Google Güvenlik Arttırma İpuçları

Google (2)

Teknolojinin her geçen gün yeni bir şeylerle gelişmesi hayatımızı olumlu yönde etkilediği gibi kişi bilgisi güvenliği açısından olumsuz yönde de etkileri mevcuttur. En çok karşılaştığımız örnekleri ise e-posta hesaplarımızda karşımıza çıkıyor. Yeni çıkan güvenlik bölümü üzerinden hesaba erişim sağlayan cihazların bilgisi ayrıntılı olarak gözükmektedir.

En son giriş yapılan cihazın bilgisi (telefon, tablet, notebook ve benzeri) giriş yapıldığı tarihi veya en son hangi cihaz ile oturum açıldığı görülebildiği gibi, cihazların erişim bilgilerini de düzenleyip girişinin yapılmasını istemediğiniz cihazların erişimini de kaldırabilirsiniz. Güvenlik bölümü üzerinden 28 günlük bilgileri görebilmektesiniz.


Google (3)

Google yeni güvenlik sihirbazı oluşturdu. Bu güvenlik sihirbazı sayesinde Google hesabınızdaki aktivitelerinizi görebilir (IP adresi, tarih ve benzeri gibi) hesaba erişilemediği durumlarda; kurtarma telefon numarası ve kurtarma e-postası gibi hesap hareketlerini kontrol edebilir güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.


Google hesap güvenliğinizi arttırın, Google hesabı daha güvenli hale getirmeniz için öncelikle; zor bir şifre bulmanız gerekmekte ve hiçbir şekilde kimse ile paylaşmamalısınız. Mesela isim-soy isim ya da 123456 gibi basit rakamlar yerine daha zor bir şifre ile devam etmelisiniz. Büyük küçük harflere duyarlı ve şifre içerisinde rakamlara yer verilerek güçlü bir şifre oluşturmalısınız. Örnek verecek olursak ismi Azra olan bir bireyin şifresini; AzRa926zt gibi bir şifre oluşturabiliriz.

İkinci adımda doğrulama işlemi; zorlu bir şifre seçilip kaydı gerçekleştikten sonrasında kayıtlara ikinci bir şifre girmeniz gerekecektir. Diğer bir cihaz ile (tablet, telefon ve benzeri gibi) herhangi bir cihaz ile giriş yapmak istediğinizde bu sistem ile kayıt etmiş olduğunuz telefon numaranıza bir doğrulama kodu gelecektir. Gönderilen kod ile girişinizi yapabilirsiniz.

Google (1)


Ekstra: Google Play’de Çocuk Güvenliği Oluşturun


Çağımızda, hızla ilerleyen, bazen hızına yetişemediğimizi düşündüğümüz bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, yeni bir ilerlemeyi duymadığımız gün yok gibi. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, hayatımıza birçok yenilik, birçok kolaylık da giriyor. Teknoloji sayesinde yaşantımız olumlu olarak birçok alanda pratikleşiyor. Ancak her teknolojik gelişme olumlu yönlerinin yanında olumsuz yanlarıyla da hayatımıza giriyor. Bunlardan belki de en önemlisi de, teknolojik gelişmelerin bazen çocuklarımıza zarar veriyor olması maalesef.

Google (1)

Piyasaya son hızla giren akıllı telefonlar ile her türlü uygulamayı telefonlarımıza indirebiliyoruz. Android işlemcini kullanan kullanıcıların, telefonlarına indirdikleri uygulamalar ise, Google play store sayesinde oluyor. Akıllı telefonlarına Google play store yükleten kullanıcılar, oyunlardan, videolara, müziklerden banka işlemlerine kadar birçok uygulamayı telefonlarında görebiliyorlar. Hayatımıza renk katan ve kolaylaştıran bu uygulama, çocuklarımız için bazen istemediğimiz sonuçlar doğurabiliyor.

Google play de kullanılan birçok uygulama alanı var. Hepsinin çocuklara özgü olmaması, bu uygulamalardan bazılarının çocuklar tarafından görülmemesi gerekliliği, ellerinden akıllı telefonu düşürmeyen çocuklar için düşündürücü bir durum ortaya çıkarıyor. Google bu soruna çözüm getirebilmek adına, Google playe, içerik filtreleme seçeneğini sunmuş. Uygulayacağınız filtreleme ile çocuğunuzun görmesini istemediğiniz, sakıncalı olarak düşündüğünüz uygulamaları, engelleme şansınız var. Filtreleme işlemi çok basit. Girdiğiniz Google playde seçenekler menüsünden ayarlara giriyorsunuz. Ardından içerik filtrelemeyi seçiyor ve burada çocuğunuzun yaşına göre filtreleme işlemini yapıyor ve çocuğunuzu teknolojinin olumsuzluklarına karşı korumuş oluyorsunuz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*