Fatih Sultan Mehmet’in Yaptığı İşler

fsm kılıç

Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı Fatih Sultan Mehmet, 1444-46 yılları arasında ve 1451’den 1481 yılında ölümüne kadar 32 yıl boyunca hüküm sürmüştür.

Bu 32 yıl boyunca neler yaptı, isterseniz bir göz atalım…

Fatih

21 yaşındayken 6 Nisan 1453 tarihi ile 29 Mayıs 1453 tarihleri arasında İstanbul’u kuşattı. Kuşatma sonucunda İkinci Mehmed komutasındaki birlikler Bizans İmparatorluğu’nun başkentini ele geçirdi. İstanbul, bir Türk yurdu haline geldi. Bu fetihle birlikte Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu son buldu.

İstanbul’un Fethi, Sami Ayanoğlu, Cahit Irgat, Reşit Gürzap’ın rol aldığı 1951 yapımı siyah-beyaz görüntülü İstanbul’un Fethi adı ile, 18.200.000$’lık bütçesi ile Faruk Aksoy yönetmenliğinde Fetih 1453 adı ile, 2013 yılında yayına giren Da Vinci’nin Şeytanları dizisinin 4. bölümünde, 2006’daki İstanbul Boğazı Üzerinde Fırtına belgeseli ile popüler kültürde ele alındı.

istanbulun fethi

İstanbul’un fethi için hazırlıklar yaparken, topçu ustaları getirdi ve büyük toplar döktürdü. Artık surların işe yaramayacağı anlaşıldı. Genel kabule göre, İstanbul’un Fethi ile birlikte Orta Çağ sonlanmış ve Yeni Çağ başladı.

Avrupalılar tarafından Grand Turco yani Büyük Türk olarak da anıldı. Aynı zamanda: Turcarum Imperator (Türk İmparatoru) ve Kayser-i Rûm olarak da anıldı.

Fetih sonrasında Osmanlı eğitim kurumları içerisinde en üst düzeyde eğitim/öğretim veren yüksek öğrenim kurumu olan Sahn-ı Semanı kurdu.

Fatih2

Bir süre sonra İstanbul’u Osmanlı Devleti’nin başkenti yaptı.

Osmanlı Devleti donanması için yeni tersaneler ve gemiler yaptırdı. İstanbul’daki Eyüp Camisinin yapım emrini verdi. Evliya Çelebi’nin; “Bu, Fatih Sultan Mehmed Han’ın yapısıdır ki sevabını Eba Eyüb’e hediye eylemiştir. Deniz kıyısına yakın ensari yerinde düz bir yerde yapılmıştır. Bir kubbelidir. Mihrab tarafında yarım kubbesi daha vardır. Lakin o kadar yüksek değildir. Caminin içinde sütun yoktur. Orta kubbe etrafında sağlam kemerler vardır. Mihrabı ve minberi sanatlı değildir. Hünkar mahfili sağ taraftadır. İki kapılıdır. Biri sağ tarafta yan kapısı, diğeri kıble kapısıdır. Kıble kapısı üzerinde bir mermer üzerinde celi yazı ile şu tarih yazılmıştır: hamden lillah beyti mamur oldu bu. Sağ ve solda iki minaresi vardır.” şeklinde tabir ettiği Eyüp Camii, Fatih tarafından yaptırıldı.

Fatih3

Bir Türk beyliği olan Karamanoğlu Beyliğine karşı savaşa çıktı ve onları Osmanlı Devleti hakimiyeti altına aldı.

Eflak ve Sırbistan ile bir dönem anlaşmalar sağladı. Uzun Hasan‘la olan mücadelesi sırasında iki ordunun karşılaştığı yer, nehir tarafından yarılmış bir vadiydi ve savaşa uygun değildi. Kayalıklar sebebiyle atlar da zor zaptediliyordu. Osmanlı beyleri geri çekilmeyi ve ova bulmayı önerdi ama o böylesine yakındayken geri çekilme manevrasının tehlikeli olacağını düşünerek savaşa girdi. Akkoyunluları yendi.

Fatih Sultan Mehmet, askeri açıdan başarılarıyla Osmanlı’yı büyük bir imparatorluk haline getirdi. Bilime, tarihe, felsefeye önem göstererek, kendisine Arapça, Farsça, Latince ve Yunanca kitaplardan oluşan özel bir kütüphane oluşturdu. Şiirler yazdı. İtalyan ressamları Türk topraklarına getirerek resimler yaptırdı. Özellikle Gentile Bellini’ye kendi resimlerini yaptırdı.

Fatih5

Çıkardığı Fatih Kanunnamesi‘nde bir takım kurallar koydu. Devletin geleceği için kardeşlerini öldürme hakkı veriyordu. Fatih Sultan Mehmet’in döneminde ülkede 500’den fazla mimari eser yapıldı. İstanbul’daki medrese, kitaplık, aşevi, darüşşifa, hamam ve kervansaraydan oluşan Fatih Külliyesi en önemlilerinden birisidir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*