cilek1

C vitamini ihtiyacı kişilere göre farklı ölçeklerde olabilir. Eğer bir takım problemleriniz varsa doktora giderek liste yaptırmanız iyi bir yöntem olabilir. Biz bu yazıda genel olarak C vitamini bulunan gıdalar arasından bazılarını listeledik.

1. Çilek

cilek1

1 tane orta boydaki çilek 7 gram civarındadır. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamaktadır. Ek olarak besin lifi, manganez, folat ve potasyum açısından son derece iyi bir kaynaktır.

2. Kivi

kivi-surubu-nasil-yapilir_646x340

Günlük sadece bir tane orta boydaki bir kivi, C vitamini ihtiyacını tamamen karşılamaktadır. Ek olarak E vitamini içerek kivi, potasyum, K vitamini ve besin lifi açısından zengindir.

3. Portakal

portakal

1 adet portakal günlük C vitamini gereksinimi karşılıyor.

4. Kavun

kavun

100 gramlık bir kavun dilimi günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır.

Diğer C Vitamini Bulunan Besinler:

Açerola Kirazı , Yabani İğde , Hint Bektaşi Üzümü , Kuşburnu , Guava , Siyah Frenk Üzümü , Kırmızı Frenk Üzümü , Kivi , Liçi , Doğal Trabzon Hurması , Çilek , Portakal , Kavun , Greyfurt , Ahududu , Mandalina , Mango , Böğürtlen , Üzüm , Kayısı , Erik , Karpuz , Muz , Havuç , Avokado , Kiraz , Şeftali , Elma , Yabani Acı Kiraz , Armut , İncir , Kuru Üzüm , Yaban Mersini.

C Vitamini:

Vücudu enfeksiyonlara ve bakterilere karşı koruyan C vitamini, kalp krizini önleyen bir yapıya sahiptir. Aksioksian özellikli ile birlikte kansere karşı koyabilmektedir. Bağışlık sistemini güçlendirmektedir.

Vücudun direncini artıran C vitamini, yaraları ve yanıkları iyileştirmektedir. Diş eti kanamalarına engeldir. Kan damarlarını güçlendirir. Damar içerisinde kan pıhtılaşmasını önler. Gözde katarakt riskini geciktirir.

About the author

Üniversite öğrencisiyim. Sosyal Bilimler bölümü okuyorum. Jeyyu.com'da sizlerle güzel içerikler paylaşmak için uğraşıyorum.

Leave a comment

In response to:

En Fazla C Vitamini Bulunan Besinler

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*