Telefonun İcadına Dair Bilmedikleriniz

Graham Bell

Telefon 1847-1922 yılları arasında yaşayan Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edildi. Aslında Bell, duyma engellilerinden sessiz hayatlarını ortadan kaldırmaya çalışmaktaydı. Bunu başaramasa da dünyanın 2 ucundaki insanların birbiri ile haberleşmesini sağlayan telefonu icat etti. Annesi işitme engelli idi. Babası sağırlar için konuşmayı öğretme yollarını geliştirmekle ömrünü harcadı. Bell de, babasının ölümü sonrası, onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabaladı. Engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştıktan sonra kendi okulunu kurdu ve büyük bir üne kavuştu.

Graham Bell

Bell, bu ün sonrasında Oxford Üniversitesi’ne misafir öğretmen olarak çağrıldı. Müzik sesinin bir telle iletileceği düşüncesi üzerine kafa yordu. Bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler üretme işi üzerinde yoğunlaştı.

Oxford University
1875’te telle sesin başka bir yere gittiği ortaya çıktı. Ancak ses anlaşılamıyordu. 1876 yılına gelindiğinde Bell, patent için başvurdu ve 174.465 nolu patentin sahibi oldu.

Portrait

Telefonun icat edilmesi insanlık için son derece önemliydi. Yüzyıllarca insanlar, uzun mesafeler arasında iletişim kurmak için çeşitli yöntemler denediler. İlk mesajlaşmalar büyük ateşler ve güneşte parlayan aynalar kullanılarak gerçekleştirilmişti.

Dumanla Haberleşme
Günümüzde her gün kullandığımız ALO sözü, Alexander Graham Bell’in sevgilisi olan “Alessandra Lolita Oswaldo”nun baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bir efsane ise şöyle: Bell, her gün sevgilisi tarafından aranıyor ve telefonu “Alessandra Lolita Oswaldo” diyerek açıyordu. İlerleyen süreçte “Ale Lol Os” diyerek kısattı. Sonrasında ise ona iki heceli bir kısatma ad buldu. “ALO.” Bell’in bitmez tükenmez işkolikliği sevgilisinin kendisini terk etmesi ile sonuçlandı.

Bell
Bell artık başka kişilerce aranıyordu. Fakat o, telefonu her açışında sevgilisi tarafından arandığını düşünüyordu. Bir şehir efsanesi yayıldı ve herkes telefonu ona saygı duyduğundan ötürü, “ALO” diyerek açmaya başladı.

Graham Bell
Bell’in buluşu öncesinde en hızlı iletişim Mors alfabesi ile Telgraf hatlarından iletişim kurmaktı. Telgraf kullanımında insan sesinin tellerle aktarılması söz konusu değildi. Telgraftan önce ise, atlı haberciler, ulaklar, duman işaretleri, haber güvercinleri, gemilerle iletişim sağlanabiliyordu.

Mors
Tüm yaşamını sağırlara/işitme engellilere adayan Graham Bell, işi tek başına göğüsleyerek ve sahiplenerek telefonun icadını gerçekleştirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*