Hitler Hakkında İlginç Bilgiler

Hitler 5

Hitler, 1924 yılında Almanya’da meydana gelen kötüye gidişe son vermek için iktidarı devirme girişimlerinde bulunsa da başarılı olamadı. 10 ay hapse mahkum edildikten sonra bu sırada Kavgam adlı eseri yazdı. 1925 yılının Şubat ayında hapisten çıkarak Nazi Partisi’ni yani Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin yönetimini ele geçirmekle işe başladı. 1928 yılına gelindiğinde 12 milletvekili ile 1930 yılında 107 milletvekili ile parlamentoya girdi.

Hitler’in babası Alois, Hitler doğmadan 10 yıl kadar önce soyadını değiştirmişti. Eski soyadı ile kalsaydı; Adolf Schicklgruber olacaktı.

Hitler 4 yaşına geldiğinde, bir rahip tarafından boğulmaktan kurtarılmıştı. Bu sebeple bir rahip olmayı istiyordu.

Ailesiyle yaşarken ekonomik sıkıntıları olmasından ötürü kendisinden ücret almayan Avusturyalı Yahudi aile doktoruna başa geçtikten sonra bir koruma vererek ona asil Yahudi olarak adlandırmıştı. Genel olarak Yahudilerle ilgili düşüncelerini şöyle özetlemişti: “Herhangi bir sosyal ve özel hayatta ne biçimde bir pislik ve karanlık olmasın ki, ona bir Yahudi parmağı bulaşmamış olsun. Bu çeşit bir yaraya bıçak vurulduğunda ortaya bir vücutta yoğunlaşmış solucanlar gibi, gözleri kamaşmış halde çıfıt Yahudiler çıkıyordu. Sanatsal faaliyetlerde bulunan bu adamlar, sanki bir püskürtme aleti gibi bütün pisliklerini insanlığın üzerine boşaltıyordu.”

Hitler

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu düşünen Hitler, sigaraya karşı toplumsal hareket başlatmıştı.

Hitler, bir Henry Ford hayranıydı ve onu ilham kaynağı olarak görüyordu. Masasının arkasında duran bir Henry Ford portresini asmıştı.

Hitler, et yemezdi ve hayvan hakları ile ilgili bir yasa bile çıkarmıştı.

Hitler 3

Hitler, hiç bir zaman toplama kamplarını ziyaret etmemişti.

Bu özellikleri ile Hitler 1939 yılında Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilmişti

1983 yılında Time dergisinin kapağında yılın adamı olarak gösterilmişti.

Çocukken ressam olmak istediği için, başa geldiğinde sanata ve sanatçıya büyük önem vermiştir.

Hitler, doğrudan veya dolaylı olarak 40 milyon insanın ölümünde etki sahibi olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı öncesi sokaklarda kalmıştır.

D-Day olarak bilinen çıkarma esnasında Hitler uyuyordu, müttefiklerin Nazileri bozguna uğrattığı çıkarmada söylenilenlere göre Hitler uyandırıldığında kızdığı için savaş hakkında planlama yapılamamış.

Hitler’in Kavgam yani Mein Kampf adlı kitabının tüm yayın gelirleri yardım kuruluşlarına bağışlanıyor.

Küçükken yaptığı pek çok resmine Amerika tarafından el konuldu ve sergi yasağı kondu. 2009 ve 2012 yıllarındaki sergilerde satıldı.

Hitler2

Söylentilere göre Hitler’in Moskava için yaptığı plan herkesi öldürerek oraya suni bir göl yapmaktı. Gölü yaptıktan sonra çevredeki tüm yabancıları öldürerek yerine Almanları yerleştirmek.

Hitler’in sayısız aşığından 2 tanesinin intihar ettiği söylenmektedir.

Martin Luther King‘in konuşmalardan kesitler şöyleydi: “Hitler’in Almanya’da yaptığı herşey yasaldı.” (…) “..ve Macar özgürlük savaşçılarının Macaristan’da yaptığı herşey yasadışıydı.”

Hitler55

Hitler dişinin çekilmesinden korkardı… Tatlı yemeyi de severdi.

Hitler, sık sık eline kalem alarak bir şeyler yazardı.

Bir kanaryası vardı ve köpeklerinin yanında olmasını isterdi.

Mamatha Gandhi, kendisine savaşa girmemesi için ısrar eden bir mektup yazmıştı. İngilizler mektubun gönderilmesine izin vermemişti.

hitler mamatha gandi

Hitlerin fantazik hobileri de vardı. Yahudilere ait tarihi eserleri saklıyordu. Fotoğraflarını çektikten sonra “soyu tükenmiş ırk müzesi” adını verdiği yerde sergiliyordu.

Adolf Hitler öldüğünde, yaşı 56 idi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*