Tarihteki 10 Büyük Soygun

soygunlar

Büyük bir soygun planı söz konusuysa, üzerinde titizlikle çalışılmalıdır. Güvenlik önemleri, şifreler, güvenlik görevileri, parmak izler, güncel teknolojinin diğer unsurları vb. her şey titiz bir şekilde düşünülmelidir. Tabi bir de, çaldıktan sonra elinizdekileri elden çıkarma işi söz konusu. Gelin, birbirinden ilginç ve en büyük on soygunu inceleyelim…


1. Büyük Tren Soygunu

Royal Mail tre

Yıl: 1963. İngiltere Buckinghamshire tarafında bir Royal Mail treninden 3.9 milyon dolar çalındı.

Gerçekleşen hırsızlık İngiltere’de en ünlü soygunlardan birisi oldu. Soygun öncesinde iki aylık plan yapıldı. Hırsızlar treni durdurmak için raylardan giden sinyali değiştirmiş. Çete lideri yargılansa ve hapis alsa da paralar ve soygunu gerçekleştiren 5 kişi bulunamamıştır.


2. Mona Lisa Tablosunun Çalınması

Mona Lisa Tablo

Dünyaca meşhur Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa resmi Paris’teki Louvre Müzesi’nde koruma altında bulunuyordu.

21 Ağustos 1911 günü tablo çalındı. Müze çalışanı Vincenzo Peruggia tarafından çalınmıştı. Peruggia, müze kapandıktan sonra duvardan tabloyu alıp bir pelerine sarıp götürdü. resmi bir pelerininin altında saklayıp yürüdü. Pablo Picasso’nun bile şüpheli olarak sorgulandığı olayda, Peruggia 2 yıl sonra, tabloyu satmaya çalışırken yakalandı.


3. Kuyumcu Graff Soygunu

graff

Aman Kassaye ve ortağı 2009’da müşteriymişçesine Londra, New Bond Street’de yer alan Graff Kuyumcusu’na girdiler. Silah zoru ile  personeli zorlayarak mağazanın vitrinlerini açmasını istediler.

65 milyon dolarlık elmas ve mücevher çalmayı amaçlayan çift, makyaj stüdyosuna giderek yüz ve saç özelliklerini  değiştirmek için yaklaşık 4 saat geçirmişlerdi. Soygun başarısız oldu ve kaçarken telefonlarını unutan çift polis tarafından tespit edilerek yakalandılar.


4. Pensilvanya Bankası Soygunu

Pensilvanya Bankası

ABD tarihinin ilk soygunu. Philadelphia’da 31 Ağustos 1798 tarihinde gerçekleşen soygunda; Pensilvanya Bankası kasalarından, 162.281 dolar çalındı.

Demirci Pat Lyon, banka kilitlerini değiştirdikten sonra tatile gitmişti. İlk şüpheli de o olmuştu. Fakat soygun, binanın sahibi Isaac Davis’çe gerçekleştirilmişti. Isaac Davis aynı bankaya çaldığı paraya yatırmak istediğinde  gerçek ortaya çıktı.


5. Irak Merkez Bankası Saddam Soygunu

Irak Merkez Bankası

Irak’ın devrilen lideri Saddam Hüseyin, Irak bombalanmadan önce oğlunu bankaya gönderir. Elinde babası tarafından berilmiş bir notla bankaya giderek, 1 milyar dolar değerinde para çeken oğlu5 saat içerisinde parayı almıştır.

Paranın 650 milyon doları, sarayda bulunmuştur. Fakat Saddam hapisteyken dahi, 350 milyon dolar bulunamamıştır. Para hala kayıp.


6. Boston Müzesi Soygunu

robbery bank

18 Mart 1990 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen bu soygunda 300 milyon dolar çalındı. Soygunu gerçekleştiren 2 kişi polis kılığına giriyor. Acemi güvenlik görevlilerini içeri alması için ikna ediyor. Normalde, müze kapandıktan sonra kimsenin içeri girme hakkı olmamasına rağmen içeri girmeyi başaran soyguncular görevliyi kelepçeleyerek bodruma kapattı.

Soyguncular 12 parça sanat eserini çaldı. 81 dakikada gerçeklen hırsızlık sonrasında polis, soygunculara bu parçaları geri getirmesi durumunda 2,5 milyon dolar vereceğini duyurdu. Ancak kimseden ses çıkmadı. Günümüzde sanat eserinin yerini bilenlere 5.000.000 dolar ödül vaat ediliyor.


7. Knightsbridge Güvenlik Deposu Soygunu

63584079

Valerio Viccei isimli soyguncu, 1986 yılında İtalya’dan İngiltere’ye taşınıyordu. Başarılı hırsız burada bir bankada kasa kiraladı. Bankadaki kasasına müşteri gibi giden soyguncu, oradaki görevliyi önce etkisiz hale getirdi ve  kasaları tamamen boşalttılar. Polis , soygunu 1 saat sonra fark ettiğinde soyguncu Valerio, Latin Amerika’ya kaçmıştı.

Valerio Viccei takıntılı birisiydi ve Ferrari’sini alabilmek için İngiltere’ye geri döndü ve anında yakalandı. 2000 yılında hapishaneden çıktığında İtalya’da polisle girdiği silahlı çatışmada öldü.


8. Orta Doğu İngiliz Bankası Soygunu

Orta Doğu İngiliz Bankası

1970’lerde Yasser Arafat’ın Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından gerçekleştirilen soygunda 25 milyon çalındı.


9. United California Banka Soygunu

United California Banka

1972 yılında gerçekleşen soygunda Ohio’dan gelen 7 erkek soyguncu bankadaki tüm kasaları boşaltmıştı. Kasaların özel kiralanan kasalar olması ve içindekilerin bilinememesi soygunun ne kadar büyüklüğünde olduğunu söylemeye imkan vermiyor.


10. Harry Winston- Kuyumcu Zinciri Soygunu

hary

2008 yılında 4 silahlı adamdan 3’ü başında perukla Fransa’da bulunan mücevher dükkanına, akşam saatlerinde girdi. 108 milyon dolar  büyüklüğündeki bu soygun için 25 kişi göz altına alındı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*