En Fazla C Vitamini Bulunan Besinler

cilek1

C vitamini ihtiyacı kişilere göre farklı ölçeklerde olabilir. Eğer bir takım problemleriniz varsa doktora giderek liste yaptırmanız iyi bir yöntem olabilir. Biz bu yazıda genel olarak C vitamini bulunan gıdalar arasından bazılarını listeledik.

1. Çilek

cilek1

1 tane orta boydaki çilek 7 gram civarındadır. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamaktadır. Ek olarak besin lifi, manganez, folat ve potasyum açısından son derece iyi bir kaynaktır.

2. Kivi

kivi-surubu-nasil-yapilir_646x340

Günlük sadece bir tane orta boydaki bir kivi, C vitamini ihtiyacını tamamen karşılamaktadır. Ek olarak E vitamini içerek kivi, potasyum, K vitamini ve besin lifi açısından zengindir.

3. Portakal

portakal

1 adet portakal günlük C vitamini gereksinimi karşılıyor.

4. Kavun

kavun

100 gramlık bir kavun dilimi günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır.

Diğer C Vitamini Bulunan Besinler:

Açerola Kirazı , Yabani İğde , Hint Bektaşi Üzümü , Kuşburnu , Guava , Siyah Frenk Üzümü , Kırmızı Frenk Üzümü , Kivi , Liçi , Doğal Trabzon Hurması , Çilek , Portakal , Kavun , Greyfurt , Ahududu , Mandalina , Mango , Böğürtlen , Üzüm , Kayısı , Erik , Karpuz , Muz , Havuç , Avokado , Kiraz , Şeftali , Elma , Yabani Acı Kiraz , Armut , İncir , Kuru Üzüm , Yaban Mersini.

C Vitamini:

Vücudu enfeksiyonlara ve bakterilere karşı koruyan C vitamini, kalp krizini önleyen bir yapıya sahiptir. Aksioksian özellikli ile birlikte kansere karşı koyabilmektedir. Bağışlık sistemini güçlendirmektedir.

Vücudun direncini artıran C vitamini, yaraları ve yanıkları iyileştirmektedir. Diş eti kanamalarına engeldir. Kan damarlarını güçlendirir. Damar içerisinde kan pıhtılaşmasını önler. Gözde katarakt riskini geciktirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*