İrade Güçlendirecek Yöntemler

İradenin çalışma şeklini anlamak için “İrade nedir?” sorusuna cevap vermeliyiz. Herkesin bir irade tanımı vardır. Ancak bizim için önemli olan bilim adamlarının irade için ne dedikleridir… İrade bilim dünyasında şu 3 tanıma göre belirlenmektedir.

Yapılması gereken şeylerin yapılması; YAPACAĞIM…

Uzun süreçte arzu ve hedef bilincinde olunması; İSTİYORUM….

Baştan çıkaran şeylerin yapılmaması, dayanma gücü; YAPMAYACAĞIM…

Hedeflerimize ulaşmak için bu üç gücü kontrol altına almalıyız…


İradeyi Güçlendirme Yöntemleri


Araştıranların cevap aradığı bir sorudur… İrade güçlendirilebilir mi? 

İradeyi bir kas olarak düşünebiliriz. Kas yorulursa irade de düşebilir.  Güçlendirebilir miyiz? Örneğin yemek yediğimizde güçlenebilir…

Uzun vadede irade güçlendirilebilir. Bunlar için HAYIR demesini bilmek ve hedefleri kovalamak gerekiyor.

İşte hayatımızda uzun süre boyunca irade güçlendirme çalışmaları yapmak için bazı yöntemler…


1. Dik Duruş Belirleme 

Dik oturmanın sağlık açısından pek çok faydası vardır. Azim göstermek sureti ile dik durmak iradenizi kontrol altına alabileceğinizi gösteriyor. Aynı zamanda kaslarınızı da kontrol etmiş oluyorsunuz.


2. Meditasyon

Meditasyon tarzı ruhsal çalışmaları yapmak ve odaklanmak, beyin için bazı dürtülere dur demenize yardımcı olacaktır. Her gün 10 dakika boyunca yapmak size farklılık gösterecektir. Enerjiniz artacaktır.


3. Beden Dili

Dik durmak kadar önemli olan beden dili, iradesini geliştirmiş kişilerin kendisini geliştirdiği bir alandır. Beynin baskın olarak çalıştığı elinizi kullanmanız dahi irade için fayda sağlayacaktır.


4. Doğru Konuşma

Doğal olabilmek, sizi diğer insanlardan farklı ve ayrıcalıklı bir konuma getirecektir. Küfür yerine kullanılan sözcükler, size ekstra faydalı olacaktır. Günlük değişik sözcükler kullanırsanız faydasını göreceksiniz.


5. Doğru Yerde Konuşma

Gerekli gereksiz her yerde konuşmaktansa doğru düşüncelerle doğru yerlerde konuşmanız her zaman fayda sağlayacaktır. Sizin sosyal iradenizi güçlendirmiş olacaktır.


6.Harcama Politikası

Harcamalarınıza dikkat ettiğinizde arta kalan para ile yapacağınız bütçe taslağı hem cebinizi rahatlatacak hem iradenizi kuvvetlendirecektir.


SON OLARAK

Vücutta yer alan kaslar gibi irade de doğru ve yerinde davranışlarla geliştirebilir ve güçlendirilebilir. Kendi kontrolünüzü artırmak ve odak-azim yetilerinizi güçlendirmek isterseniz bu pratik yöntemleri kullanmanız faydalı olacaktır.

Bunu bir eğitim gibi düşünün…

Günlük denemelerinizde mutlu olacak ve aynı zamanda iradenizi test etme olanağı bulmuş olacaksınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here