Windows 10 Şarj İpuçları

windows-10-tum-ozellikleri-ile-tanitildi-resim
Windows 10 Uygulama Mağazası

Windows 10 Pil Kullanımı Nasıl Görüntülenir?


Yeni işletim sistemi Windows 10 birçok özelliğe sahip bir işletim sistemidir. Microsoft ‘ un yeni işletim sistemidir Windows 10. Fakat birçoğumuz hala Windows 10 özelliklerini bilmemekteyiz. Birçok özelliği ile ilgi çeken işletim sistemi günümüzde hala bilinmeyen bir işletim sistemidir. Herkesin merakla beklediği bir programdı pil kullanma özelliği. Pil tasarrufu yapmak istiyorsanız ve hangi programın pilinizden ne kadar harcadığını görmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Pil kullanma özelliği hangi program ne kadar pil harcamaya neden oluyor merakını giderecek olan bir program.

windows-10-tum-ozellikleri-ile-tanitildi-resim

Windows 10 pil kullanımı nasıl görüntülenir? Windows 10 ‘ da pil kullanma özelliğini açmak için: İlk yapmamız gereken Başlat menüsünden <Ayarlara > girmektir. Ayarlara girdikten sonra < Sistem > seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Sol bölümde çıkan seçeneklerden < Pil Tasarrufu > seçeneğini seçmeliyiz. Karşımıza gelen sayfada < pil kullanımı > yazısı çıkacak. Pil kullanımı yazısının üzerine tıklayın. Evet, hangi program ne kadar pilinizi harcıyor artık görebilirsiniz. Aynı zamanda karşımıza çıkan bu sayfada son 24 saat, 48 saat, ya da 1 hafta da en çok pilinizi tüketen programları görebilir ve aynı zamanda gerekli değilse silebilirsiniz.


Exstra: Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?


Günümüzde pek çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarlarında farklı işletim sistemlerinden yararlanıyorlar. Windows’un en son sürümlerinden bir tanesi olan Windows 10 işletim sistemi de piyasaya çıktığı günden bu yana bilgisayar kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Ancak teknoloji geliştikçe ve yeni işletim sistemleri çıktıkça beraberinde bazı olumsuz durumları da ortaya çıkarıyor. Windows 10 ile birlikte yaşanan sıkıntılardan bir tanesi de taşınabilir bilgisayarların pillerinin daha kısa sürede bitiyor olmasıdır. Ancak bilgisayar kullanıcıları bu konuda bilinçli davranarak hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini görebilir ve gerek görmedikleri uygulamaları kapatarak bilgisayarlarını çok daha uzun süre şarja takılı olmadan kullanabilirler.

windows-10-baslat-menusu-ve-metro-arayuzu-resim

Windows 10’da hangi uygulama ne kadar pil tüketiyor sorusuna cevap vermek için öncelikli olarak bilgisayardaki başlat tuşuna basarak, oradan da ayarlar sekmesini açmak gerekiyor. Ayarlar sekmesini açtığımızda atmamız gereken diğer adım sistem bölümüne giriş yapmaktır. Sistem alanı içerisinde pil kullanımı ayarları yer almaktadır. Bu alanda öncelikli olarak bilgisayar kullanımı için oldukça önemli olan kablosuz internet kullanımı, görüntü ve sistem ile ilgili pil kullanımı hakkında bilgiler yer alır. Daha aşağıdaki alanda ise bilgisayarda en çok pil kullanılmasına sebep olan uygulamaların listesini görebilirsiniz. Sizlerde Windows 10 işletim sistemini kullanıyor ve pilinizin çabuk bittiğinizden dert yanıyorsanız ayarlar alanına giriş yaparak hangi uygulamanın daha çok pil kullanımına sebep olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*