Anneliğin İlk Aylarında Uyku Sorunları

Anne ve Bebek (5)

İlk 6 ay bebeğinizin uyku sorunları ve düzensizlikleri gayet normaldir. Bu dönemlerde gaz problemleri de sorunlar yaşamanız çok normal bir durumdur. 6 aydan sonra da günde ortalama 15-17 saat uyku gereksinimini karşılaması lazımdır. Bu aylardan sonra da bebeğinizin uyku düzenlerini ayarlayabilirsiniz. Bebeğin her gün düzenli olarak aynı saatlerde uyuması ve ilerleyen dönemlerde aynı saatlerde uykuya dalma durumları daha kolaylaştıracaktır. İlerleyen zamanlarda bebeğin oyun ortamlarına alışması ve uyku saatleri geldiğinde bu ortamdan ayrılması son derece sizli zorlayacaktır. Bebeğinizin daha uykuya kolay gelmesi için uyku saatlerini eğlenceli vakitlere döndürmeniz gerekmektedir.

 Anne ve Bebek (4)

  • Akşamları bebeğinizle yeteri kadar vakit geçirip oynattıktan sonra belirlediğiniz yatma vaktini geçirmeden onu yatağa almalısınız.
  • Yatmadan önce ılık bir duş onun daha da uykusunun gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğin uyku saatinden önce ağır türde yemekler vermeyin. Ilık bir süt veya çorba verebilirsiniz.
  • En çok sevdiği masalı anlatabilirsiniz. Yaklaşık olarak on on beş dakika yatmandan evvel yatak içerisinde onun seveceği şeylerle uğraşabilirsiniz.
  • Gün içerisinde annenin bebekle ilgilenmesi durumunda yatana kadar da babanın ev içerisinde olduğunda çocukla ilgilenmesi çok önemlidir.
  • Bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı yatağın içerisinde tutabilirsiniz.

Bebeğinizi nerede uyutmalısınız?


Uyku yerinin belirlenmesi de ev içerisinde imkanlara göre sağlanmaktadır. İlk zamanlarda küçük bir sepette bebeğiniz uyutulabilir. Daha ilerleyen zamanlar içerisin de parmaklıklı karyolalarda uyutabilirsiniz. İlk zamanlar bebeklerin sizinle aynı odalarda kalması da geceleri ağladığında yada problem yaşadıklarında önceden duyamayacakları için anne ve babalar çok korkmaktadırlar. Bu durumda kontrol etmek son derece önem arz eder. Çocuğunuz ilerleyen zamanlarda karyolalara geçebilir. 3 yaşına kadar karyolasında uyuyabilir.

Anne ve Bebek (3)

Çocuğun ayrı odaya çıkması 6 aylık ile 1 yaş arasında olmalıdır. Bundan sonraki zamanlar ilerledikçe çocuk sizden ayrılmak istemez. İşler daha da zorlaşacaktır. Bebeğin ayrı odada kalması çocuğun ve annenin uykusu açısından son derece önemlidir. Anneler, bebeklerinin her ses çıkardığında kucaklarına alarak mümkün olduğunca onlarla ilgilenmeye çalışırlar. Bu dönemlerde çocukların uykuları fazlaca bölünmektedir. İlerleyen zamanlar da çocuklar aynı saat aralıklarında devamlı olarak kalkmaya anne ve babayı rahatsız etmeye başlarlar. Alışkanlık haline getirilir.

Anne ve Bebek (1)


Uyku ile ilgili sorunlar


İlk 6 ay da uyku alışkanlıklarında oluşabilecek düzensizlikler son derece normaldir. Daha sonraki dönemlerde yani 6. Aydan sonra artık bebeğiniz eğer sizi emiyorsa; uykuya dalması daha kolay olacaktır. Ana rahmindeyken annenin kalp atışlarını dinleyerek uyuyan bebeklerin doğduktan sonra bu şekilde uykuya dalmaları normaldir. Emzirirken hafiften elinizle sallayarak yatağına yatırabilirsiniz. Uyumak için sürekli ayakta sallanan bebekler ilerleyen dönemlerde uyku sorunları ve uykuya dalma problemleri yaşayabilirler. Bebeğiniz 2-3 yaşına bile geldiğinde sallanmak isteyecektir.

Anne ve Bebek (2)

İlerleyen dönemlerde bebeğiniz tek başına uyumak istemeyecektir. Diş çıkarma nedenleri de buna sorun yaratabilir. Aşırı yorgunluklarda uykuya dalmasına ne gel teşkil edebilir. Bu sebeplerden olayda büyük problem yaşanabilir. Bebeğinizi uyuttuktan sonra gezmeye gitmeyiniz. Ayrıca 2 yaşına kadar gece bebeğinizi bir yerde uyutup başından ayrılıp gitmeyiniz. Uyku problemleri yaşmasına neden olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*