Tarihteki En Güçlü Hükümdarlar

Emir Timur

149 milyon km² karayla kaplı dünyamızın tarihinde bu topraklar üzerinde pek çok hükümdar geldi ve geçti. Bu listede kendisinden önce toprak miras alan hükümdarlardan ziyade sıfırdan başlayarak geniş bir sahaya hükmeden hükümdarları ele alacağız.


1. Cengiz Han (1162 – 1227)

Cengiz Han

Timuçin olarak da anılan imparator Cengiz Han, sıfırdan başlayarak ardı arkası kesilmeyen aınlarla Türkistan’dan Kuzey Çin’e, Moğolistan’dan Sibirya topraklarına, Pasifik bölgesinden Hazar Denizi kıyısına kadar geniş coğrafi alanda pek çok ülkeyi fethetti. En geniş sınırları 12 milyon 587 bin km kare.

Bu rakam Osmanlı’nın 1699 yılına kadar elinde tuttuğu toprakların yarısı kadar olsa da Cengiz Han bu sınırları sıfırdan başlayarak ulaştı ve acımasız bir yöntem izledi. Fethettiği topraklar meşhur Büyük İskender’in topraklarını 4’e katlamaktadır.


2. Büyük İskender (M.Ö.356-323)

Büyük İskender

Türbesi Mısır’ın İskenderiye kentinde yer alır. Tüm Doğu Akdeniz sahillerine kontrolü altına alan İskender, Mısır topraklarına bir kurtarıcı olarak girdi. Sonrasında Hindistan’a giden İskender’in daha 33 yaşında iken Yunanistan’dan Hindistan2a hükmediyordu.  Yine bir sefer halinde iken enfeksiyon sebebi ile öldü. 5 milyon 646 bin kilometrekareye hükmetti.


3. Emir Timur (1336-1405)

Emir Timur2

Kabil’e 400 km kuzeyde Özbekistan’da doğdu. Erken yaşta siyasi hayatın içine girdi. Hızla yükseldi ve Moğol hanını sağ kolu oldu. 3 dil konuştuğu rivayet edilen Timur, Han’ı devirdi ve iktidarı ele geçirdi. Ardı sıra savaşlar, katliamlar geldi. Cengiz Han’a saygısından ötürü Han unvanını kullanmadı. Osmanlı ile savaşında, savaş çıkmaması için üsluplu bir dil kullandıysa da savaş önlenemedi. İzmir’i Hristiyanlardan temizlediği için İzmir Fatihi olarak anıldı. İran’dan Ermenistan’a, Gürcistan’dan Rusya’nın bir kısmına geniş bir coğrafyayı fethetti. 5,5 milyon kilometre kareye hükmetti. Çin’i fethetmeye giderken ölüme yenik düştü.


4. Attila (406-453)

Attila

Tanrı’nın Kırbacı olarak anılan Attila, 434’te tahta geçince Almanya ve Avustrya’daki Got kabilelerin katlederek işe başladı. Sonra Roma İmparatorluğu’na saldırdı. Attila saldırmadan önce Roma’ya cazip bir teklif sunmştu. İmparatorun kız kardeşi ile evlenecek ve çeyiz olarak Roma topraklarının yarısını alacaktı. Fakat teklif geri çevrildi. Sonucu olarak Attila tüm Avrupa’yı fethetti.

Attila bugünkü Almanya’dan Hazar’a kadar olan geniş coğrafi alana 20 yıla yakın bir süre hükmetti ve 10 kilometrekareye yakın bir büyüklükte toprağa sahip imparatorluğu miras bıraktı.


5. Şarlman (742-814)

Şarlman

Büyük Şarl, Fransa, Almanya ve İtalya’nın bazı bölümlerine hükmetti. Okuma yazması yoktu. 3 dil konuşabiliyordu. İskeletinin ölçümüne göre 193 cm boya sahipti. Babası ise “bücür Pepin” adıyla bilinirdi.53 kez sefere çıktı. Seferlerinden on binlerce kafa kesildi ve 72 yaşındayken geçirdiği ateşli bir hastalık sebebi ile öldü.


6. Ogüst Sezar (M.Ö. 63 – M.S. 14)

Ogüst Sezar

Ogüst, kendisi bir savaş lordu değildi, fakat hükümdarlığında Roma İmparatorluğu çok büyük ilerlemeler kaydetti ve Macaristan, Hırvatistan, Mısır ve hatta İspanya ve Galya’yı egemenliği altına aldı. Kontrolü altına geçirdiği topraklar Jül Sezar’ınkinden büyüktü ve Roma’da adeta bir Tanrı’ymışçasına kendisine tapılmaktaydı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*