-macera tarzı bir oyundur.


12. Dota 2

dota2

Açılımı, Defence of the Ancients (2) olan DOTA 2, gerçek zamanlı strateji ve devam oyunudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*