Android Art Nedir? Nasıl Açılır?

Günümüzde teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle gelişen yeni ürünlerin hızına artık yetişmek mümkün değil. Teknolojiden en çok faydalanılan sektör de hiç şüphesiz iletişimin ve dünyayla bağlantının olmazsa olmazı telefon ve tabletler. Telefon ve tabletlerde kullanılan android işletim sistemi her geçen gün özelliklerine yenisini katmayı ihmal etmemekte.

Android, google tarafından mobil cihazlar için üretilmiş olan bir işletim sistemidir. Temel olarak dokunmatik ekranlar için tasarlanan android, günümüzde televizyonlar, arabalar, oyun konsolları, dijital kamera ve saatlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Dünya üzerindeki mobil cihazların %70’i android işletim sistemi kullanmaktadır. Son zamanlarda Android ART terimi gündeme gelmektedir. Nedir? Nasıl çalışır? Nerelerde kullanılır? Gibi merak konusu sorularla çok karşılaşılmaktadır.

Kısaca ART diye yazılan Android Run Time; çalışma mantığı oldukça basittir. Android ART, android dünyası için büyük bir gelişme olmuştur. Android telefonlarda performans kaybı oluşması sorunu Android Art’ın çıkmasıyla birlikte yavaş yavaş yok olmuştur. ART sayesinde telefondaki uygulamalar regülatöre ihtiyaç duymadan donanım ile iletişime geçer.

ART kullanıcılarının geri bildirimlerine göre işlem sürelerinin yarı yarıya azaldığı gözlenmiştir. Özellikler sensor dayalı işlemler veya animasyon gibi olaylar daha hızlı, daha yumuşak ve takılmadan görüntülenmesi ve göze hoş hale gelmiş olup işlemcinin daha az çalışması sonucu pil ömrü de uzamış olur.

Dezavantajı

Dezavantaj olarak ise; uygulama boyutlarının depolama alanında fazla yer kaplamasıdır. Örneğin; 100 MB’lık bir uygulama, ART’ye geçilince 110 MB alan kaplar. Yani %10 daha fazla alan kaplar. Fakat günümüz telefon ve cihazlarında hafıza kartlarının da çıkmasıyla bu sorun çok etkilememektedir. Android ART’yi açmak isterseniz şu yolu izlemeniz gerekir; ayarlar, geliştirici seçenekler, çalışma zamanı seç, ART

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here