Dünyanın En İyi Üniversiteleri

en iyi üniversiteler

Üniversite, sözcük anlamı itibarı ile “öğretmenler ve bilginler topluluğu” demektir. Toplumların ve devletlerin gelişmişlik seviyelerine etki eden kurumların başında üniversiteler gelmektedir. Mevcut sorunların çözümü için, bilgi birikiminin artırılması gereğinden hareketle, 21. yy mücadelelerin alt yapısını oluşturan üniversiteler, nüfusun işlenmesi, yararlı bireyler çıkarması konularından sorumludur.

Dünyadaki en çok ödül kazanan ve en çok tercih edilen üniversiteleri liste haline getirdik.


1. Harvard Üniversitesi

Harvard

Harvard Üniversitesi, Amerika’da Boston şehrinde bulunmaktadır. Üniversitenin kuruluş yılı 1636 yılına dayanmaktadır.

Amerika’daki en eski yüksek öğretim kurumudur.

Kurucusu John Harvard, üniversiteye vaktiyle 400 kitap ve bir miktar para bırakmıştı. O zaman 400 kitapla oluşturulan kütüphane günümüzde 16 milyondan fazla kitabı bünyesinden barındırıyor. Üniversite kütüphaneleri listesinde başa oturmasının yanı sıra genel kütüphanelerde de dünya sıralamasında ilk 20 içerisindedir.

Üniversitede 1869-1909 yıllarında yapılan yenilikler, kendisinden sonra oluşturulan tüm Amerikan üniversitelerinde uygulanmaktadır.

Harvard Üniversitesi, odak noktası olarak temel bilimlerle ilgilenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Hüseyin Barack Obama da Harvard Üniversitesi’nden Hukuk Bölümü’nü bitirerek mezun olmuştur.

Üniversitede ders dışı aktiviteler de son derece fazladır.

11 adet fakülte bulunan üniversitede; Fen ve Sanat Fakültesi 1636 yılında, Sağlık Bilimleri Fakültesi 1782 yılında, Harvard İlahiyat Fakültesi 1816 yılında, Harvard Hukuk Okulu 1817 yılında, İşletme Okulu 1908 yılında, Yüksek Tasarım Okulu 1914 yılında, Yüksek Eğitim Okulu 1920 yılında, Halk Sağlığı Okulu 1922 yılında, John F. Kennedy Yönetim Okulu 1936 yılında, Fen – Edebiyat Fakültesi 1956 yılında, Hukuk Ve Baro İşletme Okulu 1957 yılında kurulmuştur.


2. Stanford Üniversitesi

Stanford

Leland Stanford Junior University, ABD’deki San Fransisko yakınında bulunan dünyadaki en büyük bütçeye sahip üniversitedir.

Stanford mezunu, öğrencisi veya öğretim üyelerinin buluşları ve geliştirileri arasında; Google, Yahoo, HP, SUN, Cisco, Internet Protocol yer alır.

Amerika ve dünyadaki üniversitelerin sıralandığı US News&World Report adlı sıralamada 5. sırada yer almaktadır.

Üniversitedeki açılan her bölüm, bölümler sıralamasında da üst konumlarda yerini almaktadır.

Stanford adı, Kaliforniya valisi işadamı Leland Stanford’un oğlu olan ve 16 yaşında tifodan yaşamını yitiren Leland Stanford Jr.’dan gelmektedir.


3. Cambridge Üniversitesi

CAMBRIDGE UNIVERSITY

1209 yılında kurulan üniversite dünyanın en eski dördüncü üniversitesidir.

31 koleji, 100’den fazla akademik bölümü ile Cambridge Üniversitesi yerleşkeleri, şehrinden pek çok bölgesinde dağınık bir şekilde yer almaktadır. Her biri ayrı tarihi önem taşımaktadır.

Üniversite içerisinde Fitzwilliam Müzesi gibi 8 adet sanat, kültür, bilim müzesi yer alır. Üniversite kütüphanelerindeki kitap sayısı 15 milyondan fazladır.

Cambridge University Press, dünyanın en eski yayınevidir.


4. Oxford Üniversitesi

oxford üniversitesi

21. yüzyıl itibarı ile dünyadaki en saygın ve popüler eğitim kurumları arasındadır.

Yaklaşık olarak 18.000 öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversiteki öğrenciler 142 ülkeden gelmektedir.

39 kolej ve 7 adet özel kolej üniversiteye dahildir.

Oxford Üniversitesi, kütüphaneleri ile de ünlüdür. Hooke Kütüphanesi, Sackler Kütüphanesi, Radcliffe Bilim Kütüphanesi ve Bodleian Kütüphanesi üniversite içerisinde yer alır.

Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi, Sanat ve Tarih Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Bilim Tarihi Müzesi de üniversite bünyesindedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*