“Samsung Root” Nasıl Yapılır?

Samsung Root

Root terimi Windows işletim sistemlerinde kullanılmasının dışında Android işletim sistemlerinde de kullanılmaktadır. Son günlerde root işlemi Android işletim sistemlerinde büyük oranda yaygınlaşmaktadır. Çünkü root işlemi sayesinde akıllı telefonlarda bulunan uygulamaları kaldırabilirsiniz ya da cihazınızda birçok özelleştirme yapabilirsiniz. Samsung markalı akıllı telefonlarda da root işlemi yapılabilir. Samsung Root Rehberi bu konuda birçok içeriği kapsamaktadır.


Root işlemi, yönetici yetkisine sahip olmak için Linux tabanlı işletim sistemlerinde yapılan bir işlemdir. Yönetici yetkisine sahip olduktan sonra Android cihazlara her türlü modifikasyon ve inovasyon yapılmasına izin veriyor.

Android telefonlar ilk alındıklarında üretici firmalar tarafından yüklenen ROM ile gelmektedir. Yüklenen ROM’u değiştirmek isteyenler ROM işlemini yapabilirler. Böylece akıllı telefonlar daha da hızlanır ve özelleştirilebilirler. Ancak root işleminden sonra eğer cihaz bozulursa teknik servis root atan kullanıcıdan ücret talep edecektir. Eğer cihazınızı unroot yapıp servise gönderirseniz, teknik servis herhangi bir ücret talep etmeyip cihazınızı garanti kapsamı altına alacak.


  1. Root işlemi yapılmadan önce cihazda bulunan bilgilerin ve verilerin yedeklerini almak gerekir. Yedek alındıktan sonra USB sürücü, Odin ve Root dosyaları temin edilmelidir.
  2. Root dosyalarının cihaz ile uyumlu olması gerekmektedir.
  3. Root dosyalarının uyumsuz olması cihazın açılmamasına sebep olacaktır. USB Sürücülerini Samsung’un kendi sitesinden indirebilirsiniz.
  4. Cihazınıza root atmak için telefon ayarlarından güvenliğe gelerek bilinmeyen kaynaklara izin vermelisiniz. Daha sonra cihazınızı kapatın ve Download Mod’a giriniz.
  5. Bu moda girmek için Ses Kısma, Home , Güç tuşuna aynı anda basmalısınız. Açılan ekranda ses açma tuşuna basıp bilgisayara bağlayınız.
  6. Odin programını açıp cihazınızı PC’ye bağlayınız. PDA kısmından Root dosyanızı seçip Start tuşuna basınız.
  7. Cihazınız birkaç kez açılıp kapandıktan sonra root işlemi bitmiş olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*